Tego dnia w 1933 roku



5 grudnia 1933 r. doszło do ratyfikacji 21. poprawki do Konstytucji Stanów Zjednoczonych uchylającej  18. poprawkę o wprowadzeniu prohibicji – co faktycznie oznaczało zniesienie prohibicji w USA.

The Noble Experiment zakończył się po 14 latach obowiązywania zakazu produkcji oraz sprzedaży alkoholu na terenie USA (1919-1933). Jakkolwiek spożycie alkoholu oficjalnie zmalało (rzekomo o 50%), niekontrolowanym efektem ubocznym był m. in. rozkwit przestępczości zorganizowanej związanej z prohibicją (przemyt, nielegalny handel i morderstwa).

Orange County Sheriff's deputies dumping illegal booze, Santa Ana, 3-31-1932

Zastępcy szeryfa hrabstwa Orange (Kalifornia) wylewają nielegalny alkohol. 31 marca 1932 r.

Ze zbiorów Orange County Archives. Autor nieznany

CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

Ogólnie więc eksperyment należy uznać za zdecydowanie nieudany, o czym często zapominają współcześni ustawodawcy usiłujący wprowadzać prawną reglamentację różnych kwestii (zwykle powołując się przy tym na szczytne cele). W wielu przypadkach taka reglamentacja przynosi koszty społeczne wyższe, niż gdyby ustawodawca w ogóle nie ingerował w daną materię…

After End of Prohibition New York Times 1933 3

Ameryka świętuje zniesienie prohibicji. 1933 r.

New York Times. Autor nieznany

Domena publiczna, via Wikimedia Commons


The Noble Experiment of Prohibition in the U.S.

Probing Prohibition. Scott N. Howe. DRINKBOSTON. 2010.04.25.

Kilka kuriozalnych skutków wprowadzenia prohibicji w Stanach Zjednoczonych. Joe Monster. 2016.12.28.

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

5 maja 1939 r. minister spraw zagranicznych Rzeczpospolitej Józef Beck w swoim słynnym przemówieniu sejmowym odrzucił żądania Niemiec włączenia Gdańska do III Rzeszy i wyznaczenia eksterytorialnych linii komunikacyjnych. Więcej…

6 maja 1925 r. w Państwowym Gimnazjum im. Joachima Lelewela w Wilnie doszło do największej szkolnej strzelaniny w polskiej historii, znanej jako „krwawa matura w Wilnie". Więcej…

6 maja 1937 r. niemiecki sterowiec D-LZ-129 Hindenburg po przebyciu transatlantyckiej trasy z Frankfurtu spłonął w bazie amerykańskiej marynarki wojennej w Lakehurst w stanie New Jersey. Więcej…

7 maja 1945 r. we francuskim Reims generał Alfred Jodl i admirał Hans-Georg von Friedeburg podpisali bezwarunkową kapitulację III Rzeszy. Na żądanie Stalina kolejny akt kapitulacji podpisał feldmarszałek Wilhelm Keitel dzień później w Berlinie (9 maja według czasu moskiewskiego), a kapitulację z Reims zaczęto określać jako wstępny protokół kapitulacyjny.

8 maja 1794 r. w Paryżu został zgilotynowany wybitny francuski naukowiec Antoine Lavoisier (1743-1794).  Ojciec nowoczesnej chemii został osądzony i stracony w ciągu jednego dnia. Więcej…

9 maja 1987 r. w Lesie Kabackim pod Warszawą doszło do katastrofy samolotu PLL LOT Ił-62M SP-LBG „Tadeusz Kościuszko” (lot nr LO 5055). Więcej…

10 maja 1940 r. po całkowitej i ostatecznej kompromitacji polityki appeasementu premier Wielkiej Brytanii Neville Chamberlain podaje się do dymisji. Zastępuje go Winston Churchill. Więcej…

11 maja 1745 r. pod Fontenoy (Belgia) doszło do krwawej bitwy pomiędzy połączonymi siłami austriackimi, brytyjskimi i holenderskimi z armią francuską (wojna o sukcesję austriacką). Jedno ze starć poprzedziła rzekoma wymiana uprzejmości, która niesłusznie przeszła do legendy jako symbol XVIII-wiecznej kurtuazji na polu bitwy, a dla niektórych ignorantów stanowi powód do drwin z "wojny w koronkach" jeszcze na początku XXI w. Więcej…

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...