2 sierpnia 1876 r. w Deadwood (Południowa Dakota) w trakcie gry w pokera zginął „Dziki Bill” Hickok, legendarny rewolwerowiec, szeryf i zawodowy hazardzista.

Bill Hickok
Autor nieznany.
Domena publiczna, via Wikimedia Commons
Został postrzelony w tył głowy zaraz po tym, jak zaniedbał jedną z podstawowych zasad profesjonalisty z Dzikiego Zachodu – siadając do gry w saloonie zawsze należy mieć za plecami ścianę.
Zabójcą okazał się niejaki Jack McCall, schwytany zaraz po zdarzeniu. Jako motyw swojego czynu wskazał zemstę, ponieważ Hickok miał zabić wcześniej jego brata.
Ta niewyszukana linia obrony okazała się całkowicie skuteczna przed sądem doraźnym w Deadwood (skompletowanym z miejscowych górników oraz przedsiębiorców) i podsądny został uniewinniony. Już po uwolnieniu mściciela okazało się jednak, że nie miał on w ogóle brata.
Miasteczko Deadwood w 1876 r.
Autor nieznany, źródło: GeoEpochePanorama, Nr.13, 2018, p. 90.
Domena publiczna, via Wikimedia Commons
Pomimo tego wybiegu ostatecznie ramię sprawiedliwości dosięgnęło Jacka McCalla. Wkrótce został ponownie oskarżony o zabójstwo Billa Hickoka przed sądem federalnym w Yankton, który orzekł, że w tym przypadku nie zachodzi double jeopardy – istniejący w common law odpowiednik zasady ne bis in idem (czyli zakazu powtórnego orzekania w tej samej sprawie). Uzasadnienie tego rozstrzygnięcia było tyleż proste, co logiczne: Deadwood było miastem założonym nielegalnie na terytorium indiańskim (w okresie gorączki złota) i jako takie nie miało prawa do sprawowania legalnej jurysdykcji. Tym samym poprzedni proces w Deadwood nie był procesem legalnym, wobec czego nie było przeszkód do ponownego osądzenia Jacka McCalla w tej samej sprawie – tym razem legalnie i rzetelnie.
Rozstrzygnąwszy w wyżej opisany sposób kwestię dopuszczalności ponownego procesu, sąd federalny w Yankton przystąpił sprawnie do procedowania w sprawie. Podsądny co prawda podnosił, że w chwili inkryminowanego czynu był mocno nietrzeźwy i nie pamięta przebiegu zdarzeń (w związku z tym żądał nowego procesu celem przygotowania się do obrony), jednakże sąd w osobie czcigodnego Granville’a G. Bennetta nie dał wiary tym tłumaczeniom i skazał Jacka McCalla na śmierć. Wyrok wykonano przez powieszenie 1 marca 1877 r.