Tego dnia w 1943 roku



11 kwietnia 1943 r. niemiecka agencja Transocean nadała komunikat o odnalezieniu w lesie katyńskim zwłok 10 tysięcy polskich oficerów. Była to pierwsza wiadomość o odkryciu masowych grobów ofiar zbrodni katyńskiej.

III Rzesza dążyła do propagandowego wykorzystania tej informacji. 13 kwietnia 1943 r. powtórzyło ją radio berlińskie informując ponadto o identyfikacji części ofiar, a w niemieckim ministerstwie spraw zagranicznych zwołano konferencję prasową. Następnie 17 kwietnia kolaboracyjny Ilustrowany Kurier Polski w okupowanej Polsce zamieścił artykuł „Oficerowie polscy ofiarami okrucieństw bolszewickich”. W dniu 15 kwietnia Niemcy zwrócili się do Międzynarodowego Czerwonego Krzyża o zbadanie sprawy. Dwa dni później (17 kwietnia) rząd gen. Sikorskiego wystąpił ze swoim niezależnym wnioskiem w tej sprawie (co w konsekwencji doprowadziło do zerwania stosunków dyplomatycznych ZSRR-Polska). MCK uzależnił swoje działanie od wniosku strony sowieckiej, która takiego wniosku nie złożyła. W tej sytuacji Niemcy powołali międzynarodową komisję lekarską z ekspertów z krajów zależnych od III Rzeszy i eksperta szwajcarskiego.

AGAD Katyń – niemiecki afisz propagandowy

Niemiecki plakat propagandowy.

Autor nieznany. 07.09.1943 r.

Domena publiczna, via Wikimedia Commons

Sowiecka propaganda również nie próżnowała: już 15 kwietnia 1943 r. Radio Moskwa nadało komunikat Sowinformbiura, który rzecz jasna o zbrodnię katyńską oskarżył Niemców…

AKTUALIZACJA 12.04.2021 © ŁUKASZ SOBANIAK

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

1 czerwca 1962 r. w więzieniu w Ramli (Izrael) wykonano karę śmierci orzeczoną 15 grudnia 1961 r. wyrokiem Sądu Okręgowego w Jerozolimie wobec SS-Obersturmbannführera Adolfa Eichmanna za zbrodnie przeciwko ludności żydowskiej, zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości oraz przynależność do organizacji uznanych w Norymberdze za przestępcze. Egzekucję poprzedziło odrzucenie apelacji przez Sąd Najwyższy Izraela i nieskorzystanie z prawa łaski przez prezydenta Icchaka Ben Cewiego. Wyrok wykonano zaraz po północy. W ciągu kilku godzin ciało skremowano, a popioły rozsypano w Morzu Śródziemnym poza wodami terytorialnymi Izraela.

2 czerwca 1953 r. Elżbieta II została koronowana na królową Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Koronacja odbyła się w Opactwie Westminsterskim i była pierwszą taką ceremonią transmitowaną przez telewizję.

3 czerwca 1666 r. w Cieśninie Kaletańskiej angielski wiceadmirał Sir George Ayscue (1616-1672) poddał Holendrom swój flagowy okręt HMS "Royal Prince". Więcej…

4 czerwca 1963 r. brytyjski sekretarz stanu ds. wojny John Profumo (1915-2006) podał się do dymisji w następstwie ujawnionego skandalu obyczajowego z wątkami szpiegowskimi (Afera Profumo). Rezygnację polityka podano do publicznej wiadomości następnego dnia. Więcej…

4 czerwca 1989 r. w Polsce odbyły się pierwsze po II wojnie światowej częściowo wolne wybory do Sejmu i wolne wybory do Senatu. W 2013 r. Sejm Rzeczpospolitej Polskiej w przekonaniu "o szczególnym znaczeniu tej daty dla Polski" ustanowił 4 czerwca Dniem Wolności i Praw Obywatelskich.

5 czerwca 1963 r. w Killinardrish (Cork) w Irlandii zmarł generał Adrian Carton de Wiart (1880-1963), uczestnik wojny burskiej, obu wojen światowych, a w międzyczasie wojny polsko-bolszewickiej. Więcej…

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...