Tego dnia w 1943 roku



18 lutego 1943 r. zostali aresztowani przez Gestapo członkowie niemieckiej antynazistowskiej organizacji Biała Róża: studenci Hans Scholl, Sophie Scholl, Christoph Probst i Willi Graf.

Biała Róża w swoim chrześcijańskim idealizmie dążyła do nierealnego obalenia systemu nazistowskiego metodami pokojowymi. W kolportowanych przez organizację ulotkach zwracano m. in. uwagę na odpowiedzialność Niemców za zbrodnie popełniane w ramach „ostatecznego rozwiązania” kwestii żydowskiej – podkreślając, że bierność nie uwalnia od winy w sensie moralnym.

Wszyscy członkowie grupy aresztowani w lutym 1943 r. podczas pokazowych procesów przed Trybunałem Ludowym (Volksgerichtshof) zostali skazani na śmierć przez ścięcie. Trybunałowi przewodniczył sędzia dr Roland Freisler, który w 1944 r. sądził uczestników spisku na życie Hitlera.

Büste Sophie Scholl

Sophie Scholl. Popiersie autorstwa Wolfganga Eckerta 2003. Walhalla, Donaustauf nad Dunajem.

Figurator, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Jedna z ulotek Białej Róży została przemycona przez Skandynawię do Wielkiej Brytanii. Przedrukowano ją tam pod tytułem „Manifest studentów z Monachium”, po czym w lipcu 1943 r. samoloty alianckie zrzuciły ulotki nad Niemcami. W ten sposób działalność Białej Róży stała się znana społeczeństwu niemieckiemu jeszcze w czasie wojny, co jednak nie stało się inspiracją dla aktywnego oporu przeciwko władzom III Rzeszy.

Bundesarchiv Bild 183-J05235, Berlin, Großkundgebung im Sportpalast

Przemówienie Josepha Goebbelsa w berlińskim Sportpalast. 18 luty 1943 r.

Bundesarchiv, Bild 183-J05235 / Schwahn

CC BY-SA 3.0 DE, via Wikimedia Commons

W tym samym dniu, w którym Gestapo zatrzymało pierwszych członków Białej Róży – czyli 18 lutego 1943 r. – minister propagandy Rzeszy Joseph Goebbels wygłosił w berlińskim Sportpalast transmitowane przez radio swoje najsłynniejsze przemówienie, wzywające społeczeństwo niemieckie do wojny totalnej mimo klęski pod Stalingradem. Starannie wyselekcjonowana publiczność przyjęła wezwanie z entuzjazmem…

AKTUALIZACJA 19.02.2022 © ŁUKASZ SOBANIAK


Sophie Scholl and the White Rose.The National WWII Museum New Orleans. 22.02.2020.

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

23 listopada 1937 r.  w  w górach Piryn (Bułgaria) rozbił się samolot Polskich Linii Lotniczych „LOT” Douglas DC-2-115D o numerze rejestracyjnym SP-ASJ. W wypadku zginęli pilot Tadeusz Dmoszyński, mechanik Ryszard Walentukiewicz i radiooperator Marian Winnik oraz trzech pasażerów. Więcej…

24 listopada 1963 r. - dwa dni po zamachu na prezydenta USA Johna F. Kennedy'ego (1917-1963) jego zabójca Lee Harvey Oswald zostaje śmiertelnie postrzelony w Dallas przez powiązanego z mafią Jacka Ruby'ego. Zdarzenie to i jego okoliczności (Oswald został postrzelony w czasie konwojowania przez policję) stało się kolejnym źródłem kontrowersji co do rzeczywistej roli Oswalda w zamachu na Kennedy'ego.

25 listopada 2008 r. w Krakowie dokonano ekshumacji zwłok generała Władysława Sikorskiego (1881-1943) - celem przeprowadzenia ich badań i oględzin w Zakładzie Medycyny Sądowej Collegium Medicum Uniwersytetu Jagielońskiego w ramach rozpoczętego w 2008 r. śledztwa Instytutu Pamięci Narodowej. Raport z przeprowadzonej sekcji (2009) wykluczył hipotezy o pozbawieniu życia generała już przed katastrofą w Gibraltarze. Stwierdzono, że śmierć Władysława Sikorskiego nastąpiła wskutek obrażeń wielonarządowych, typowych dla ofiar wypadków komunikacyjnych. Więcej…

27 listopada 1915 r. w Kodymie (obecnie Ukraina) urodził się Stanisław Skalski (1915-2004) - major pilot Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie i Wing Commander Royal Air Force, as myśliwski II wojny światowej. Więcej…

28 listopada 1794 r. w Mediolanie zmarł Cesare Bonesana markiz Beccaria (1738-1794) - włoski prawnik i pisarz, prekursor nowożytnego prawa karnego. Więcej…

29 listopada 1830 r. w Warszawie członkowie sprzysiężenia w Szkole Podchorążych Piechoty pod wodzą porucznika Piotra Wysockiego wystąpili przeciwko powszechnie znienawidzonemu wodzowi naczelnemu wojsk Królestwa Polskiego wielkiemu księciu Konstantemu Romanowowi (1779–1831). Spisek wojskowy doprowadził do opanowania stolicy, dając początek Powstaniu Listopadowemu.

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...