Pieszy wchodzący na przejście

Pieszy wchodzący na przejścieSąd Rejonowy w Stargardzie Gdańskim podjął kolejną próbę wykładni ustawowego pojęcia „pieszy wchodzący na przejście”, będącego wyzwaniem interpretacyjnym dla kierowców i funkcjonariuszy policji. Wykładnia jest co do zasady zbieżna z poprzednim wyrokiem innego Sądu Rejonowego dotyczącym tej definicji („Należy uznać, że każde zachowanie pieszego zdradzające zamiar wejścia na przejście dla pieszych kierujący pojazdem musi odebrać, jako sytuację wchodzenia na przejście”) i ogólnym rozumieniem go na terenie UE. A zatem jest to każdy pieszy, z którego zachowania wynika, że on chce się przemieścić przez przejście dla pieszych” (wyrok Sądu Rejonowego w Stargardzie Gdańskim z dnia 25.11.2024 sygn. akt II W 379/23). Podkreślić trzeba, że powołany wyrok zapadł w wyniku kontroli instancyjnej poprzedniego orzeczenia w tej sprawie, które zostało uchylone prze sąd odwoławczy.


Jaki pieszy to „wchodzący na przejście? Kolejny sąd nie miał wątpliwości – Onet, 2024.11.26

Wakacje składkowe ZUS 2024

Mikroprzedsiębiorcy będą mogli w 2024 r. skorzystać z wakacji składkowych, czyli możliwości zwolnienia z opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc roku kalendarzowego. Wakacje składkowe nie dotyczą składek na ubezpieczenie zdrowotne. Przepisy wejdą w życie 1 listopada 2024 r.

Wniosek o wakacje składkowe będzie można złożyć drogą elektroniczną przez portal ZUS w miesiącu poprzedzającym wybrany przez siebie miesiąc zwolnienia. Wobec tego z uwagi na datę wejścia w życie przedmiotowych przepisów skorzystać z wakacji składkowych będzie można w 2024 roku tylko w grudniu, pod warunkiem złożenia właściwego wniosku w listopadzie 2024 r.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 9 maja 2024 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2024 r. poz. 863).

Wakacje składkowe ZUS 2024

Pozew ślepy – kolejny projekt

Anonimowość utrudnia pociągnięcie do odpowiedzialności cywilnej internautów naruszających dobra osobiste innych osób. Nawet w przypadkach działania przez sprawcę pod własnym nazwiskiem, powstają trudności z pozyskaniem pozostałych danych niezbędnych do złożenia pozwu (np. PESEL). Rozwiązać ten problem ma instytucja przewidzianego w projektowanym art. 50542 § 5 k.p.c. tzw. ślepego pozwu, zainspirowana rozwiązaniem funkcjonującym w USA. Trzeba jednak defetystycznie zauważyć, że to kolejny już projekt rozwiązania problemu, który nie wyszedł poza stadium projektowania. Wystarczy przypomnieć, że w latach 2017 i 2021 powstały podobne projekty, np. projekt ustawy „O ochronie wolności słowa użytkowników serwisów społecznościowych”.

Zastrzeżenie numeru PESEL

Dziś wchodzi w życie możliwość zastrzeżenia numeru PESEL, chociaż będzie to prawnie skuteczne dopiero od 1 czerwca 2024 r.

Od tej daty banki, firmy pożyczkowe, telekomy i notariusze będą zobowiązani weryfikować przy zawieraniu np. umowy kredytu lub pożyczki, czy numer PESEL jest zastrzeżony.

W przypadku zastrzeżenia numeru PESEL kontrahenta banki nie będą mogły dochodzić od niego żadnych roszczeń.

Zastrzeżenia można dokonać przez aplikację mObywatel (po zalogowaniu można to zrobić praktycznie jednym kliknięciem) lub w dowolnym urzędzie gminy, a także w placówce bankowej oraz na poczcie.

Przepisy wprowadzono w odpowiedzi na rosnącą ilość przestępstw związanych z kradzieżą tożsamości.

Podstawy prawne:
Ustawa z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności,
Ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczania niektórych skutków kradzieży tożsamości.

error: ZAWARTOŚĆ STRONY JEST CHRONIONA PRZED KOPIOWANIEM!