Tego dnia w 1793 roku



17 września 1793 r. Konwent Narodowy I Republiki Francuskiej przegłosował „Dekret o podejrzanych” (Loi des suspects). Autorami projektu byli prawnicy Philippe-Antoine Merlin de Douai (1754-1838) i Jean-Jacques-Régis de Cambacérès (1753-1824), później jeden ze współredaktorów Kodeksu Napoleona.

Dekret w swoim artykule I nakazywał natychmiastowe aresztowanie wszystkich znajdujących się na terytorium republiki francuskiej osób podejrzanych, zaś w artykule II pojęcie tychże definiował. Obszerny katalog otwierali ci „którzy bądź to przez zachowanie, swoje powiązania, słowa lub pisma okazali się stronnikami tyranii lub federalizmu i wrogami wolności”, a zamykali „włóczędzy albo niepłacący podatków lokalnych bądź uchwalonych przez Zgromadzenie Narodowe”.

Szerokiej i użytecznej dla potrzeb ścigania wrogów rewolucji wykładni powyższej definicji dokonała zdominowana przez sankiulotów Komuna Paryża, w myśl której podejrzani to ci „którzy nie uczynili niczego przeciwko wolności, lecz także nie uczynili niczego dla niej”.

W praktyce skutki dekretu dotknęły arystokratów i ich rodziny, księży odmawiających złożenia przysięgi na konstytucję cywilną kleru, emigrantów, urzędników Ancien Regime’u i spekulantów. Liczba ofiar jest sporna: według ostrożnych szacunków Encyclopædia Britannica aresztowano ponad 200 tysięcy osób, aczkolwiek większość z nich nigdy nie stanęła przed sądem, lecz była więziona w warunkach, które spowodowały śmierć co najmniej 10 tysięcy osób. Co do tych, którym zdołano zapewnić formalną sprawiedliwość rewolucyjną sądy wojskowe i trybunały rewolucyjne wydały 17 tysięcy wyroków śmierci.

Loi des suspects uznaje się często za początek Wielkiego Terroru, jako że zapoczątkował osłabienie praw indywidualnych, które doprowadziło do rewolucyjnej paranoi skutkującej  eksterminacją znacznej części narodu. Nieprzypadkowo też uchylenie dekretu (1795) nastąpiło po zakończeniu okresu Wielkiego Terroru.

AKTUALIZACJA 05.04.2025 © ŁUKASZ SOBANIAK


Reign of Terror. The Editors of Encyclopaedia Britannica.

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

21 kwietnia 1988 r. w krakowskim więzieniu Montelupich wykonano po raz ostatni w Polsce karę śmierci. Więcej…

22 kwietnia 1945 r. Adolf Hitler po długim okresie ignorowania faktów przyznaje po raz pierwszy wobec najbliższego otoczenia, że wojna jest przegrana przez III Rzeszę. Więcej…

23 kwietnia 1942 r. niemiecka Luftwaffe rozpoczęła serię nalotów na zabytkowe miasta Wielkiej Brytanii: Exeter, Bath, Canterbury, Norwich i York (Baedeker Blitz). Cele zostały wyznaczone w oparciu o ich znaczenie historyczne i kulturalne przy pominięciu elementu militarnego. Był to nie tylko odwet za bombardowanie Lubeki przez Royal Air Force (28.03.1942), ale także operacja w zamierzeniu mająca zmusić RAF do ograniczenia ataków bombowych na niemieckie miasta. Operacja trwająca do 1944 r. nie osiągnęła założonego celu strategicznego - w czasie jej trwania RAF i USAAF zwiększyły intensywność nalotów na III Rzeszę.

24 kwietnia 1961 r. w Sztokholmie podniesiono z dna Bałtyku szwedzki galeon „Vasa”, który zatonął w swoim pierwszym rejsie w 1628 roku. Więcej…

25 kwietnia 1859 r. w Port Said francuski przedsiębiorca Ferdinand de Lesseps zainaugurował budowę Kanału Sueskiego.

25 kwietnia 1915 r. rozpoczęła się bitwa pod Gallipoli, największa operacja desantowa I wojny światowej, której celem było opanowanie cieśnin tureckich i wyeliminowanie osmańskiej Turcji jako sojusznika państwa centralnych. Operacja trwająca do 9 stycznia 1916 r.  zakończyła się klęską państw ententy. Rocznica lądowania pod Gallipoli jest obchodzona jako ANZAC Day - święto państwowe Australii i Nowej Zelandii upamiętniające wszystkich, którzy zginęli w czasie operacji wojskowych tych krajów.

26 kwietnia 1937 r. niemiecki Legion Condor (przy wsparciu lotnictwa włoskiego) zbombardował baskijskie miasto Guernica. Obie strony hiszpańskiej wojny domowej natychmiast zaczęły lansować swoje propagandowe wersje zdarzenia. Więcej…

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...