Tego dnia w 1739 roku



7 kwietnia 1739 r. w Knavesmire w pobliżu Yorku został powieszony Dick Turpin (1705?-1739), najbardziej znany angielski przestępca XVIII w., parający się głównie rozbojem drogowym, ale nie stroniący od przemytu, kłusownictwa, kradzieży koni i zabójstw.

Strona tytułowa broszury traktującej o procesie Dicka Turpina

Strona tytułowa broszury Thomasa Kylla traktującej o procesie Dicka Turpina, wydanej 10 dni po egzekucji skazanego. Mimo drobnych nieścisłości uznawana jest za wiarygodną relację naocznego świadka procesu.
1739 r.
Domena publiczna,
via Wikimedia Commons

Dick Turpin został niefortunnie aresztowany pod fałszywym nazwiskiem w sprawie drobnego zatargu, do którego doszło w październiku 1738 r. W toku rutynowego dochodzenia powstały uzasadnione podejrzenia, że jest koniokradem. W międzyczasie Dick Turpin bardzo nieroztropnie odmówił złożenia kaucji gwarantującej jego stawiennictwo na zimowej sesji wyjazdowej sądu w Yorku, wobec czego został osadzony w York Castle do czasu procesu. Na nieszczęście dla niego przypadkiem wyszła na jaw jego prawdziwa tożsamość. Jako że od dłuższego już czasu pozostawał w kręgu zainteresowania wymiaru sprawiedliwości szybko postawiono mu zarzut kradzieży trzech koni (co było zagrożone karą śmierci).

W toku postępowania Dick Turpin zaprzeczał zarzutowi – wyjaśniając, ze kupił przedmiotowe konie od pewnego właściciela gospody. Ponadto wielokrotnie podnosił, że nie miał wystarczającej ilości czasu, żeby przygotować się do obrony, domagał się też odroczenia procesu celem wezwania swoich świadków, a na dodatek w swoim zuchwalstwie zarzucał niewłaściwość miejscową sądu.

Dick turnpin gravestone

Nagrobek Dicka Turpina w Fishergate (York), rzekomo wskazujący miejsce jego pochówku.
Gareth Foster. 2004.
CC BY-SA 2.0,
via Wikimedia Commons

Jednakowoż przewodniczący rozprawie sędzia Jego Królewskiej Mości Czcigodny Sir William Chapple uznał obiekcje Turpina za okoliczności bez znaczenia, zapewne przyjmując w swojej mądrości, że oskarżony dąży do niczym nieuzasadnionej przewłoki postępowania. Zatem oskarżony został uznany przez ławę przysięgłych za winnego kradzieży koni, a następnie skazany na śmierć.

W tej sytuacji Dick Turpin przepił z zaproszonymi do swojej celi gośćmi około 100 funtów, a następnie zakupił nowy surdut, buty i wynajął pięciu żałobników…

AKTUALIZACJA 01.04.2022 © ŁUKASZ SOBANIAK


The Trial Of the Notorious Highwayman Richard Turpin, At York Assizes, On the 22d Day of March, 1739, before the Hon. Sir William Chapple Broszura Thomasa Kyll’a, 1739.

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

24 listopada 1963 r. - dwa dni po zamachu na prezydenta USA Johna F. Kennedy'ego (1917-1963) jego zabójca Lee Harvey Oswald zostaje śmiertelnie postrzelony w Dallas przez powiązanego z mafią Jacka Ruby'ego. Zdarzenie to i jego okoliczności (Oswald został postrzelony w czasie konwojowania przez policję) stało się kolejnym źródłem kontrowersji co do rzeczywistej roli Oswalda w zamachu na Kennedy'ego.

25 listopada 2008 r. w Krakowie dokonano ekshumacji zwłok generała Władysława Sikorskiego (1881-1943) - celem przeprowadzenia ich badań i oględzin w Zakładzie Medycyny Sądowej Collegium Medicum Uniwersytetu Jagielońskiego w ramach rozpoczętego w 2008 r. śledztwa Instytutu Pamięci Narodowej. Raport z przeprowadzonej sekcji (2009) wykluczył hipotezy o pozbawieniu życia generała już przed katastrofą w Gibraltarze. Stwierdzono, że śmierć Władysława Sikorskiego nastąpiła wskutek obrażeń wielonarządowych, typowych dla ofiar wypadków komunikacyjnych. Więcej…

27 listopada 1915 r. w Kodymie (obecnie Ukraina) urodził się Stanisław Skalski (1915-2004) - major pilot Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie i Wing Commander Royal Air Force, as myśliwski II wojny światowej. Więcej…

28 listopada 1794 r. w Mediolanie zmarł Cesare Bonesana markiz Beccaria (1738-1794) - włoski prawnik i pisarz, prekursor nowożytnego prawa karnego. Więcej…

29 listopada 1830 r. w Warszawie członkowie sprzysiężenia w Szkole Podchorążych Piechoty pod wodzą porucznika Piotra Wysockiego wystąpili przeciwko powszechnie znienawidzonemu wodzowi naczelnemu wojsk Królestwa Polskiego wielkiemu księciu Konstantemu Romanowowi (1779–1831). Spisek wojskowy doprowadził do opanowania stolicy, dając początek Powstaniu Listopadowemu.

30 listopada 1786 r. Wielki książę Toskanii (i przyszły cesarz) Leopold II Habsburg (1747-1792) wprowadza nową ustawę karną znaną jako Leopoldina, Jest to pierwszy pierwszy europejski kodeks, który znosi karę śmierci oraz wszelkie kary cielesne. Reforma była inspirowana dziełem markiza Cesare Beccarii (1738-1794) O przestępstwach i karach (1764).

30 listopada 1808 r. pod Somosierrą doszło do zwycięskiej szarży polskich szwoleżerów na pozycje armii hiszpańskiej, co pozwoliło otworzyć armii Napoleona drogę na Madryt. Wydarzenie to nie tylko dało początek romantycznej legendzie utrwalonej w malarstwie i literaturze, ale i przyczyniło się do ukucia nieco już skompromitowanego merytorycznie terminu "kozietulszczyzna" (od nazwiska dowódcy szwadronu Jana Kozietulskiego) oznaczającego rzekomo właściwą Polakom skłonność do brawury i osiągania mało znaczących zwycięstw kosztem ogromnych strat.

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...