Tego dnia w 1945 roku



19 marca 1945 r. Adolf Hitler wydaje tzw. Nerobefehl (rozkaz Nerona) – nakazuje stosowanie na terytorium III Rzeszy taktyki spalonej ziemi, czyli zniszczenie w Niemczech wszystkiego co przeciwnik mógłby wykorzystać do kontynuowania walki.

Według Nerobefehl należało zniszczyć wszystkie urządzenia militarne, komunikacyjne, łączności, przemysłowe i zaopatrzeniowe, a także obiekty znajdujące się wewnątrz terytorium Rzeszy, które wróg w jakikolwiek sposób może wykorzystać natychmiast lub po pewnym czasie dla kontynuowania walki. Odpowiedzialnymi za dokonanie tych zniszczeń uczynił Hitler wojskowe organy dowodzenia w odniesieniu do obiektów militarnych, łącznie z urządzeniami komunikacyjnymi oraz łączności, natomiast gauleiterów i komisarzy obrony Rzeszy w odniesieniu do wszystkich urządzeń przemysłowych, zaopatrzeniowych i pozostałych obiektów; gauleiterom i komisarzom obrony Rzeszy wojsko miało udzielić pomocy koniecznej do wykonywania tych zadań.

Bundesarchiv Bild 183-1984-1206-511, Albert Speer

Minister Uzbrojenia i Amunicji III Rzeszy Albert Speer (1905-1981). Pomiędzy 1942-1944.

Willi Ruge. Bundesarchiv, Bild 183-1984-1206-511

CC BY-SA 3.0 DE, via Wikimedia Commons

Na szczęście dla Niemiec odpowiedzialny za wdrożenie Nerobefehl Minister Uzbrojenia i Amunicji (Reichsminister für Bewaffnung und Munition) Albert Speer utracił wiarę w Führera i skutecznie sabotował wykonanie dekretu. Hitler dowiedział się o tym od samego Speera w trakcie jego ostatniej wizyty w bunkrze Kancelarii Rzeszy 22 kwietnia 1945 r. Okazując gniew nie zdążył jednak (lub nie chciał) wyciągnąć konsekwencji stosownych do bezspornego faktu niesubordynacji (oprócz pozbawienia Speera funkcji rządowych w swoim politycznym testamencie). Wkrótce bowiem był zmuszony użyć swojego Walthera PPK po raz ostatni …

AKTUALIZACJA 19.03.2022 © ŁUKASZ SOBANIAK

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

29 kwietnia 1899 r. w Achères koło Paryża Camille Jenatzy (1868-1913) jako pierwszy na świecie przekroczył prędkość 100 km/h. Więcej…

30 kwietnia 1943 r. brytyjski kontrwywiad zrealizował kluczowy element operacji Mincemeat. Była to niezwykła i drobiazgowo opracowana akcja dezinformacyjna, która skutecznie odwróciła uwagę państw osi od planowanej alianckiej inwazji na Sycylię, a ponadto przyniosła aliantom wiele innych niezamierzonych korzyści. Więcej…

1 maja 1960 r. nad Swierdłowskiem (obecnie Jekaterynburg) na Uralu został zestrzelony samolot szpiegowski Lockheed U-2.  Maszynę pilotował kapitan Francis Gary Powers (1929-1977), wykonujący dla CIA i USAF zadanie fotograficznego rozpoznania powietrznego nad terytorium ZSRR (misja Grand Slam). Więcej…

2 maja 73 r. zakończyło się rzymskie oblężenie Masady, potężnej twierdzy nad Morzem Martwym. Żołnierze X Legionu pod wodzą Flawiusza Silwy wkroczyli do fortecy, której obrońcy dowodzeni przez Eleazara ben Jaira popełnili zbiorowe samobójstwo w obliczu nieuchronnej klęski. Upadek Masady zakończył powstanie przeciwko panowaniu rzymskiemu w Judei, zwane wojną żydowską (66-73 r.). Od czasów generała Mosze Dajana (1915-1981) Masada jest jednym z historycznych miejsc, w których żołnierze armii izraelskiej składają przysięgę.

5 maja 1939 r. minister spraw zagranicznych Rzeczpospolitej Józef Beck w swoim słynnym przemówieniu sejmowym odrzucił żądania Niemiec włączenia Gdańska do III Rzeszy i wyznaczenia eksterytorialnych linii komunikacyjnych. Więcej…

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...