Tego dnia w 1939 roku



26 sierpnia 1939 r. dywersanci niemieccy pod dowództwem oficera Abwehry porucznika Hansa-Albrechta Herznera, rekrutujący się spośród niemieckiej mniejszości narodowej na Śląsku Cieszyńskim, nieświadomi przesunięcia ataku na Polskę na 1 września dokonują ataku na stację kolejową w Mostach koło Jabłonkowa (obecnie Czechy) i próby przejęcia tunelu kolejowego pod Przełęczą Jabłonkowską (tzw. incydent jabłonkowski).

Próba opanowania tunelu podjęta pomiędzy pomiędzy godziną 3 a 4 nad ranem nie powiodła się. O zajęciu stacji kolejowej w Mostach polskie dowództwo zostało zawiadomione przez telefonistkę i atak w rejonie tunelu odparto. Po otrzymaniu informacji z niemieckiego dowództwa o przesunięciu terminu ataku grupa dywersyjna wycofała się.

Ilustrowany Kuryer Codzienny. 1939, nr 237 (28 VIII), str.2. Wśród wiadomości o zbrojnych niemieckich prowokacjach granicznych również informacja o incydencie jabłonkowskim (Mosty Śląskie)

Ilustrowany Kuryer Codzienny. 1939, nr 237 (28 VIII), str.2

Domena publiczna, via Małopolska Biblioteka Cyfrowa

Lokalne dowództwo niemieckie przeprosiło stronę polską za incydent, stwierdzając, że został wywołany przez osobę niepoczytalną. Ostatecznie Polacy wysadzili tunel rano 1 września 1939 r., a Niemcy przywrócili w pełni komunikację na tym odcinku dopiero w 1941 r.

AKTUALIZACJA 26.08.2021 © ŁUKASZ SOBANIAK


Operacja dywersyjna przed wojną. Łukasz Zalesiński. Polska Zbrojna. 26.08.2019

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

5 maja 1939 r. minister spraw zagranicznych Rzeczpospolitej Józef Beck w swoim słynnym przemówieniu sejmowym odrzucił żądania Niemiec włączenia Gdańska do III Rzeszy i wyznaczenia eksterytorialnych linii komunikacyjnych. Więcej…

6 maja 1925 r. w Państwowym Gimnazjum im. Joachima Lelewela w Wilnie doszło do największej szkolnej strzelaniny w polskiej historii, znanej jako „krwawa matura w Wilnie". Więcej…

6 maja 1937 r. niemiecki sterowiec D-LZ-129 Hindenburg po przebyciu transatlantyckiej trasy z Frankfurtu spłonął w bazie amerykańskiej marynarki wojennej w Lakehurst w stanie New Jersey. Więcej…

7 maja 1945 r. we francuskim Reims generał Alfred Jodl i admirał Hans-Georg von Friedeburg podpisali bezwarunkową kapitulację III Rzeszy. Na żądanie Stalina kolejny akt kapitulacji podpisał feldmarszałek Wilhelm Keitel dzień później w Berlinie (9 maja według czasu moskiewskiego), a kapitulację z Reims zaczęto określać jako wstępny protokół kapitulacyjny.

8 maja 1794 r. w Paryżu został zgilotynowany wybitny francuski naukowiec Antoine Lavoisier (1743-1794).  Ojciec nowoczesnej chemii został osądzony i stracony w ciągu jednego dnia. Więcej…

9 maja 1987 r. w Lesie Kabackim pod Warszawą doszło do katastrofy samolotu PLL LOT Ił-62M SP-LBG „Tadeusz Kościuszko” (lot nr LO 5055). Więcej…

10 maja 1940 r. po całkowitej i ostatecznej kompromitacji polityki appeasementu premier Wielkiej Brytanii Neville Chamberlain podaje się do dymisji. Zastępuje go Winston Churchill. Więcej…

11 maja 1745 r. pod Fontenoy (Belgia) doszło do krwawej bitwy pomiędzy połączonymi siłami austriackimi, brytyjskimi i holenderskimi z armią francuską (wojna o sukcesję austriacką). Jedno ze starć poprzedziła rzekoma wymiana uprzejmości, która niesłusznie przeszła do legendy jako symbol XVIII-wiecznej kurtuazji na polu bitwy, a dla niektórych ignorantów stanowi powód do drwin z "wojny w koronkach" jeszcze na początku XXI w. Więcej…

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...