Tego dnia w 1944 roku



17 grudnia 1944 r. w Malmedy (Belgia) w trakcie niemieckiej kontrofensywy w Ardenach, żołnierze Waffen-SS („Kampfgruppe Peiper”) w niewyjaśnionych do końca okolicznościach dokonali masakry amerykańskich jeńców wojennych i osób cywilnych (łącznie 86 osób).

Zbrodnia wstrząsnęła amerykańską armią i sprowokowała incydent w Chenogne 21 grudnia 1944 r. – do opuszczającej płonący budynek grupy kapitulujących żołnierzy niemieckich otworzono ogień i dwudziestu jeden niedoszłych jeńców zginęło w akcie zemsty.

Bodies of U.S. officers and soldiers slained by the Nazis after capture near Malmedy, Belgium. - NARA - 196544

Ciała zamordowanych amerykańskich jeńców na skrzyżowaniu w Malmedy, zdjęcie z 14 stycznia 1945 r.
Autor nieznany, National Archives and Records Administration
Domena publiczna,
via Wikimedia Commons

W 1946 r. odbył się przed amerykańskim sądem wojskowym proces dowódcy 1 Dywizji Pancernej SS LSSAH Josefa „Seppa” Dietricha, dowódcy „Kampfgruppe Peiper” Joachima Peipera i ich podkomendnych oskarżonych o dokonanie masakry w Malmedy. Peipera i 42 oskarżonych skazano na karę śmierci przez powieszenie.
Wskutek protestów niemieckiej opinii publicznej podjęte zostało dodatkowe śledztwo przez komisję Senatu USA, które wykazało liczne uchybienia procesowe i dowodowe (w raporcie komisji stwierdzono, że metody stosowane w śledztwie „godne były raczej Gestapo niż Armii Stanów Zjednoczonych”), w związku z czym kary śmierci zmienione zostały na kary więzienia.
Joachim Peiper podczas procesu wziął na siebie odpowiedzialność za masakrę, chcąc chronić swoich podwładnych. Został pierwotnie skazany na śmierć, później karę zamieniono na dożywotnie pozbawienie wolności. Ostatecznie został przedterminowo zwolniony z więzienia w 1956 r. W latach 70-tych zabity został w swoim domu we Francji przez nieznanych sprawców, prawdopodobnie byłych członków francuskiego ruchu oporu.

AKTUALIZACJA 17.12.2021 © ŁUKASZ SOBANIAK


Malmedy massacre Investigation

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

5 maja 1939 r. minister spraw zagranicznych Rzeczpospolitej Józef Beck w swoim słynnym przemówieniu sejmowym odrzucił żądania Niemiec włączenia Gdańska do III Rzeszy i wyznaczenia eksterytorialnych linii komunikacyjnych. Więcej…

6 maja 1925 r. w Państwowym Gimnazjum im. Joachima Lelewela w Wilnie doszło do największej szkolnej strzelaniny w polskiej historii, znanej jako „krwawa matura w Wilnie". Więcej…

6 maja 1937 r. niemiecki sterowiec D-LZ-129 Hindenburg po przebyciu transatlantyckiej trasy z Frankfurtu spłonął w bazie amerykańskiej marynarki wojennej w Lakehurst w stanie New Jersey. Więcej…

7 maja 1945 r. we francuskim Reims generał Alfred Jodl i admirał Hans-Georg von Friedeburg podpisali bezwarunkową kapitulację III Rzeszy. Na żądanie Stalina kolejny akt kapitulacji podpisał feldmarszałek Wilhelm Keitel dzień później w Berlinie (9 maja według czasu moskiewskiego), a kapitulację z Reims zaczęto określać jako wstępny protokół kapitulacyjny.

8 maja 1794 r. w Paryżu został zgilotynowany wybitny francuski naukowiec Antoine Lavoisier (1743-1794).  Ojciec nowoczesnej chemii został osądzony i stracony w ciągu jednego dnia. Więcej…

9 maja 1987 r. w Lesie Kabackim pod Warszawą doszło do katastrofy samolotu PLL LOT Ił-62M SP-LBG „Tadeusz Kościuszko” (lot nr LO 5055). Więcej…

10 maja 1940 r. po całkowitej i ostatecznej kompromitacji polityki appeasementu premier Wielkiej Brytanii Neville Chamberlain podaje się do dymisji. Zastępuje go Winston Churchill. Więcej…

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...