Tego dnia w 2003 roku



20 marca 2003 r. USA i siły międzynarodowej koalicji rozpoczynają inwazję na Irak (II wojna w Zatoce Perskiej).

O godz. 5.30 czasu lokalnego pociski manewrujące Tomahawk uderzają w wybrane cele w Bagdadzie (była to próba wyeliminowania Saddama Husseina i jego dowódców), a jednocześnie granicę Iraku przekraczają oddziały australijskie. Po trzech tygodniach walk zostaje obalona władza Saddama Husseina i partii Baas, a główne miasta Iraku opanowane. Sam Saddam Hussein ukrywa się do 13 grudnia 2003 r.,  w którym to dniu został aresztowany przez żołnierzy amerykańskich w kryjówce niedaleko Tikritu.

T-54s, T-55s, Type 59s or Type 69s at Diwaniyah, Iraq

Zniszczone irackie czołgi: radzieckiej produkcji T-54, T-55, chińskiej produkcji Typ 59 albo Typ 69 i wozy zabezpieczenia technicznego: chińskiej produkcji Typ 663 i polskiej produkcji WZT-2.

Diwanijja, 16 kwietnia 2003.

MSGT Howard J. Farrell, US Marine Corps, 2003 r.

Domena publiczna, via Wikimedia Commons

Ogólnie rzecz biorąc od strony militarnej operacja okazała się pełnym sukcesem (przy zaangażowaniu stosunkowo niewielkich sił w porównaniu z I wojną w Zatoce Perskiej). Pewnym cieniem na militarnym aspekcie zwycięstwa kładzie się jednak uzasadnione podejrzenie, że obronę Bagdadu (która po początkowym zaciętym oporze załamała się nagle i zaskakująco) złamano nie w ogniu walki, a równie skutecznym, choć mniej chwalebnym sposobem rodem z filmu Kelly’s Heroes, tzn. przekupując irackich oficerów i zapewniając im osobiste bezpieczeństwo.

Natomiast to co nastąpiło po zakończeniu regularnych działań wojennych było katastrofą. Szczupłe siły inwazyjne były nieprzygotowane do działań policyjnych i po upadku administracji Saddama Husseina nastąpił okres całkowitego chaosu i bezprawia (m. in. ograbiono bezcenne zasoby Narodowego Muzeum Iraku). Rozpoczęły się też walki partyzanckie, akty sabotażu i terroryzmu skierowane przeciwko amerykańskim okupantom i ich sojusznikom, które trwały do czasu zakończenia amerykańskiej okupacji Iraku w 2011 r.

AKTUALIZACJA 27.03.2021 © ŁUKASZ SOBANIAK


Konferencja prasowa rzecznika prasowego Białego Domu Ari’ego Fleischera. Strona archiwalna, 24 marca 2003.

Iraq War 2003–2011. www.britannica.com. Mar 2, 2021.

War in Iraq begins. History.com Editors. November 24, 2009.

The War in Iraq: The True Costs. WarBlogging.com

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

5 maja 1939 r. minister spraw zagranicznych Rzeczpospolitej Józef Beck w swoim słynnym przemówieniu sejmowym odrzucił żądania Niemiec włączenia Gdańska do III Rzeszy i wyznaczenia eksterytorialnych linii komunikacyjnych. Więcej…

6 maja 1925 r. w Państwowym Gimnazjum im. Joachima Lelewela w Wilnie doszło do największej szkolnej strzelaniny w polskiej historii, znanej jako „krwawa matura w Wilnie". Więcej…

6 maja 1937 r. niemiecki sterowiec D-LZ-129 Hindenburg po przebyciu transatlantyckiej trasy z Frankfurtu spłonął w bazie amerykańskiej marynarki wojennej w Lakehurst w stanie New Jersey. Więcej…

7 maja 1945 r. we francuskim Reims generał Alfred Jodl i admirał Hans-Georg von Friedeburg podpisali bezwarunkową kapitulację III Rzeszy. Na żądanie Stalina kolejny akt kapitulacji podpisał feldmarszałek Wilhelm Keitel dzień później w Berlinie (9 maja według czasu moskiewskiego), a kapitulację z Reims zaczęto określać jako wstępny protokół kapitulacyjny.

8 maja 1794 r. w Paryżu został zgilotynowany wybitny francuski naukowiec Antoine Lavoisier (1743-1794).  Ojciec nowoczesnej chemii został osądzony i stracony w ciągu jednego dnia. Więcej…

9 maja 1987 r. w Lesie Kabackim pod Warszawą doszło do katastrofy samolotu PLL LOT Ił-62M SP-LBG „Tadeusz Kościuszko” (lot nr LO 5055). Więcej…

10 maja 1940 r. po całkowitej i ostatecznej kompromitacji polityki appeasementu premier Wielkiej Brytanii Neville Chamberlain podaje się do dymisji. Zastępuje go Winston Churchill. Więcej…

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...