Tego dnia w 1944 roku31 lipca 1944 r. nad Morzem Śródziemnym w okolicach Marsylii zaginął Antoine de Saint-Exupéry, francuski pilot, pisarz i poeta. Stało się to w trakcie lotu bojowego samolotem F-5B w barwach lotnictwa Wolnych Francuzów.

Niewyjaśnione okoliczności zaginięcia autora Małego Księcia zapoczątkowały wiele hipotez co do jego przyczyn – począwszy od utraty kontroli nad samolotem po zestrzelenie przez Luftwaffe, rozważano też możliwość samobójstwa.

Gourmette de Saint Exupery

Bransoletka należąca do Antoine’a de Saint-Exupéry, odnaleziona w 1998 r.

Fredrigay. 2009

Domena publiczna, via Wikimedia Commons

Dopiero w 1998 r. w pobliżu wyspy Riou wyłowiono przypadkowo srebrną bransoletkę z wygrawerowanym nazwiskiem pisarza, a niedługo potem odnaleziono pod powierzchnią morza szczątki samolotu, ostatecznie zidentyfikowanego jako F-5B-1-LO (rozpoznawcza wersja Lockheeda P-38 Lightning) o numerze seryjnym 42-68223. Samolot ten należał do francuskiej Groupe de Reconnaissance GR II/33 i zaginął 31.07.1944 pilotowany przez majora Antoine’a de Saint-Exupéry.

Szczątki były rozrzucone na piaszczystym dnie na głębokości około 50-60 m i obszarze o długości 1 kilometra, co sugerowałoby uderzenie w wodę z dużą prędkością. Ocalałe fragmenty maszyny nie nosiły śladów zestrzelenia, co jednak nie przesądza o niczym ponieważ zachowała się tylko niewielka część płatowca. Zastanawiający jest fakt odnalezienia wraku daleko od planowej trasy ostatniego lotu de Saint-Exupéry’ego.

Poza tym wszystko nadal pozostaje tajemnicą…

AKTUALIZACJA 30.07.2022 © ŁUKASZ SOBANIAK


Riou island’s F-5B Lightning, Rhône’s delta, France (raport z identyfikacji szczątków samolotu). Aéro-Re.L.I.C. 12.04.2004.

Mysteries of Flight: The Disappearance of Antoine de Saint-Exupéry Plane&Pilot. 17.12.2019.

Wartime author mystery 'solved’  BBC News. 17.03.2008.

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYM TYGODNIU

2 października 1938 r. wojska polskie wkroczyły na Zaolzie. Wcześniej Czechosłowacja w odpowiedzi na polskie ultimatum wyraziła zgodę na przekazania Polsce spornego terytorium. Więcej…

3 października 1944 r. w Ożarowie Mazowieckim około godziny 2 w nocy podpisano układ o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie, będący aktem kapitulacji Powstania Warszawskiego. Więcej…

3 października 1993 r. w Mogadiszu żołnierze amerykańscy wspierający misję ONZ rozpoczęli operację przeciwko bojownikom przywódcy klanowego Mohameda Farraha Aidida, jedną z najważniejszych operacji miejskich podczas wojny domowej w Somalii.

4 października 1883 r. z Paryża w swój pierwszy kurs do Konstantynopola wyruszył legendarny Orient Express. Więcej…

4 października 1957 r. ZSRR wyniósł na orbitę pierwszego sztucznego satelitę Ziemi – Sputnika 1. Satelita krążył wokół Ziemi 92 doby - do 4 stycznia 1958 r., kiedy wszedł w gęste warstwy atmosfery i spłonął. Wyniesienie Sputnika rozpoczęło wyścig pomiędzy ZSRR a USA o dominację w kosmosie.

5 października 1716 r. w bitwie pod Kowalewem armia saska króla Augusta II Mocnego pokonała wojska konfederacji tarnogrodzkiej. W czasie bitwy doszło do ostatniej w historii szarży husarii, która została powstrzymana ogniem broni palnej.

6 października 1973 r. na półwyspie Synaj oraz Wzgórzach Golan Egipt i Syria (wspierane przez siły ekspedycyjne innych państw arabskich) rozpoczęły działania wojenne przeciwko Izraelowi (wojna Jom Kippur). Więcej…

7 października 1949 r. z sowieckiej strefy okupacyjnej utworzono Niemiecką Republikę Demokratyczną (Deutsche Demokratische Republik) - istniejące do 1990 r. państwo niemieckie będące częścią bloku wschodniego.

8 października 1967 r. w Boliwii argentyński rewolucjonista Ernesto Che Guevara (1928-1968) został ujęty z bronią w ręku w trakcie prowadzonej przez niego wojny partyzanckiej mającej na celu eksport rewolucji na obszar Ameryki Południowej. Następnego dnia Che został rozstrzelany.

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...