Tego dnia w 1929 roku



14 lutego 1929 r. w Chicago w  garażu SMC Cartage Company przy 2122 North Clark Street miał miejsce jeden z najbardziej znanych epizodów wojny gangów epoki prohibicji znany jako masakra w dniu świętego Walentego.

MP Thompson Campbell 1921

Pistolet maszynowy Thompson M1921 z praktycznym magazynkiem bębnowym mieszczącym 100 nabojów, najbardziej znane narzędzie porachunków gangsterskich okresu prohibicji.
Hmaag
CC BY-SA 4.0,
via Wikimedia Commons

Najbardziej rozpowszechniona i utrwalona wersja wydarzeń przyjmuje, że płatni mordercy wynajęci przez Ala „Scarface’a” Capone działając  w przebraniu policjantów zamordowali z użyciem broni maszynowej 7 członków konkurencyjnego gangu Georga „Bugsa” Morana. Pewne jest to, że sprawcy użyli – jakże by inaczej – m. in. pistoletów maszynowych Thompsona.

Jeden z ludzi „Bugsa” Morana, Frank „Tight Lips” Gusenberg mimo 14 ran postrzałowych przeżył do czasu przybycia policji. Legenda miejska głosi, że przesłuchany przed śmiercią zaprzeczył, jakoby ktokolwiek do niego strzelał. Prawda jest nieco inna…

Trzeba uczciwie zaznaczyć, że Al Capone nigdy nie został skazany w związku z tą sprawą, ani nawet nie przedstawiono mu zarzutów. Samo w sobie nie jest to oczywiście argumentem przesądzającym o braku sprawstwa kierowniczego – wystarczy przypomnieć „profesjonalizm” Ala, który mimo wysiłków władz federalnych nigdy nie pozwolił skazać go za gangsterkę, a „tylko” za oszustwa podatkowe.

Jednakże istnieje również uargumentowana wersja wydarzeń, w świetle której zleceniodawcą był ktoś zupełnie inny, a Alowi, który miał już trochę na rachunku tę sprawę po prostu „przybito” jako wrogowi publicznemu numer jeden – co w zasadzie nie byłoby czymś nietypowym pod żadną szerokością geograficzną ani w żadnej rzeczywistości historycznej.

Dziś garaż SMC Cartage Company przy 2122 North Clark Street w Chicago będący miejscem zbrodni z 1929 r. już nie istnieje. Został zburzony w latach sześćdziesiątych, ponieważ sława tego miejsca uniemożliwiała użytkowanie lokalu zgodnie z jego przeznaczeniem. Aktualnie jest tu puste miejsce pomiędzy budynkami, używane częściowo jako parking.

AKTUALIZACJA 14.02.2022 © ŁUKASZ SOBANIAK


The True Story of the St. Valentine’s Day Massacre, excerpted from Get Capone. Jonathan Eig (Chicago magazine). April 30, 2010.

Photos: The St. Valentine’s Day Massacre. Images from the 1929 case. April 28, 2010.

What’s Left of the Site of the St. Valentine’s Day Massacre? Chicago Detours, February 14, 2018.

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

6 maja 1925 r. w Państwowym Gimnazjum im. Joachima Lelewela w Wilnie doszło do największej szkolnej strzelaniny w polskiej historii, znanej jako „krwawa matura w Wilnie". Więcej…

6 maja 1937 r. niemiecki sterowiec D-LZ-129 Hindenburg po przebyciu transatlantyckiej trasy z Frankfurtu spłonął w bazie amerykańskiej marynarki wojennej w Lakehurst w stanie New Jersey. Więcej…

7 maja 1945 r. we francuskim Reims generał Alfred Jodl i admirał Hans-Georg von Friedeburg podpisali bezwarunkową kapitulację III Rzeszy. Na żądanie Stalina kolejny akt kapitulacji podpisał feldmarszałek Wilhelm Keitel dzień później w Berlinie (9 maja według czasu moskiewskiego), a kapitulację z Reims zaczęto określać jako wstępny protokół kapitulacyjny.

8 maja 1794 r. w Paryżu został zgilotynowany wybitny francuski naukowiec Antoine Lavoisier (1743-1794).  Ojciec nowoczesnej chemii został osądzony i stracony w ciągu jednego dnia. Więcej…

9 maja 1987 r. w Lesie Kabackim pod Warszawą doszło do katastrofy samolotu PLL LOT Ił-62M SP-LBG „Tadeusz Kościuszko” (lot nr LO 5055). Więcej…

10 maja 1940 r. po całkowitej i ostatecznej kompromitacji polityki appeasementu premier Wielkiej Brytanii Neville Chamberlain podaje się do dymisji. Zastępuje go Winston Churchill. Więcej…

11 maja 1745 r. pod Fontenoy (Belgia) doszło do krwawej bitwy pomiędzy połączonymi siłami austriackimi, brytyjskimi i holenderskimi z armią francuską (wojna o sukcesję austriacką). Jedno ze starć poprzedziła rzekoma wymiana uprzejmości, która niesłusznie przeszła do legendy jako symbol XVIII-wiecznej kurtuazji na polu bitwy, a dla niektórych ignorantów stanowi powód do drwin z "wojny w koronkach" jeszcze na początku XXI w. Więcej…

12 maja 1926 r. w Warszawie rozpoczęły się walki uliczne przewrotu majowego. W wyniku starć strony rządowej i zwolenników marszałka Józefa Piłsudskiego zginęło 379 osób. Rząd Wincentego Witosa podał się do dymisji, a prezydent Stanisław Wojciechowski złożył urząd. Majowy zamach stanu zapoczątkował 13-letnie autorytarne rządy sanacji, trwające do września 1939 r.

12 maja 1927 r. w Londynie funkcjonariusze policji działający w ramach kontrwywiadowczej operacji MI5 rozpoczęli przeszukanie budynku przy 49 Moorgate, gdzie mieściły się siedziby spółki ARCOS Ltd (All-Russian Co-operative Society Limited) i sowieckiego przedstawicielstwa handlowego. Konsekwencją afery ARCOSu było wypowiedzenie przez rząd premiera Stanleya Baldwina brytyjsko-sowieckich stosunków dyplomatycznych. Więcej…

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...