Katastrofa Hindenburga – 1937

83 lata temu, 6 maja 1937 r. niemiecki sterowiec D-LZ-129 Hindenburg po przebyciu transatlantyckiej trasy spłonął w bazie amerykańskiej marynarki wojennej w Lakehurst w New Jersey. Zginęło 36 osób.

Katastrofa na zawsze położyła kres erze wielkich komunikacyjnych sterowców.


Katastrofa Hindenburga

Niemcy w żałobie z powodu katastrofy sterowca. „Gazeta Lwowska”, s. 1, nr 102 z 9 maja 1937

Katastrofa sterowca „Hindenburg” na lotnisku Lakehurst w stanie New Jersey – Tygodnik dźwiękowy Polskiej Agencji Telegraficznej.

Hindenburg Disaster: Real Zeppelin Explosion Footage (1937) | British Pathé

What the Hindenburg Looked Like Inside Before It Exploded

 

77 rocznica powstania w getcie warszawskim

Powstanie w getcie warszawskim rozpoczęło się w godzinach porannych 19.04.1943 r. Przez blisko miesiąc członkowie Żydowskiego Związku Wojskowego i Żydowskiej Organizacji Bojowej prowadzili nierówną walkę z oddziałami SS, policji i wojska dowodzonymi przez Jürgena Stroopa (ówcześnie w stopniu SS-Brigadeführera), który za tę Grossaktion Warschau został oznaczony Krzyżem Żelaznym I klasy i wkrótce awansowany do stopnia SS-Gruppenführera. Po zakończeniu wojny za całokształt „osiągnięć” wymierzono mu dwie niezależne kary śmierci. Pierwszą orzekł w 1947 r. amerykański trybunał wojskowy w trakcie procesu w sprawie dotyczącej eksterminacji zestrzelonych alianckich lotników w Nadrenii (tzw. Fliegerprozessen), a drugą Sąd Wojewódzki m.st. Warszawy w 1951 r. m. in. za zlikwidowanie getta warszawskiego i spowodowanie wymordowania tam co najmniej 56 065 osób.


Czytaj dalej 77 rocznica powstania w getcie warszawskim

Tymczasem na Hart Island…

Hart Island to wyspa u wybrzeży Nowego Jorku, naprzeciwko Bronxu. Ma dość ponurą i działającą na wyobraźnię historię. W czasie wojny secesyjnej mieścił się tu obóz jeniecki dla żołnierzy Konfederacji (jak wiadomo obie strony konfliktu dość podle traktowały swoich jeńców), następnie w różnych okresach miejsce kwarantanny, szpital psychiatryczny, zakład poprawczy i więzienie, a nawet baza antyrakiet Nike (pierwszych amerykańskich pocisków do zwalczania rakiet balistycznych). Ostatnie budynki opuszczono w latach siedemdziesiątych XX w. Od 1869 r. władze miejskie używają wyspy jako miejsca pochówku dla bezdomnych i ubogich (łączną ilość pochówków szacuje się na ponad milion osób). Teraz zapewne są tu chowane w masowych grobach także ciała ofiar pandemii koronawirusa, po które nie zgłosiła się rodzina. Wykopano już trzeci duży rów (potencjalne możliwości – jak widać na załączonym filmie – to dwa rzędy i trzy warstwy trumien), na wyspę przywozi się codziennie około 25 ciał (w czasach przedpandemicznych była to ilość przypadająca na tydzień), a więc „przepustowość” już znacząco wzrosła…

Źródła:

Reuters: New York City hires laborers to bury dead in Hart Island potter’s field amid coronavirus surge.

The New Yorker: The Transformation of Hart Island

Untapped New York: Haunting Video and Photos of Hart Island, NYC’s Mass Burial Ground by Michelle Young

YouTube: Bones From Hart Island Mass Graves Washing Up In Local Communities

The Hart Island Project– wirtualne miejsce pamięci pochowanych na Hart Island.