Tego dnia w 1876 roku



2 sierpnia 1876 r. w Deadwood (obecnie Południowa Dakota) w trakcie gry w pokera zginął James „Dziki Bill” Hickok (1837-1876), legendarny rewolwerowiec, szeryf i zawodowy hazardzista.

Wild Bill Hickok sepia

Bill Hickok
Autor nieznany.
Domena publiczna,
via Wikimedia Commons

Człowiek-legenda Dzikiego Zachodu został postrzelony w tył głowy zaraz po tym, jak zaniedbał jedną z podstawowych zasad profesjonalnego rewolwerowca: siadając do pokera w saloonie zawsze należy mieć za plecami ścianę, a nie drzwi.

Zabójcą okazał się niejaki Jack McCall (1853?-1877), schwytany zaraz po zdarzeniu. Był jednym z graczy w pokera, któremu nie poszczęściło się poprzedniego dnia przy stoliku z Billem. Jednakowoż jako motyw swojego czynu wskazał zemstę, ponieważ Hickok miał rzekomo zabić w Kansas jego brata.

Ta niewyszukana linia obrony okazała się całkowicie skuteczna przed sądem doraźnym w Deadwood (skompletowanym z miejscowych górników oraz przedsiębiorców) i podsądny został uniewinniony. Już po uwolnieniu „mściciela” okazało się, że nie miał on nigdy brata. W międzyczasie Jack McCall zdążył jednak opuścić już Deadwood, a to w związku z taktowną sugestią miejscowych, że będzie żył znacznie dłużej, jeśli to uczyni.

Deadwood 1876a

Miasteczko Deadwood w 1876 r.

Autor nieznany, źródło: GeoEpochePanorama, Nr.13, 2018, p. 90.

Domena publiczna, via Wikimedia Commons

Pomimo tego wybiegu ostatecznie karzące ramię sprawiedliwości dosięgnęło Jacka McCalla. Jako że publicznie chwalił się zabójstwem Billa Hickoka (co dość zrozumiałe w standardach czasu i miejsca: sława „człowieka, który zabił Billa Hickoka” niewątpliwie dodawała renomy w pewnych środowiskach) wkrótce został ponownie oskarżony i postawiony przed sądem. Sąd Terytorium Dakoty w Yankton wstępnie orzekł, że w tym przypadku nie zachodzi double jeopardy – istniejący w common law odpowiednik zasady ne bis in idem (czyli zakazu powtórnego orzekania w tej samej sprawie). Uzasadnienie tego rozstrzygnięcia było tyleż proste, co logiczne: Deadwood było miastem założonym nielegalnie na terytorium indiańskim (w okresie „gorączki złota”) i jako takie nie miało prawa do sprawowania legalnej jurysdykcji. Tym samym poprzedni proces w Deadwood nie był procesem legalnym, wobec czego nie było przeszkód do ponownego osądzenia Jacka McCalla w tej samej sprawie – tym razem legalnie i rzetelnie.

Rozstrzygnąwszy w wyżej opisany sposób kwestię dopuszczalności ponownego procesu, sąd Terytorium Dakoty w Yankton przystąpił sprawnie do procedowania w sprawie. Podsądny co prawda podnosił, że w chwili inkryminowanego czynu był mocno nietrzeźwy i nie pamięta przebiegu zdarzeń (w związku z tym żądał nowego procesu celem przygotowania się do obrony), jednakże sąd w osobie czcigodnego Granville’a G. Bennetta (1833-1910) nie dał wiary tym tłumaczeniom i skazał na śmierć „człowieka, który zabił Billa Hickoka”.

Wyrok wykonano przez powieszenie 1 marca 1877 r. Była to pierwsza egzekucja legalnego wyroku sądowego na Terytorium Dakoty.

AKTUALIZACJA 10.07.2022 © ŁUKASZ SOBANIAK


They Called Him Wild Bill: The Life and Adventures of James Butler Hickok. Joseph G. Rosa. Google Books, 2012.

Jack McCall & The Murder of Wild Bill Hickok. Black Hills Visitor Magazine, 28 sierpnia 2017.

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

19 kwietnia 1943 r. wybuchło powstanie w getcie warszawskim. Było to pierwsze miejskie powstanie w okupowanej przez III Rzeszę Europie.  Więcej…

21 kwietnia 1988 r. w krakowskim więzieniu Montelupich wykonano po raz ostatni w Polsce karę śmierci. Więcej…

22 kwietnia 1945 r. Adolf Hitler po długim okresie ignorowania faktów przyznaje po raz pierwszy wobec najbliższego otoczenia, że wojna jest przegrana przez III Rzeszę. Więcej…

23 kwietnia 1942 r. niemiecka Luftwaffe rozpoczęła serię nalotów na zabytkowe miasta Wielkiej Brytanii: Exeter, Bath, Canterbury, Norwich i York (Baedeker Blitz). Cele zostały wyznaczone w oparciu o ich znaczenie historyczne i kulturalne przy pominięciu elementu militarnego. Był to nie tylko odwet za bombardowanie Lubeki przez Royal Air Force (28.03.1942), ale także operacja w zamierzeniu mająca zmusić RAF do ograniczenia ataków bombowych na niemieckie miasta. Operacja trwająca do 1944 r. nie osiągnęła założonego celu strategicznego - w czasie jej trwania RAF i USAAF zwiększyły intensywność nalotów na III Rzeszę.

24 kwietnia 1961 r. w Sztokholmie podniesiono z dna Bałtyku szwedzki galeon „Vasa”, który zatonął w swoim pierwszym rejsie w 1628 roku. Więcej…

25 kwietnia 1859 r. w Port Said francuski przedsiębiorca Ferdinand de Lesseps zainaugurował budowę Kanału Sueskiego.

25 kwietnia 1915 r. rozpoczęła się bitwa pod Gallipoli, największa operacja desantowa I wojny światowej, której celem było opanowanie cieśnin tureckich i wyeliminowanie osmańskiej Turcji jako sojusznika państwa centralnych. Operacja trwająca do 9 stycznia 1916 r.  zakończyła się klęską państw ententy. Rocznica lądowania pod Gallipoli jest obchodzona jako ANZAC Day - święto państwowe Australii i Nowej Zelandii upamiętniające wszystkich, którzy zginęli w czasie operacji wojskowych tych krajów.

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...