Tego dnia w 1794 roku



5 kwietnia 1794 r. w Paryżu zgilotynowano Georgesa Dantona (1759-1794), adwokata, członka Konwentu i Komitetu Ocalenia Publicznego, jednego z przywódców rewolucji francuskiej.

Georges-Jacques Danton

Georges-Jacques Danton
J. Caron, Staloryt. 1841, według portretu J. L. Davida z 1793 r.
Public domain, via Wikimedia Commons

Sprawiedliwość rewolucyjna dosięgnęła byłego przyjaciela Robespierra bezzwłocznie po procesie przeprowadzonym w dniach 3-5 kwietnia 1794 r. Zarzuty dotyczyły spisku, korupcji oraz nadmiernej pobłażliwości dla wrogów rewolucji.

Proces Georgesa Dantona i jego współoskarżonych przed Trybunałem Rewolucyjnym „usprawniono” eliminując wszelką zbędną przewłokę, co zapewniono głównie poprzez usunięcie ze składu sądzącego tych jego członków, którzy mogliby się wahać co do wydania jedynie słusznego wyroku, a nadto pozbawiono oskarżonych prawa do obrony (wkrótce stało się to prawnie usankcjonowaną regułą postępowania przed Trybunałem Rewolucyjnym).

W tak skorygowanej procedurze sprawiedliwość rewolucyjna nie mogła się pomylić. Nie mogła też czekać – jeszcze przed ogłoszeniem wyroku oskarżonych przygotowano na spotkanie z gilotyną, obcinając im włosy.

Procès de Danton, Desmoulins, Chabot

Proces Dantona przed Trybunałem Rewolucyjnym. 3-5 kwietnia 1794 r.

Jean Mathias Fontaine. 1834.

Domena publiczna, via Wikimedia Commons

Jak później rzekomo powiedział Robespierre: „Trybunał będzie orzekał wyłącznie w sprawach o zdradę stanu, za którą jest tylko jedna kara: śmierć. Dlatego bezużyteczne jest marnowanie czasu na długie deliberacje”. Po swoim upadku w wyniku przewrotu termidoriańskiego sam doświadczył procedury jeszcze bardziej uproszczonej: zgilotynowano go po sprawdzeniu tożsamości…

AKTUALIZACJA 05.04.2022 © ŁUKASZ SOBANIAK

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

23 października 1956 r. w Budapeszcie wybuchło powstanie przeciw komunistycznemu rządowi Mátyása Rákosiego. Walki trwały do 10 listopada 1956 r. Węgierskie powstanie zostało krwawo stłumione wskutek interwencji ZSRR.

24 października 1929 r. w Nowym Jorku ceny akcji notowanych na New York Stock Exchange gwałtownie spadły (Czarny czwartek na Wall Street). Rozpoczął się wielki kryzys lat 1929-1933.

25 października 1415 r. wojska francuskie pod dowództwem konetabla Karola d'Albret przegrały bitwę pod Azincourt z armią angielskiego króla Henryka V (1387-1422). Więcej…

27 października 1922 r. rozpoczyna się marsz na Rzym - demonstracja siły wspierająca faszystowski zamach stanu we Włoszech. Mimo możliwości siłowego stłumienia zamachu król Wiktor Emanuel III obawiając się wybuchu wojny domowej powierza Benito Mussoliniemu misję utworzenia rządu.

28 października 1950 r. w Warszawie ogłoszono reformę walutową w Polsce. Sposób jej przeprowadzenia wiążący się z faktycznym unieważnieniem około 60% obiegu pieniężnego dotknął niemal wszystkich ówczesnych posiadaczy oszczędności pieniężnych. Więcej…

29 października 1901 r. w więzieniu stanowym w Auburn został stracony na krześle elektrycznym Leon Czolgosz, anarchista polskiego pochodzenia i zabójca prezydenta USA Williama McKinleya.

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...