Tego dnia w 1924 roku



21 maja 1924 r. w Chicago został porwany i zamordowany 14-letni Bobby Franks. Mordercami okazali się studenci Nathan Leopold i Richard Loeb, działający z zamiarem popełnienia zbrodni doskonałej.

Mimo swoich wysokich przestępczych aspiracji oraz ponadprzeciętnej inteligencji obaj niedoszli geniusze zbrodni dopuszczając się porwania i morderstwa zostawili kilka dość typowych śladów (począwszy od sposobu ukrycia ciała ofiary poprzez zgubienie okularów w miejscu ukrycia zwłok, aż do podania ewidentnie fałszywego alibi), które ostatecznie naprowadziły policję na ich trop.

W toku głośnego procesu, który przykuł uwagę Ameryki groziła im kara śmierci, jednak dzięki obronie wybitnego amerykańskiego prawnika Clarence’a Darrowa udało im się uzyskać wyroki dożywotniego pobawienia wolności.

W słynnej dwunastogodzinnej mowie obrończej Darrow nie zakwestionował samego sprawstwa oskarżonych ani ich poczytalności, lecz wystąpił przeciwko karze śmierci w ogóle, podkreślając jednocześnie młodość i niedojrzałość oskarżonych.

Bundesarchiv Bild 102-00652, Richard Loeb und Nathan Leopold

Richard Loeb i Nathan Leopold podczas procesu.

Autor nieznany. Sierpień 1924 r.

Bundesarchiv Bild 102-00652. CC BY-SA 3.0 DE, via Wikimedia Commons

Ostatecznie wymierzono im kary dożywotniego więzienia za zabójstwo oraz kary 99 lat za porwanie. Richard Loeb został zabity przez współwięźnia w 1936 r. a Nathan Leopold doczekał warunkowego zwolnienia w 1958 r. Zmarł w Puerto Rico w 1971 r.

AKTUALIZACJA 20.05.2021 © ŁUKASZ SOBANIAK


Murderers Leopold and Loeb gain national attention. History.com Editors, November 13, 2009.

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

5 maja 1939 r. minister spraw zagranicznych Rzeczpospolitej Józef Beck w swoim słynnym przemówieniu sejmowym odrzucił żądania Niemiec włączenia Gdańska do III Rzeszy i wyznaczenia eksterytorialnych linii komunikacyjnych. Więcej…

6 maja 1925 r. w Państwowym Gimnazjum im. Joachima Lelewela w Wilnie doszło do największej szkolnej strzelaniny w polskiej historii, znanej jako „krwawa matura w Wilnie". Więcej…

6 maja 1937 r. niemiecki sterowiec D-LZ-129 Hindenburg po przebyciu transatlantyckiej trasy z Frankfurtu spłonął w bazie amerykańskiej marynarki wojennej w Lakehurst w stanie New Jersey. Więcej…

7 maja 1945 r. we francuskim Reims generał Alfred Jodl i admirał Hans-Georg von Friedeburg podpisali bezwarunkową kapitulację III Rzeszy. Na żądanie Stalina kolejny akt kapitulacji podpisał feldmarszałek Wilhelm Keitel dzień później w Berlinie (9 maja według czasu moskiewskiego), a kapitulację z Reims zaczęto określać jako wstępny protokół kapitulacyjny.

8 maja 1794 r. w Paryżu został zgilotynowany wybitny francuski naukowiec Antoine Lavoisier (1743-1794).  Ojciec nowoczesnej chemii został osądzony i stracony w ciągu jednego dnia. Więcej…

9 maja 1987 r. w Lesie Kabackim pod Warszawą doszło do katastrofy samolotu PLL LOT Ił-62M SP-LBG „Tadeusz Kościuszko” (lot nr LO 5055). Więcej…

10 maja 1940 r. po całkowitej i ostatecznej kompromitacji polityki appeasementu premier Wielkiej Brytanii Neville Chamberlain podaje się do dymisji. Zastępuje go Winston Churchill. Więcej…

11 maja 1745 r. pod Fontenoy (Belgia) doszło do krwawej bitwy pomiędzy połączonymi siłami austriackimi, brytyjskimi i holenderskimi z armią francuską (wojna o sukcesję austriacką). Jedno ze starć poprzedziła rzekoma wymiana uprzejmości, która niesłusznie przeszła do legendy jako symbol XVIII-wiecznej kurtuazji na polu bitwy, a dla niektórych ignorantów stanowi powód do drwin z "wojny w koronkach" jeszcze na początku XXI w. Więcej…

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...