Tego dnia w 1876 roku



2 sierpnia 1876 r. w Deadwood (obecnie Południowa Dakota) w trakcie gry w pokera zginął James „Dziki Bill” Hickok (1837-1876), legendarny rewolwerowiec, szeryf i zawodowy hazardzista.

Wild Bill Hickok sepia

Bill Hickok
Autor nieznany.
Domena publiczna,
via Wikimedia Commons

Człowiek-legenda Dzikiego Zachodu został postrzelony w tył głowy zaraz po tym, jak zaniedbał jedną z podstawowych zasad profesjonalnego rewolwerowca: siadając do pokera w saloonie zawsze należy mieć za plecami ścianę, a nie drzwi.

Zabójcą okazał się niejaki Jack McCall (1853?-1877), schwytany zaraz po zdarzeniu. Był jednym z graczy w pokera, któremu nie poszczęściło się poprzedniego dnia przy stoliku z Billem. Jednakowoż jako motyw swojego czynu wskazał zemstę, ponieważ Hickok miał rzekomo zabić w Kansas jego brata.

Ta niewyszukana linia obrony okazała się całkowicie skuteczna przed sądem doraźnym w Deadwood (skompletowanym z miejscowych górników oraz przedsiębiorców) i podsądny został uniewinniony. Już po uwolnieniu „mściciela” okazało się, że nie miał on nigdy brata. W międzyczasie Jack McCall zdążył jednak opuścić już Deadwood, a to w związku z taktowną sugestią miejscowych, że będzie żył znacznie dłużej, jeśli to uczyni.

Deadwood 1876a

Miasteczko Deadwood w 1876 r.

Autor nieznany, źródło: GeoEpochePanorama, Nr.13, 2018, p. 90.

Domena publiczna, via Wikimedia Commons

Pomimo tego wybiegu ostatecznie karzące ramię sprawiedliwości dosięgnęło Jacka McCalla. Jako że publicznie chwalił się zabójstwem Billa Hickoka (co dość zrozumiałe w standardach czasu i miejsca: sława „człowieka, który zabił Billa Hickoka” niewątpliwie dodawała renomy w pewnych środowiskach) wkrótce został ponownie oskarżony i postawiony przed sądem. Sąd Terytorium Dakoty w Yankton wstępnie orzekł, że w tym przypadku nie zachodzi double jeopardy – istniejący w common law odpowiednik zasady ne bis in idem (czyli zakazu powtórnego orzekania w tej samej sprawie). Uzasadnienie tego rozstrzygnięcia było tyleż proste, co logiczne: Deadwood było miastem założonym nielegalnie na terytorium indiańskim (w okresie „gorączki złota”) i jako takie nie miało prawa do sprawowania legalnej jurysdykcji. Tym samym poprzedni proces w Deadwood nie był procesem legalnym, wobec czego nie było przeszkód do ponownego osądzenia Jacka McCalla w tej samej sprawie – tym razem legalnie i rzetelnie.

Rozstrzygnąwszy w wyżej opisany sposób kwestię dopuszczalności ponownego procesu, sąd Terytorium Dakoty w Yankton przystąpił sprawnie do procedowania w sprawie. Podsądny co prawda podnosił, że w chwili inkryminowanego czynu był mocno nietrzeźwy i nie pamięta przebiegu zdarzeń (w związku z tym żądał nowego procesu celem przygotowania się do obrony), jednakże sąd w osobie czcigodnego Granville’a G. Bennetta (1833-1910) nie dał wiary tym tłumaczeniom i skazał na śmierć „człowieka, który zabił Billa Hickoka”.

Wyrok wykonano przez powieszenie 1 marca 1877 r. Była to pierwsza egzekucja legalnego wyroku sądowego na Terytorium Dakoty.

AKTUALIZACJA 10.07.2022 © ŁUKASZ SOBANIAK


They Called Him Wild Bill: The Life and Adventures of James Butler Hickok. Joseph G. Rosa. Google Books, 2012.

Jack McCall & The Murder of Wild Bill Hickok. Black Hills Visitor Magazine, 28 sierpnia 2017.

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

22 marca 1594 r. po konwersji na katolicyzm i koronacji król Nawarry Henryk IV wjeżdża do Paryża. Rozpoczyna się panowanie dynastii Burbonów we Francji. Więcej…

23 marca 1801 r. w Petersburgu zamordowany został car Paweł I (1754-1801). Doszło do tego bezzwłocznie po tym, gdy odmówił uczestnikom pałacowego zamachu stanu podpisania aktu abdykacji. Według oficjalnego orzeczenia nadwornego chirurga - szkockiego lekarza Jamesa Wylie - śmierć cara nastąpiła wskutek ataku apopleksji. Następcą zamordowanego Pawła I został jego syn Aleksander I Romanow (1777-1825).

24 marca 1603 r. w Richmond zmarła Elżbieta I, królowa Anglii i Irlandii. Wobec bezpotomnej śmierci królowej wygasła dynastia Tudorów.

25 marca 1811 r. francuski astronom Honoré Flaugergues (1755-1830?) odkrył kometę C/1811 F1 - czyli Wielką Kometę 1811 roku, która została uwieczniona przez samego Adama Mickiewicza. Więcej…

26 marca 1979 r. w Waszyngtonie zawarto traktat pokojowy pomiędzy Izraelem i Egiptem, kończący wojny izraelsko-egipskie, trwające od I wojny izraelsko-arabskiej w 1948 r. Więcej…

27 marca 1968 r. w pobliżu miasta Kirżacz w Rosji w katastrofie samolotu treningowego MiG-15 UTI  zginął Jurij Gagarin (1934-1968), Bohater Związku Radzieckiego, okryty sławą pierwszego człowieka w kosmosie. Więcej…

28 marca 1947 r. w pobliżu Baligrodu w Bieszczadach w zasadzce zorganizowanej przez Ukraińską Powstańczą Armię w niewyjaśnionych do końca okolicznościach zginął Karol Świerczewski (1897-1947), generał pułkownik Armii Czerwonej i generał broni ludowego Wojska Polskiego - człowiek, który został uwieczniony przez samego Ernesta Hemingwaya w powieści Komu bije dzwon (1940), a nadto dokonał rzeczy imponującej - został odsunięty od dowodzenia w Armii Czerwonej z powodu alkoholizmu i niekompetencji (1941-1942).

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...