Tego dnia w 1876 roku



2 sierpnia 1876 r. w Deadwood (obecnie Południowa Dakota) w trakcie gry w pokera zginął James „Dziki Bill” Hickok (1837-1876), legendarny rewolwerowiec, szeryf i zawodowy hazardzista.

Wild Bill Hickok sepia

Bill Hickok
Autor nieznany.
Domena publiczna,
via Wikimedia Commons

Człowiek-legenda Dzikiego Zachodu został postrzelony w tył głowy zaraz po tym, jak zaniedbał jedną z podstawowych zasad profesjonalnego rewolwerowca: siadając do pokera w saloonie zawsze należy mieć za plecami ścianę, a nie drzwi.

Zabójcą okazał się niejaki Jack McCall (1853?-1877), schwytany zaraz po zdarzeniu. Był jednym z graczy w pokera, któremu nie poszczęściło się poprzedniego dnia przy stoliku z Billem. Jednakowoż jako motyw swojego czynu wskazał zemstę, ponieważ Hickok miał rzekomo zabić w Kansas jego brata.

Ta niewyszukana linia obrony okazała się całkowicie skuteczna przed sądem doraźnym w Deadwood (skompletowanym z miejscowych górników oraz przedsiębiorców) i podsądny został uniewinniony. Już po uwolnieniu „mściciela” okazało się, że nie miał on nigdy brata. W międzyczasie Jack McCall zdążył jednak opuścić już Deadwood, a to w związku z taktowną sugestią miejscowych, że będzie żył znacznie dłużej, jeśli to uczyni.

Deadwood 1876a

Miasteczko Deadwood w 1876 r.

Autor nieznany, źródło: GeoEpochePanorama, Nr.13, 2018, p. 90.

Domena publiczna, via Wikimedia Commons

Pomimo tego wybiegu ostatecznie karzące ramię sprawiedliwości dosięgnęło Jacka McCalla. Jako że publicznie chwalił się zabójstwem Billa Hickoka (co dość zrozumiałe w standardach czasu i miejsca: sława „człowieka, który zabił Billa Hickoka” niewątpliwie dodawała renomy w pewnych środowiskach) wkrótce został ponownie oskarżony i postawiony przed sądem. Sąd Terytorium Dakoty w Yankton wstępnie orzekł, że w tym przypadku nie zachodzi double jeopardy – istniejący w common law odpowiednik zasady ne bis in idem (czyli zakazu powtórnego orzekania w tej samej sprawie). Uzasadnienie tego rozstrzygnięcia było tyleż proste, co logiczne: Deadwood było miastem założonym nielegalnie na terytorium indiańskim (w okresie „gorączki złota”) i jako takie nie miało prawa do sprawowania legalnej jurysdykcji. Tym samym poprzedni proces w Deadwood nie był procesem legalnym, wobec czego nie było przeszkód do ponownego osądzenia Jacka McCalla w tej samej sprawie – tym razem legalnie i rzetelnie.

Rozstrzygnąwszy w wyżej opisany sposób kwestię dopuszczalności ponownego procesu, sąd Terytorium Dakoty w Yankton przystąpił sprawnie do procedowania w sprawie. Podsądny co prawda podnosił, że w chwili inkryminowanego czynu był mocno nietrzeźwy i nie pamięta przebiegu zdarzeń (w związku z tym żądał nowego procesu celem przygotowania się do obrony), jednakże sąd w osobie czcigodnego Granville’a G. Bennetta (1833-1910) nie dał wiary tym tłumaczeniom i skazał na śmierć „człowieka, który zabił Billa Hickoka”.

Wyrok wykonano przez powieszenie 1 marca 1877 r. Była to pierwsza egzekucja legalnego wyroku sądowego na Terytorium Dakoty.

AKTUALIZACJA 10.07.2022 © ŁUKASZ SOBANIAK


They Called Him Wild Bill: The Life and Adventures of James Butler Hickok. Joseph G. Rosa. Google Books, 2012.

Jack McCall & The Murder of Wild Bill Hickok. Black Hills Visitor Magazine, 28 sierpnia 2017.

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

28 lipca 1945 r. w Nowym Jorku samolot B-25D zderzył się z Empire State Building, najwyższym wtedy budynkiem świata. Więcej…

29 lipca 1958 r. w Waszyngtonie prezydent USA Dwight D. Eisenhower podpisał National Aeronautics and Space Act, na mocy którego założono NASA (National Aeronautics and Space Administration) - podległą prezydentowi agencję odpowiedzialną za narodowy program lotów kosmicznych.

30 lipca 1941 r. w Londynie podpisano układ Sikorski-Majski, przywracający stosunki dyplomatyczne pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a ZSRR, zerwane z dniem 17 września 1939 r. Więcej…

31 lipca 1942 r. Sąd Najwyższy USA wydał orzeczenie w sprawie Ex parte Quirin (317 U.S. 1) dotyczącej procedowania odnośnie zatrzymanych w stanach Nowy Jork i Floryda ośmiu uczestników niemieckiej akcji dywersyjnej (Operacja Pastorius). Więcej…

31 lipca 1944 r. nad Morzem Śródziemnym w okolicach Marsylii zaginął Antoine de Saint-Exupéry, francuski pilot, pisarz i poeta. Stało się to w trakcie lotu bojowego samolotem F-5B w barwach lotnictwa Wolnych Francuzów. Więcej…

31 lipca 1970 r. brytyjska Royal Navy zaprzestała wydawać grog marynarzom. Smutne to wydarzenie było wynikiem burzliwych obrad w Izbie Gmin (niesławna Great Rum Debate). Tak umarła tradycja zapoczątkowana formalnie rozkazem admirała Edwarda Vernona w 1740 r.

1 sierpnia 1944 r. w Warszawie wybuchło powstanie zorganizowane przez Armię Krajową. Chociaż działania zbrojne podjęto przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim istotnym celem politycznym Powstania Warszawskiego miało być przeciwdziałanie sowietyzacji Polski, postępującej w miarę "wyzwalania" jej terytorium przez oddziały Armii Czerwonej...

2 sierpnia 1876 r. w Deadwood (obecnie Południowa Dakota) w trakcie gry w pokera zginął James "Dziki Bill" Hickok (1837-1876), legendarny rewolwerowiec, szeryf i zawodowy hazardzista. Więcej…

3 sierpnia 1778 r. w Mediolanie otwarto teatr La Scala, jedną z najsłynniejszych scen operowych na świecie. W dniu inauguracji wystawiono operę Europa riconosciuta Antonia Salieriego (1750-1825).

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...