Tego dnia w 1945 roku



13 lutego 1945 r. nastąpiła bezwarunkowa kapitulacja Budapesztu.

Sowieckie oblężenie Budapesztu trwające od 29 grudnia 1944 r. do 13 lutego 1945 r. było jedną z najbardziej krwawych bitew podczas II wojny światowej, porównywalną z walkami o Stalingrad i Berlin.

W wyniku walk zniszczeniu lub uszkodzeniu uległo 80% budynków, zginęło około 38.000 mieszkańców miasta.

Lanc hid - Budapest 3 Febr 1946 Foto Takkk Hungary

Budapeszt – krajobraz po oblężeniu.

Na pierwszym planie zniszczony Most Łańcuchowy (most Széchenyiego) na Dunaju, wysadzony przez wycofujące się oddziały niemieckie.

03.02.1946.

Domena publiczna, via Wikimedia Commons

Most Łańcuchowy w Budapeszcie

Budapeszt – współcześnie.

Odbudowany w 1949 r. Most Łańcuchowy.

Jpj. 06.07.2009.

CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Po zakończeniu oblężenia żołnierzom sowieckim zezwolono na czterdziestoośmiogodzinny rabunek miasta – co przyszło tym łatwiej, że Węgrzy byli sojusznikiem III Rzeszy. Doszło do wielu przypadkowych egzekucji i masowych gwałtów.


W tym samym dniu rozpoczęło się bombardowanie Drezna przez lotnictwo alianckie. Trwający dwa dni nalot dywanowy wywołał burzę ogniową, która zniszczyła miasto i spowodowała śmierć około 25 tysięcy osób.

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

5 maja 1939 r. minister spraw zagranicznych Rzeczpospolitej Józef Beck w swoim słynnym przemówieniu sejmowym odrzucił żądania Niemiec włączenia Gdańska do III Rzeszy i wyznaczenia eksterytorialnych linii komunikacyjnych. Więcej…

6 maja 1925 r. w Państwowym Gimnazjum im. Joachima Lelewela w Wilnie doszło do największej szkolnej strzelaniny w polskiej historii, znanej jako „krwawa matura w Wilnie". Więcej…

6 maja 1937 r. niemiecki sterowiec D-LZ-129 Hindenburg po przebyciu transatlantyckiej trasy z Frankfurtu spłonął w bazie amerykańskiej marynarki wojennej w Lakehurst w stanie New Jersey. Więcej…

7 maja 1945 r. we francuskim Reims generał Alfred Jodl i admirał Hans-Georg von Friedeburg podpisali bezwarunkową kapitulację III Rzeszy. Na żądanie Stalina kolejny akt kapitulacji podpisał feldmarszałek Wilhelm Keitel dzień później w Berlinie (9 maja według czasu moskiewskiego), a kapitulację z Reims zaczęto określać jako wstępny protokół kapitulacyjny.

8 maja 1794 r. w Paryżu został zgilotynowany wybitny francuski naukowiec Antoine Lavoisier (1743-1794).  Ojciec nowoczesnej chemii został osądzony i stracony w ciągu jednego dnia. Więcej…

9 maja 1987 r. w Lesie Kabackim pod Warszawą doszło do katastrofy samolotu PLL LOT Ił-62M SP-LBG „Tadeusz Kościuszko” (lot nr LO 5055). Więcej…

10 maja 1940 r. po całkowitej i ostatecznej kompromitacji polityki appeasementu premier Wielkiej Brytanii Neville Chamberlain podaje się do dymisji. Zastępuje go Winston Churchill. Więcej…

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...