Tego dnia w 1945 roku



28 lipca 1945 r. w Nowym Jorku samolot B-25D zderzył się z Empire State Building, najwyższym wtedy budynkiem świata.

Bomber Crashed into Empire State Building 1945

Pozostałości samolotu B-25 na elewacji Empire State Building. 28.07.1945
Acme Newspictures
Domena publiczna,
via Wikimedia Commons

Pilot wojskowej dwusilnikowej maszyny B-25D numer 41-30577 podpułkownik William Smith lecąc nad Nowym Jorkiem we mgle zszedł znacznie poniżej dopuszczalnej minimalnej wysokości lotu nad miastem (określonej ówcześnie na 2000 stóp, czyli 610 metrów), próbując nawiązać kontakt wzrokowy z ziemią. W wyniku tego samolot uderzył  w 78 i 79 piętro (na wysokości 295 metrów) Empire State Building z prędkością około 320 km/h. Zginęła trzyosobowa załoga i jedenaście osób w budynku. Fragmenty samolotu przebiły budynek na wylot tworząc wyrwę o wymiarach pięć na sześć metrów. Szkody wyceniono na milion dolarów, a ich usunięcie trwało trzy miesiące (chociaż budynek w nieuszkodzonych częściach przywrócono do normalnego użytku już w ciągu 48 godzin).

NARA Empire State Building

Empire State Building. 1932 r.

War Department. Army Air Forces.

National Archives and Records Administration

Domena publiczna, via Wikimedia Commons

Trzy miesiące po wypadku zmieniono przepis regulujący minimalną wysokość lotu nad Nowym Jorkiem – określono ją na 2500 stóp (760 metrów).

W związku z roszczeniami odszkodowawczymi rodzin ofiar sprawa przyczyniła się też do powstania precedensu dającego obywatelom amerykańskim prawo do pozwania rządu federalnego.

AKTUALIZACJA 28.07.2021 © ŁUKASZ SOBANIAK


Zderzenie bombowca B-25 z Empire State Building. Konflikty.pl

Empire State Building Plane Crash – 1945. Movietone News. YouTube

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

21 stycznia 1793 r. na Placu Rewolucji w Paryżu ścięto Ludwika XVI. Więcej…

22 stycznia 1957 r. w Warszawie został uprowadzony i zamordowany przez nieznanych sprawców 15-letni Bohdan Piasecki, syn kontrowersyjnego polityka Bolesława Piaseckiego, lidera przedwojennej ONR Falangi i powojennego Stowarzyszenia „PAX”. Więcej…

23 stycznia 1937 r. w Moskwie rozpoczął się tzw. proces siedemnastu ("Proces alternatywnego antysowieckiego centrum trockistowskiego”). Oskarżeni - m. in. Jurij Piatakow, Leonid Sieriebriakow, Nikołaj Murałow, Grigorij Sokolnikow i Karol Radek mieli rzekomo być członkami skupionej wokół Trockiego opozycji antystalinowskiej. Zarzuty dotyczyły szpiegostwa na rzecz Niemiec i Japonii, sabotażu, oraz utrudniania kolektywizacji i industrializacji ZSRR. Po "postępowaniu przygotowawczym" prowadzonym przez NKWD wszyscy oskarżeni przyznali się do winy i wymierzono im kary stosowne do powagi zarzucanych czynów.

24 stycznia 1978 r. w północno-zachodniej Kanadzie (w pobliżu Wielkiego Jeziora Niewolniczego) rozbił się radziecki satelita szpiegowski Kosmos 954 z reaktorem atomowym na pokładzie, rozrzucając materiał radioaktywny na powierzchni 124 tys. km². Więcej…

25 stycznia 1950 r. podpisano umowę z ZSRR na produkcję w Polsce samochodu GAZ-M20 Pobieda  (pod nazwą FSO Warszawa). Więcej…

26 stycznia 1885 r. mahdyści zdobyli Chartum. Dowodzący egipsko-angielską obroną miasta generał Charles Gordon (1833-1885) został zabity, a jego głowę triumfalnie dostarczono Mahdiemu. Więcej…

27 stycznia 1967 r. rządy Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Związku Radzieckiego podpisały Układ o zasadach działalności państw w zakresie badań i użytkowania przestrzeni kosmicznej łącznie z Księżycem i innymi ciałami niebieskimi, zwany też Traktatem o przestrzeni kosmicznej. Ogółem traktat przyjęło 110 państw (w tym Polska). Więcej…

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...