Z historii


 • 39 rocznica wprowadzenia stanu wojennego
  39 rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.
 • Włoskie naloty na Wielką Brytanię – 1940
  23 listopada 1940 r. miał miejsce jeden z ostatnich nalotów włoskiego lotnictwa na Wielką Brytanię. Zadecydowały o nich bardziej względy polityczne niż militarne (jak się wydaje Mussolini chciał uchodzić za równorzędnego uczestnika wojny z Wielką Brytanią). Włoski Corpo Aereo Italiano (pod dowództwem gen. Rino Corso Fougiera) operował więc z niemieckich lotnisk w Belgii od października 1940 r. – bez większych sukcesów i przy znacznych stratach w sprzęcie oraz personelu.
 • Alianckie loty nad powstańczą Warszawę – 1944
  14 sierpnia 1944 r. Niemcy zestrzelili Liberatora ze 178 Eskadry RAF-u w trakcie lotu z zaopatrzeniem dla Powstania Warszawskiego.
 • 610 rocznica bitwy pod Grunwaldem
  610 rocznica jednej z największych bitew średniowiecznej Europy. W tym roku z powodu pandemii nie odbędzie się rekonstrukcja na polach Grunwaldu…
 • Roger Moorhouse – Polska 1939. Polska kawaleria kontra czołgi
  Może już czas, aby wciąż żywy mit o szaleńczych szarżach polskiej kawalerii na czołgi we wrześniu 1939 r. został skutecznie zdementowany?
 • Vera Lynn 1917-2020
  Vera Lynn zmarła w wieku 103 lat.
 • Pomnik Winstona Churchilla
  Narasta napięcie wokół londyńskiego pomnika Sir Winstona Churchilla, potomka znakomitego Johna Churchilla 1 księcia Marlborough, premiera Zjednoczonego Królestwa, laureata literackiej Nagrody Nobla, w młodości uczestnika wielu kolonialnych eskapad i awantur końca XIX w. (żeby wymienić tylko udział w tłumieniu powstania Pasztunów, wojnę burską i przesławną bitwę pod Omdurmanem). Człowiek ten już za życia będący żywą skamieliną epoki wiktoriańskiej jest aktualnie pośmiertnie sądzony według zasad współczesnej ahistorycznej wrażliwości.
 • Katastrofa Hindenburga – 1937
  83 lata temu, 6 maja 1937 r. niemiecki sterowiec LZ-129 Hindenburg spłonął w bazie amerykańskiej marynarki wojennej w Lakehurst w New Jersey. Zginęło 36 osób. Katastrofa położyła kres komunikacyjnej karierze sterowców.
 • Powstanie w getcie warszawskim – 77 rocznica
  Dwa historyczne dokumenty związane z powstaniem w getcie: raport Stroopa i pożegnalny list Szmula Zygielbojma.

adwokat Łukasz Sobaniak

error: ZAWARTOŚĆ STRONY JEST CHRONIONA PRZED KOPIOWANIEM!