Tego dnia w 1944 roku31 lipca 1944 r. nad Morzem Śródziemnym w okolicach Marsylii zaginął Antoine de Saint-Exupéry, francuski pilot, pisarz i poeta. Stało się to w trakcie lotu bojowego samolotem F-5B w barwach lotnictwa Wolnych Francuzów.

Niewyjaśnione okoliczności zaginięcia autora Małego Księcia zapoczątkowały wiele hipotez co do jego przyczyn – począwszy od utraty kontroli nad samolotem po zestrzelenie przez Luftwaffe, rozważano też możliwość samobójstwa.

Gourmette de Saint Exupery

Bransoletka należąca do Antoine’a de Saint-Exupéry, odnaleziona w 1998 r.

Fredrigay. 2009

Domena publiczna, via Wikimedia Commons

Dopiero w 1998 r. w pobliżu wyspy Riou wyłowiono przypadkowo srebrną bransoletkę z wygrawerowanym nazwiskiem pisarza, a niedługo potem odnaleziono pod powierzchnią morza szczątki samolotu, ostatecznie zidentyfikowanego jako F-5B-1-LO (rozpoznawcza wersja Lockheeda P-38 Lightning) o numerze seryjnym 42-68223. Samolot ten należał do francuskiej Groupe de Reconnaissance GR II/33 i zaginął 31.07.1944 pilotowany przez majora Antoine’a de Saint-Exupéry.

Szczątki były rozrzucone na piaszczystym dnie na głębokości około 50-60 m i obszarze o długości 1 kilometra, co sugerowałoby uderzenie w wodę z dużą prędkością. Ocalałe fragmenty maszyny nie nosiły śladów zestrzelenia, co jednak nie przesądza o niczym ponieważ zachowała się tylko niewielka część płatowca. Zastanawiający jest fakt odnalezienia wraku daleko od planowej trasy ostatniego lotu de Saint-Exupéry’ego.

Poza tym wszystko nadal pozostaje tajemnicą…

AKTUALIZACJA 30.07.2022 © ŁUKASZ SOBANIAK


Riou island’s F-5B Lightning, Rhône’s delta, France (raport z identyfikacji szczątków samolotu). Aéro-Re.L.I.C. 12.04.2004.

Mysteries of Flight: The Disappearance of Antoine de Saint-Exupéry Plane&Pilot. 17.12.2019.

Wartime author mystery 'solved’  BBC News. 17.03.2008.

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

1 czerwca 1962 r. w więzieniu w Ramli (Izrael) wykonano karę śmierci orzeczoną 15 grudnia 1961 r. wyrokiem Sądu Okręgowego w Jerozolimie wobec SS-Obersturmbannführera Adolfa Eichmanna za zbrodnie przeciwko ludności żydowskiej, zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości oraz przynależność do organizacji uznanych w Norymberdze za przestępcze. Egzekucję poprzedziło odrzucenie apelacji przez Sąd Najwyższy Izraela i nieskorzystanie z prawa łaski przez prezydenta Icchaka Ben Cewiego. Wyrok wykonano zaraz po północy. W ciągu kilku godzin ciało skremowano, a popioły rozsypano w Morzu Śródziemnym poza wodami terytorialnymi Izraela.

2 czerwca 1953 r. Elżbieta II została koronowana na królową Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Koronacja odbyła się w Opactwie Westminsterskim i była pierwszą taką ceremonią transmitowaną przez telewizję.

3 czerwca 1666 r. w Cieśninie Kaletańskiej angielski wiceadmirał Sir George Ayscue (1616-1672) poddał Holendrom swój flagowy okręt HMS "Royal Prince". Więcej…

4 czerwca 1963 r. brytyjski sekretarz stanu ds. wojny John Profumo (1915-2006) podał się do dymisji w następstwie ujawnionego skandalu obyczajowego z wątkami szpiegowskimi (Afera Profumo). Rezygnację polityka podano do publicznej wiadomości następnego dnia. Więcej…

4 czerwca 1989 r. w Polsce odbyły się pierwsze po II wojnie światowej częściowo wolne wybory do Sejmu i wolne wybory do Senatu. W 2013 r. Sejm Rzeczpospolitej Polskiej w przekonaniu "o szczególnym znaczeniu tej daty dla Polski" ustanowił 4 czerwca Dniem Wolności i Praw Obywatelskich.

5 czerwca 1963 r. w Killinardrish (Cork) w Irlandii zmarł generał Adrian Carton de Wiart (1880-1963), uczestnik wojny burskiej, obu wojen światowych, a w międzyczasie wojny polsko-bolszewickiej. Więcej…

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...