Tego dnia w 1876 roku2 sierpnia 1876 r. w Deadwood (obecnie Południowa Dakota) w trakcie gry w pokera zginął James „Dziki Bill” Hickok (1837-1876), legendarny rewolwerowiec, szeryf i zawodowy hazardzista.

Wild Bill Hickok sepia

Bill Hickok
Autor nieznany.
Domena publiczna,
via Wikimedia Commons

Człowiek-legenda Dzikiego Zachodu został postrzelony w tył głowy zaraz po tym, jak zaniedbał jedną z podstawowych zasad profesjonalnego rewolwerowca: siadając do pokera w saloonie zawsze należy mieć za plecami ścianę, a nie drzwi.

Zabójcą okazał się niejaki Jack McCall (1853?-1877), schwytany zaraz po zdarzeniu. Był jednym z graczy w pokera, któremu nie poszczęściło się poprzedniego dnia przy stoliku z Billem. Jednakowoż jako motyw swojego czynu wskazał zemstę, ponieważ Hickok miał rzekomo zabić w Kansas jego brata.

Ta niewyszukana linia obrony okazała się całkowicie skuteczna przed sądem doraźnym w Deadwood (skompletowanym z miejscowych górników oraz przedsiębiorców) i podsądny został uniewinniony. Już po uwolnieniu „mściciela” okazało się, że nie miał on nigdy brata. W międzyczasie Jack McCall zdążył jednak opuścić już Deadwood, a to w związku z taktowną sugestią miejscowych, że będzie żył znacznie dłużej, jeśli to uczyni.

Deadwood 1876a

Miasteczko Deadwood w 1876 r.

Autor nieznany, źródło: GeoEpochePanorama, Nr.13, 2018, p. 90.

Domena publiczna, via Wikimedia Commons

Pomimo tego wybiegu ostatecznie karzące ramię sprawiedliwości dosięgnęło Jacka McCalla. Jako że publicznie chwalił się zabójstwem Billa Hickoka (co dość zrozumiałe w standardach czasu i miejsca: sława „człowieka, który zabił Billa Hickoka” niewątpliwie dodawała renomy w pewnych środowiskach) wkrótce został ponownie oskarżony i postawiony przed sądem. Sąd Terytorium Dakoty w Yankton wstępnie orzekł, że w tym przypadku nie zachodzi double jeopardy – istniejący w common law odpowiednik zasady ne bis in idem (czyli zakazu powtórnego orzekania w tej samej sprawie). Uzasadnienie tego rozstrzygnięcia było tyleż proste, co logiczne: Deadwood było miastem założonym nielegalnie na terytorium indiańskim (w okresie „gorączki złota”) i jako takie nie miało prawa do sprawowania legalnej jurysdykcji. Tym samym poprzedni proces w Deadwood nie był procesem legalnym, wobec czego nie było przeszkód do ponownego osądzenia Jacka McCalla w tej samej sprawie – tym razem legalnie i rzetelnie.

Rozstrzygnąwszy w wyżej opisany sposób kwestię dopuszczalności ponownego procesu, sąd Terytorium Dakoty w Yankton przystąpił sprawnie do procedowania w sprawie. Podsądny co prawda podnosił, że w chwili inkryminowanego czynu był mocno nietrzeźwy i nie pamięta przebiegu zdarzeń (w związku z tym żądał nowego procesu celem przygotowania się do obrony), jednakże sąd w osobie czcigodnego Granville’a G. Bennetta (1833-1910) nie dał wiary tym tłumaczeniom i skazał na śmierć „człowieka, który zabił Billa Hickoka”.

Wyrok wykonano przez powieszenie 1 marca 1877 r. Była to pierwsza egzekucja legalnego wyroku sądowego na Terytorium Dakoty.

AKTUALIZACJA 10.07.2022 © ŁUKASZ SOBANIAK


They Called Him Wild Bill: The Life and Adventures of James Butler Hickok. Joseph G. Rosa. Google Books, 2012.

Jack McCall & The Murder of Wild Bill Hickok. Black Hills Visitor Magazine, 28 sierpnia 2017.

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

5 czerwca 1963 r. w Killinardrish (Cork) w Irlandii zmarł generał Adrian Carton de Wiart (1880-1963), uczestnik wojny burskiej, obu wojen światowych, a w międzyczasie wojny polsko-bolszewickiej. Więcej…

6 czerwca 1944 r. w Normandii rozpoczęła się operacja Neptun, największa w historii morska operacja desantowa. Lądowanie aliantów we Francji umożliwiło otwarcie drugiego frontu przeciwko III Rzeszy w zachodniej Europie.

7 czerwca 1927 r. w Warszawie rosyjski emigrant Borys Kowerda (1907-1987) dokonał zamachu na posła nadzwyczajnego i ministra pełnomocnego ZSRR w Polsce Piotra Wojkowa. Do morderstwa doszło na warszawskim Dworcu Głównym - zamachowiec oddał sześć strzałów do sowieckiego dyplomaty (który broniąc się również strzelał), po czym bez jakiegokolwiek oporu ze swojej strony został zatrzymany przez policjantów na miejscu zdarzenia. Więcej…

7 czerwca 1981 r. w pobliżu Bagdadu izraelskie samoloty F-16 dokonały prewencyjnego nalotu na iracki reaktor atomowy Osirak (operacja Opera), co miało spowolnić iracki program atomowy. W latach 80-tych i 90-tych miejsce to było celem nalotów trzykrotnie: w 1980 miał miejsce nalot irański, w 1981 izraelski, w 1991 amerykański. Ostatecznie ośrodek został splądrowany przez samych Irakijczyków w okresie anarchii po upadku Saddama Husajna w wyniku II wojny w Zatoce, przy czym nie wiadomo dokładnie, co padło łupem szabrowników...

8 czerwca 1831 r. w Londynie zmarła Sarah Siddons (1755-1831), walijska aktorka uznawana w XVIII w. za najznakomitszą odtwórczynię ról szekspirowskich.

9 czerwca 1815 r. w Wiedniu przyjęto akt końcowy Kongresu Wiedeńskiego. Dokonano nim rewizji zmian terytorialnych oraz ustrojowych spowodowanych w Europie rewolucją francuską i wojnami napoleońskimi.

10 czerwca 1942 r. w ramach represji za pomoc udzieloną agentom czechosłowackiego rządu emigracyjnego, którzy dokonali zamachu na zbrodniczego Protektora Czech i Moraw SS-Obergruppenführera Reinharda Heydricha Niemcy spacyfikowali czeskie Lidice.

Zamordowano 340 mieszkańców wsi (w tym 82 dzieci), a jej zabudowania zrównano z ziemią. Była to jedna z tych niewielu niemieckich zbrodni w czasie II wojny światowej, która została nie tylko przyznana, ale i oficjalnie nagłośniona przez propagandę nazistowską jako adekwatna forma odwetu za zlikwidowanie wysokiego przedstawiciela władz III Rzeszy.

11 czerwca 1937 r. w Moskwie odbyło się tajne posiedzenie Kolegium Specjalnego Sądu Najwyższego ZSRR w sprawie najwyższych dowódców Armii Czerwonej - w tym marszałka Michaiła Tuchaczewskiego (1893-1937) - oskarżonych o szpiegostwo na rzecz Niemiec i udział w „antysowieckiej wojskowej organizacji trockistowskiej”. Tuchaczewski stał się kolejną ofiarą narastającej podejrzliwości Stalina wobec własnych towarzyszy. Więcej…

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...