Tego dnia w 1920 roku



7 lutego 1920 r. w Irkucku bolszewicy rozstrzelali admirała Aleksandra Kołczaka (1874-1920), jednego z dowódców „białej armii” rosyjskiej oraz „wielkorządcę państwa rosyjskiego” stojącego na czele antybolszewickiego Ogólnorosyjskiego Rządu Tymczasowego.

Admirał Aleksandr Kołczak został rozstrzelany wraz z premierem swojego rządu, Wiktorem Piepielajewem (1884-1920). Ciała wrzucono pod lód zamarzniętej rzeki Angary i nigdy nie zostały odnalezione.

Kolchak

Admirał Aleksandr Kołczak. 1919 r.
Źródło: Музей архив Белого движения, Париж (С).
Domena publiczna, via Wikimedia Commons.

W 1918 r. admirał przy poparciu „białych” oficerów ogłosił się „wielkorządcą państwa rosyjskiego”. Kontrolował tereny od Władywostoku niemal po Wołgę, a w 1919 r. jego rząd został uznany przez państwa zachodnie. Ostatecznie jednak rozciągnięcie sił na zbyt dużym obszarze przyniosło klęskę Kołczakowi. W trakcie odwrotu w kierunku Irkucka został zdradzony przez Korpus Czechosłowacki i wydany bolszewikom, a następnie na rozkaz z Moskwy rozstrzelany.

Skazaną na klęskę kontrrewolucyjną walkę kontynuowali jeszcze generałowie Anton Denikin i Piotr Wrangel…

AKTUALIZACJA 07.02.2023 © ŁUKASZ SOBANIAK

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

30 kwietnia 1943 r. brytyjski kontrwywiad zrealizował kluczowy element operacji Mincemeat. Była to niezwykła i drobiazgowo opracowana akcja dezinformacyjna, która skutecznie odwróciła uwagę państw osi od planowanej alianckiej inwazji na Sycylię, a ponadto przyniosła aliantom wiele innych niezamierzonych korzyści. Więcej…

1 maja 1960 r. nad Swierdłowskiem (obecnie Jekaterynburg) na Uralu został zestrzelony samolot szpiegowski Lockheed U-2.  Maszynę pilotował kapitan Francis Gary Powers (1929-1977), wykonujący dla CIA i USAF zadanie fotograficznego rozpoznania powietrznego nad terytorium ZSRR (misja Grand Slam). Więcej…

2 maja 73 r. zakończyło się rzymskie oblężenie Masady, potężnej twierdzy nad Morzem Martwym. Żołnierze X Legionu pod wodzą Flawiusza Silwy wkroczyli do fortecy, której obrońcy dowodzeni przez Eleazara ben Jaira popełnili zbiorowe samobójstwo w obliczu nieuchronnej klęski. Upadek Masady zakończył powstanie przeciwko panowaniu rzymskiemu w Judei, zwane wojną żydowską (66-73 r.). Od czasów generała Mosze Dajana (1915-1981) Masada jest jednym z historycznych miejsc, w których żołnierze armii izraelskiej składają przysięgę.

5 maja 1939 r. minister spraw zagranicznych Rzeczpospolitej Józef Beck w swoim słynnym przemówieniu sejmowym odrzucił żądania Niemiec włączenia Gdańska do III Rzeszy i wyznaczenia eksterytorialnych linii komunikacyjnych. Więcej…

6 maja 1925 r. w Państwowym Gimnazjum im. Joachima Lelewela w Wilnie doszło do największej szkolnej strzelaniny w polskiej historii, znanej jako „krwawa matura w Wilnie". Więcej…

6 maja 1937 r. niemiecki sterowiec D-LZ-129 Hindenburg po przebyciu transatlantyckiej trasy z Frankfurtu spłonął w bazie amerykańskiej marynarki wojennej w Lakehurst w stanie New Jersey. Więcej…

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...