Tego dnia w 1923 roku



16 lutego 1923 r. Howard Carter i George Herbert dokonali otwarcia komory grobowej faraona Tutanchamona w Dolinie Królów w pobliżu Luksoru.

George Herbert, 5th Earl of Carnarvon, reading

George Herbert (1866-1923), 5 lord Carnarvon, egiptolog amator, rzekoma ofiara klątwy Tutanchamona.
Zdjęcie: Harry Burton.
Domena publiczna, via Wikimedia Commons

Był to jedyny odkryty grobowiec faraona z zachowanym bogatym wyposażeniem i nienaruszoną mumią (poprzednio eksplorowane grobowce były wcześniej splądrowane przez poszukiwaczy kosztowności). Odkrycie stało się tematem licznych popularnonaukowych publikacji książkowych, a także sensacją medialną.

Po nagłej śmierci George Herberta w dniu 5 kwietnia 1923 r. (wskutek zakażenia krwi) prasa stworzyła legendę o klątwie Tutanchamona, przypisując jej kolejne ofiary (rzekomo wyryta na drzwiach grobowca inskrypcja, zawierająca klątwę grożącą śmiercią osobom zakłócającym wieczny sen faraona nigdy nie istniała, a zgony domniemanych ofiar klątwy miały czysto racjonalne przyczyny).

Jak się okazuje, prasowe opowieści o klątwie Tutenchamona cieszyły się powodzeniem również w Polsce. Ostatnio przeglądając Ilustrowanego Kuryera Codziennego z kwietnia 1923 r. natknąłem się na poniższy artykuł, traktujący jednak sprawę „klątwy Tutakhamena” z wyraźnym dystansem, którego najwidoczniej brakowało ówczesnym sensatom. Jak stwierdza autor komentując wypowiedzi współczesnych mu literatów „zabobonne przesądy nie są tylko specyalnością Egipcyan” …

IKC 1923.04.13

Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 76, 13 kwietnia 1923 r. Domena publiczna.
INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

24 listopada 1963 r. - dwa dni po zamachu na prezydenta USA Johna F. Kennedy'ego (1917-1963) jego zabójca Lee Harvey Oswald zostaje śmiertelnie postrzelony w Dallas przez powiązanego z mafią Jacka Ruby'ego. Zdarzenie to i jego okoliczności (Oswald został postrzelony w czasie konwojowania przez policję) stało się kolejnym źródłem kontrowersji co do rzeczywistej roli Oswalda w zamachu na Kennedy'ego.

25 listopada 2008 r. w Krakowie dokonano ekshumacji zwłok generała Władysława Sikorskiego (1881-1943) - celem przeprowadzenia ich badań i oględzin w Zakładzie Medycyny Sądowej Collegium Medicum Uniwersytetu Jagielońskiego w ramach rozpoczętego w 2008 r. śledztwa Instytutu Pamięci Narodowej. Raport z przeprowadzonej sekcji (2009) wykluczył hipotezy o pozbawieniu życia generała już przed katastrofą w Gibraltarze. Stwierdzono, że śmierć Władysława Sikorskiego nastąpiła wskutek obrażeń wielonarządowych, typowych dla ofiar wypadków komunikacyjnych. Więcej…

27 listopada 1915 r. w Kodymie (obecnie Ukraina) urodził się Stanisław Skalski (1915-2004) - major pilot Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie i Wing Commander Royal Air Force, as myśliwski II wojny światowej. Więcej…

28 listopada 1794 r. w Mediolanie zmarł Cesare Bonesana markiz Beccaria (1738-1794) - włoski prawnik i pisarz, prekursor nowożytnego prawa karnego. Więcej…

29 listopada 1830 r. w Warszawie członkowie sprzysiężenia w Szkole Podchorążych Piechoty pod wodzą porucznika Piotra Wysockiego wystąpili przeciwko powszechnie znienawidzonemu wodzowi naczelnemu wojsk Królestwa Polskiego wielkiemu księciu Konstantemu Romanowowi (1779–1831). Spisek wojskowy doprowadził do opanowania stolicy, dając początek Powstaniu Listopadowemu.

30 listopada 1786 r. Wielki książę Toskanii (i przyszły cesarz) Leopold II Habsburg (1747-1792) wprowadza nową ustawę karną znaną jako Leopoldina, Jest to pierwszy pierwszy europejski kodeks, który znosi karę śmierci oraz wszelkie kary cielesne. Reforma była inspirowana dziełem markiza Cesare Beccarii (1738-1794) O przestępstwach i karach (1764).

30 listopada 1808 r. pod Somosierrą doszło do zwycięskiej szarży polskich szwoleżerów na pozycje armii hiszpańskiej, co pozwoliło otworzyć armii Napoleona drogę na Madryt. Wydarzenie to nie tylko dało początek romantycznej legendzie utrwalonej w malarstwie i literaturze, ale i przyczyniło się do ukucia nieco już skompromitowanego merytorycznie terminu "kozietulszczyzna" (od nazwiska dowódcy szwadronu Jana Kozietulskiego) oznaczającego rzekomo właściwą Polakom skłonność do brawury i osiągania mało znaczących zwycięstw kosztem ogromnych strat.

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...