Tego dnia w 1876 roku2 sierpnia 1876 r. w Deadwood (obecnie Południowa Dakota) w trakcie gry w pokera zginął James „Dziki Bill” Hickok (1837-1876), legendarny rewolwerowiec, szeryf i zawodowy hazardzista.

Wild Bill Hickok sepia

Bill Hickok
Autor nieznany.
Domena publiczna,
via Wikimedia Commons

Człowiek-legenda Dzikiego Zachodu został postrzelony w tył głowy zaraz po tym, jak zaniedbał jedną z podstawowych zasad profesjonalnego rewolwerowca: siadając do pokera w saloonie zawsze należy mieć za plecami ścianę, a nie drzwi.

Zabójcą okazał się niejaki Jack McCall (1853?-1877), schwytany zaraz po zdarzeniu. Był jednym z graczy w pokera, któremu nie poszczęściło się poprzedniego dnia przy stoliku z Billem. Jednakowoż jako motyw swojego czynu wskazał zemstę, ponieważ Hickok miał rzekomo zabić w Kansas jego brata.

Ta niewyszukana linia obrony okazała się całkowicie skuteczna przed sądem doraźnym w Deadwood (skompletowanym z miejscowych górników oraz przedsiębiorców) i podsądny został uniewinniony. Już po uwolnieniu „mściciela” okazało się, że nie miał on nigdy brata. W międzyczasie Jack McCall zdążył jednak opuścić już Deadwood, a to w związku z taktowną sugestią miejscowych, że będzie żył znacznie dłużej, jeśli to uczyni.

Deadwood 1876a

Miasteczko Deadwood w 1876 r.

Autor nieznany, źródło: GeoEpochePanorama, Nr.13, 2018, p. 90.

Domena publiczna, via Wikimedia Commons

Pomimo tego wybiegu ostatecznie karzące ramię sprawiedliwości dosięgnęło Jacka McCalla. Jako że publicznie chwalił się zabójstwem Billa Hickoka (co dość zrozumiałe w standardach czasu i miejsca: sława „człowieka, który zabił Billa Hickoka” niewątpliwie dodawała renomy w pewnych środowiskach) wkrótce został ponownie oskarżony i postawiony przed sądem. Sąd Terytorium Dakoty w Yankton wstępnie orzekł, że w tym przypadku nie zachodzi double jeopardy – istniejący w common law odpowiednik zasady ne bis in idem (czyli zakazu powtórnego orzekania w tej samej sprawie). Uzasadnienie tego rozstrzygnięcia było tyleż proste, co logiczne: Deadwood było miastem założonym nielegalnie na terytorium indiańskim (w okresie „gorączki złota”) i jako takie nie miało prawa do sprawowania legalnej jurysdykcji. Tym samym poprzedni proces w Deadwood nie był procesem legalnym, wobec czego nie było przeszkód do ponownego osądzenia Jacka McCalla w tej samej sprawie – tym razem legalnie i rzetelnie.

Rozstrzygnąwszy w wyżej opisany sposób kwestię dopuszczalności ponownego procesu, sąd Terytorium Dakoty w Yankton przystąpił sprawnie do procedowania w sprawie. Podsądny co prawda podnosił, że w chwili inkryminowanego czynu był mocno nietrzeźwy i nie pamięta przebiegu zdarzeń (w związku z tym żądał nowego procesu celem przygotowania się do obrony), jednakże sąd w osobie czcigodnego Granville’a G. Bennetta (1833-1910) nie dał wiary tym tłumaczeniom i skazał na śmierć „człowieka, który zabił Billa Hickoka”.

Wyrok wykonano przez powieszenie 1 marca 1877 r. Była to pierwsza egzekucja legalnego wyroku sądowego na Terytorium Dakoty.

AKTUALIZACJA 10.07.2022 © ŁUKASZ SOBANIAK


They Called Him Wild Bill: The Life and Adventures of James Butler Hickok. Joseph G. Rosa. Google Books, 2012.

Jack McCall & The Murder of Wild Bill Hickok. Black Hills Visitor Magazine, 28 sierpnia 2017.

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

26 kwietnia 1937 r. niemiecki Legion Condor (przy wsparciu lotnictwa włoskiego) zbombardował baskijskie miasto Guernica. Obie strony hiszpańskiej wojny domowej natychmiast zaczęły lansować swoje propagandowe wersje zdarzenia. Więcej…

28 kwietnia 1945 r. w Giulino di Mezzegra nad jeziorem Como komunistyczni partyzanci rozstrzelali Benito Mussoliniego (1883-1945) i Clarę Petacci (1912-1945), schwytanych w trakcie próby ucieczki z Mediolanu do Szwajcarii. Rozstrzelano także innych ujętych członków kierownictwa Włoskiej Republiki Socjalnej. Więcej…

29 kwietnia 1899 r. w Achères koło Paryża Camille Jenatzy (1868-1913) jako pierwszy na świecie przekroczył prędkość 100 km/h. Więcej…

30 kwietnia 1943 r. brytyjski kontrwywiad zrealizował kluczowy element operacji Mincemeat. Była to niezwykła i drobiazgowo opracowana akcja dezinformacyjna, która skutecznie odwróciła uwagę państw osi od planowanej alianckiej inwazji na Sycylię, a ponadto przyniosła aliantom wiele innych niezamierzonych korzyści. Więcej…

1 maja 1960 r. nad Swierdłowskiem (obecnie Jekaterynburg) na Uralu został zestrzelony samolot szpiegowski Lockheed U-2.  Maszynę pilotował kapitan Francis Gary Powers (1929-1977), wykonujący dla CIA i USAF zadanie fotograficznego rozpoznania powietrznego nad terytorium ZSRR (misja Grand Slam). Więcej…

2 maja 73 r. zakończyło się rzymskie oblężenie Masady, potężnej twierdzy nad Morzem Martwym. Żołnierze X Legionu pod wodzą Flawiusza Silwy wkroczyli do fortecy, której obrońcy dowodzeni przez Eleazara ben Jaira popełnili zbiorowe samobójstwo w obliczu nieuchronnej klęski. Upadek Masady zakończył powstanie przeciwko panowaniu rzymskiemu w Judei, zwane wojną żydowską (66-73 r.). Od czasów generała Mosze Dajana (1915-1981) Masada jest jednym z historycznych miejsc, w których żołnierze armii izraelskiej składają przysięgę.

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...