Tego dnia w 1944 roku



31 lipca 1944 r. nad Morzem Śródziemnym w okolicach Marsylii zaginął Antoine de Saint-Exupéry, francuski pilot, pisarz i poeta. Stało się to w trakcie lotu bojowego samolotem F-5B w barwach lotnictwa Wolnych Francuzów.

Niewyjaśnione okoliczności zaginięcia autora Małego Księcia zapoczątkowały wiele hipotez co do jego przyczyn – począwszy od utraty kontroli nad samolotem po zestrzelenie przez Luftwaffe, rozważano też możliwość samobójstwa.

Gourmette de Saint Exupery

Bransoletka należąca do Antoine’a de Saint-Exupéry, odnaleziona w 1998 r.

Fredrigay. 2009

Domena publiczna, via Wikimedia Commons

Dopiero w 1998 r. w pobliżu wyspy Riou wyłowiono przypadkowo srebrną bransoletkę z wygrawerowanym nazwiskiem pisarza, a niedługo potem odnaleziono pod powierzchnią morza szczątki samolotu, ostatecznie zidentyfikowanego jako F-5B-1-LO (rozpoznawcza wersja Lockheeda P-38 Lightning) o numerze seryjnym 42-68223. Samolot ten należał do francuskiej Groupe de Reconnaissance GR II/33 i zaginął 31.07.1944 pilotowany przez majora Antoine’a de Saint-Exupéry.

Szczątki były rozrzucone na piaszczystym dnie na głębokości około 50-60 m i obszarze o długości 1 kilometra, co sugerowałoby uderzenie w wodę z dużą prędkością. Ocalałe fragmenty maszyny nie nosiły śladów zestrzelenia, co jednak nie przesądza o niczym ponieważ zachowała się tylko niewielka część płatowca. Zastanawiający jest fakt odnalezienia wraku daleko od planowej trasy ostatniego lotu de Saint-Exupéry’ego.

Poza tym wszystko nadal pozostaje tajemnicą…

AKTUALIZACJA 30.07.2022 © ŁUKASZ SOBANIAK


Riou island’s F-5B Lightning, Rhône’s delta, France (raport z identyfikacji szczątków samolotu). Aéro-Re.L.I.C. 12.04.2004.

Mysteries of Flight: The Disappearance of Antoine de Saint-Exupéry Plane&Pilot. 17.12.2019.

Wartime author mystery 'solved’  BBC News. 17.03.2008.

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

5 maja 1939 r. minister spraw zagranicznych Rzeczpospolitej Józef Beck w swoim słynnym przemówieniu sejmowym odrzucił żądania Niemiec włączenia Gdańska do III Rzeszy i wyznaczenia eksterytorialnych linii komunikacyjnych. Więcej…

6 maja 1925 r. w Państwowym Gimnazjum im. Joachima Lelewela w Wilnie doszło do największej szkolnej strzelaniny w polskiej historii, znanej jako „krwawa matura w Wilnie". Więcej…

6 maja 1937 r. niemiecki sterowiec D-LZ-129 Hindenburg po przebyciu transatlantyckiej trasy z Frankfurtu spłonął w bazie amerykańskiej marynarki wojennej w Lakehurst w stanie New Jersey. Więcej…

7 maja 1945 r. we francuskim Reims generał Alfred Jodl i admirał Hans-Georg von Friedeburg podpisali bezwarunkową kapitulację III Rzeszy. Na żądanie Stalina kolejny akt kapitulacji podpisał feldmarszałek Wilhelm Keitel dzień później w Berlinie (9 maja według czasu moskiewskiego), a kapitulację z Reims zaczęto określać jako wstępny protokół kapitulacyjny.

8 maja 1794 r. w Paryżu został zgilotynowany wybitny francuski naukowiec Antoine Lavoisier (1743-1794).  Ojciec nowoczesnej chemii został osądzony i stracony w ciągu jednego dnia. Więcej…

9 maja 1987 r. w Lesie Kabackim pod Warszawą doszło do katastrofy samolotu PLL LOT Ił-62M SP-LBG „Tadeusz Kościuszko” (lot nr LO 5055). Więcej…

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...