Tego dnia w 1867 roku



19 czerwca 1867 r. w Cerro de las Campanas zwolennicy republikańskiego rządu prezydenta Benito Juáreza rozstrzelali cesarza Meksyku Maksymiliana I (1832-1867).

Maximilian of Mexico bw

Maksymilian jako cesarz Meksyku.
Andrew Burgess. 1864.
Domena publiczna, via Wikimedia Commons

W 1864 r. w wyniku francuskiej interwencji Meksyk ogłoszono cesarstwem, po czym popierani przez Napoleona III meksykańscy monarchiści cesarską koronę zaoferowali Maksymilianowi Habsburgowi, bratu cesarza Franciszka Józefa I. Po początkowych wahaniach Maksymilian zrzekł się praw dynastycznych w Austrii i objął władzę w Meksyku, zapewniony o większościowym poparciu w tym kraju dla monarchicznej formy rządów (w rzeczywistości plebiscyt w tej sprawie odbył się pod kontrolą francuskich oddziałów ekspedycyjnych). W czasie swoich rządów znany z liberalnych poglądów cesarz zaproponował przywódcy republikanów Benito Juárezowi (legalnie wybranemu prezydentowi) amnestię i stanowisko premiera, ten jednak odmówił współpracy z narzuconym przez Francuzów władcą – co spowodowało dalsze zaostrzenie konfliktu, w odpowiedzi bowiem cesarz wydał dekret (1865) na mocy którego pojmani z bronią w ręku zwolennicy Juáreza mieli być sądzeni przez sądy wojskowe, a ich egzekucje wykonywane w ciągu 24 godzin.

W 1866 r. w związku z rosnącym zagrożeniem Francji ze strony Prus i możliwością interwencji USA w Meksyku (europejskie ingerencje w sprawy kontynentu amerykańskiego stanowiły oczywiste naruszenie doktryny Monroego) francuskie oddziały interwencyjne zaczęły się wycofywać. W tych okolicznościach w 1867 r. oddziały rządu republikańskiego pokonały w oblężonym Querétaro ostatnie siły cesarza Maksymiliana, a on sam i wierni mu generałowie Tomas Mejía i Miguel Miramón zostali skazani przez sąd wojskowy na śmierć. Prezydent Benito Juárez odmówił prawa łaski i wyrok został wykonany przez rozstrzelanie, mimo protestów opinii publicznej, w tym takich osobistości jak Victor Hugo i Giuseppe Garibaldi.

The Corpse of Emperor Maximilian I of Mexico

Cesarz Maksymilian w trumnie wystawionej na widok publiczny.
François Auberts. 1867
Domena publiczna, via Metropolitan Museum of Art

Po egzekucji zwłoki Maksymiliana zabalsamowano i wystawiono na widok publiczny w Ciudad de México (zapewne z tego okresu pochodzi pośmiertna fotografia, eksponowana w nowojorskim Metropolitan Museum of Art). Na początku 1868 r. zwłoki zostały zabrane do Austrii na pokładzie austro-węgierskiej fregaty Novara – tej samej, którą w 1864 r. Maksymilian przypłynął do Veracruz, aby objąć cesarską władzę w Meksyku.

Swoją zamorską wyprawę po koronę cesarską Maksymilian zakończył w porcie Triest, skąd trumnę przewieziono do Wiednia, gdzie 18 stycznia 1868 r. złożono ją w krypcie cesarskiej pod kościołem Kapucynów.

AKTUALIZACJA 19.06.2022 © ŁUKASZ SOBANIAK


The Corpse of Emperor Maximilian I of Mexico. François Aubert. 1867. Metropolitan Museum of Art.

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

23 listopada 1937 r.  w  w górach Piryn (Bułgaria) rozbił się samolot Polskich Linii Lotniczych „LOT” Douglas DC-2-115D o numerze rejestracyjnym SP-ASJ. W wypadku zginęli pilot Tadeusz Dmoszyński, mechanik Ryszard Walentukiewicz i radiooperator Marian Winnik oraz trzech pasażerów. Więcej…

24 listopada 1963 r. - dwa dni po zamachu na prezydenta USA Johna F. Kennedy'ego (1917-1963) jego zabójca Lee Harvey Oswald zostaje śmiertelnie postrzelony w Dallas przez powiązanego z mafią Jacka Ruby'ego. Zdarzenie to i jego okoliczności (Oswald został postrzelony w czasie konwojowania przez policję) stało się kolejnym źródłem kontrowersji co do rzeczywistej roli Oswalda w zamachu na Kennedy'ego.

25 listopada 2008 r. w Krakowie dokonano ekshumacji zwłok generała Władysława Sikorskiego (1881-1943) - celem przeprowadzenia ich badań i oględzin w Zakładzie Medycyny Sądowej Collegium Medicum Uniwersytetu Jagielońskiego w ramach rozpoczętego w 2008 r. śledztwa Instytutu Pamięci Narodowej. Raport z przeprowadzonej sekcji (2009) wykluczył hipotezy o pozbawieniu życia generała już przed katastrofą w Gibraltarze. Stwierdzono, że śmierć Władysława Sikorskiego nastąpiła wskutek obrażeń wielonarządowych, typowych dla ofiar wypadków komunikacyjnych. Więcej…

27 listopada 1915 r. w Kodymie (obecnie Ukraina) urodził się Stanisław Skalski (1915-2004) - major pilot Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie i Wing Commander Royal Air Force, as myśliwski II wojny światowej. Więcej…

28 listopada 1794 r. w Mediolanie zmarł Cesare Bonesana markiz Beccaria (1738-1794) - włoski prawnik i pisarz, prekursor nowożytnego prawa karnego. Więcej…

29 listopada 1830 r. w Warszawie członkowie sprzysiężenia w Szkole Podchorążych Piechoty pod wodzą porucznika Piotra Wysockiego wystąpili przeciwko powszechnie znienawidzonemu wodzowi naczelnemu wojsk Królestwa Polskiego wielkiemu księciu Konstantemu Romanowowi (1779–1831). Spisek wojskowy doprowadził do opanowania stolicy, dając początek Powstaniu Listopadowemu.

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...