Tego dnia w 1944 roku31 lipca 1944 r. nad Morzem Śródziemnym w okolicach Marsylii zaginął Antoine de Saint-Exupéry, francuski pilot, pisarz i poeta. Stało się to w trakcie lotu bojowego samolotem F-5B w barwach lotnictwa Wolnych Francuzów.

Niewyjaśnione okoliczności zaginięcia autora Małego Księcia zapoczątkowały wiele hipotez co do jego przyczyn – począwszy od utraty kontroli nad samolotem po zestrzelenie przez Luftwaffe, rozważano też możliwość samobójstwa.

Gourmette de Saint Exupery

Bransoletka należąca do Antoine’a de Saint-Exupéry, odnaleziona w 1998 r.

Fredrigay. 2009

Domena publiczna, via Wikimedia Commons

Dopiero w 1998 r. w pobliżu wyspy Riou wyłowiono przypadkowo srebrną bransoletkę z wygrawerowanym nazwiskiem pisarza, a niedługo potem odnaleziono pod powierzchnią morza szczątki samolotu, ostatecznie zidentyfikowanego jako F-5B-1-LO (rozpoznawcza wersja Lockheeda P-38 Lightning) o numerze seryjnym 42-68223. Samolot ten należał do francuskiej Groupe de Reconnaissance GR II/33 i zaginął 31.07.1944 pilotowany przez majora Antoine’a de Saint-Exupéry.

Szczątki były rozrzucone na piaszczystym dnie na głębokości około 50-60 m i obszarze o długości 1 kilometra, co sugerowałoby uderzenie w wodę z dużą prędkością. Ocalałe fragmenty maszyny nie nosiły śladów zestrzelenia, co jednak nie przesądza o niczym ponieważ zachowała się tylko niewielka część płatowca. Zastanawiający jest fakt odnalezienia wraku daleko od planowej trasy ostatniego lotu de Saint-Exupéry’ego.

Poza tym wszystko nadal pozostaje tajemnicą…

AKTUALIZACJA 30.07.2022 © ŁUKASZ SOBANIAK


Riou island’s F-5B Lightning, Rhône’s delta, France (raport z identyfikacji szczątków samolotu). Aéro-Re.L.I.C. 12.04.2004.

Mysteries of Flight: The Disappearance of Antoine de Saint-Exupéry Plane&Pilot. 17.12.2019.

Wartime author mystery 'solved’  BBC News. 17.03.2008.

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

29 stycznia 1856 r. po zakończeniu wojny krymskiej ustanowiono Krzyż Wiktorii, najwyższe odznaczenie wojenne Imperium brytyjskiego. Nadawane jest wojskowym Wielkiej Brytanii i Wspólnoty Brytyjskiej lub osobom cywilnym pozostającym pod władzą wojskową za „przykładną odwagę, szczególny akt poświęcenia lub wyjątkowe oddanie obowiązkom w obliczu nieprzyjaciela”.

30 stycznia 1649 r. w Londynie został ścięty król Anglii Karol I Stuart (1600-1649), uznany w procesie przed Kadłubowym Parlamentem za „zdrajcę, tyrana, mordercę i wroga wszystkich uczciwych ludzi”. Więcej…

31 stycznia 1923 r. na stokach Cytadeli Warszawskiej został rozstrzelany Eligiusz Niewiadomski, zabójca pierwszego prezydenta Rzeczpospolitej Gabriela Narutowicza. Więcej…

1 lutego 1944 r. w Alejach Ujazdowskich w Warszawie członkowie oddziału specjalnego Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej „Pegaz” dokonali skutecznego zamachu na dowódcę SS i Policji SS-Brigadeführera Franza Kutscherę, odpowiedzialnego za wzmożenie okupacyjnego terroru w dystrykcie warszawskim Generalnego Gubernatorstwa na przełomie lat 1943-1944.

2 lutego 1965 r. Sąd Wojewódzki w Warszawie ogłosił wyrok w tzw. aferze mięsnej - orzeczono jedną karę śmierci (wykonaną 19 marca 1965 r.), cztery kary dożywotniego pozbawienia wolności oraz kary od 9 do 12 lat pozbawienia wolności. Więcej…

4 lutego 1861 r. w Montgomery (Alabama) przedstawiciele sześciu południowych stanów USA które dokonały secesji z Unii proklamowali powołanie Skonfederowanych Stanów Ameryki (Confederate States of America - CSA). Więcej…

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...