Tego dnia w 1934 roku



11 sierpnia 1934 r. na wyspie Alcatraz u wybrzeży San Francisco zaczęło działać więzienie federalne, przeznaczone dla szczególnie niebezpiecznych więźniów stwarzających problemy w innych federalnych zakładach karnych.

Tego dnia na wyspę przetransportowano pierwszą grupę 137 więźniów. W ciągu następnych 29 lat funkcjonowania więzienia znaleźli się tu najbardziej znani amerykańscy przestępcy m. in.: Al Capone (1899-1947), George „Machine Gun” Kelly (1895-1954) i Alvin „Creepy” Karpis (1907-1979).

Mimo kilkunastu udokumentowanych prób ucieczek rzekomo żadnemu z więźniów nie udało się uciec z Alcatraz. Według oficjalnych statystyk 23 próbujących ucieczki ujęto, 6 zastrzelono, 2 utonęło na pewno, a 5 przypuszczalnie (niemniej jednak ci ostatni trafili na listę poszukiwanych przez FBI). W jednym udokumentowanym przypadku (John Paul Scott w grudniu 1962 r.) udało się dopłynąć do stałego lądu w okolicach mostu nad Golden Gate, jednak skutki hipotermii udaremniły dalszą ucieczkę i po pobycie w szpitalu zbiega odesłano na Alcatraz.

Uczestnicy buntu w Alcatraz w 1946 r. Clarence Carnes, Sam Shockley i Miran Thompson w drodze na proces. Shockley i Thompson zostaną skazani na kary śmierci, wykonane w San Quentin w 1948 r.

Autor nieznany. 1946.

Domena publiczna, via Wikimedia Commons

Również najbardziej znany przypadek buntu w Alcatraz w 1946 r. nie zakończył się szczęśliwie dla więźniów.  Bunt stłumiono przy udziale dwóch plutonów US Marines (weteranów wojny na Pacyfiku), którzy po udzieleniu zgody na ograniczone użycie wojska zastosowali granaty i moździerze do opanowania sytuacji. Ci z uczestników buntu, których ujęto żywcem zostali skazani na karę śmierci za zabójstwo dwóch strażników.

Ostatecznie więzienie federalne Alcatraz zamknięto 21 marca 1963 r.

AKTUALIZACJA 21.03.2022 © ŁUKASZ SOBANIAK


Alcatraz History. 2022.

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

5 maja 1939 r. minister spraw zagranicznych Rzeczpospolitej Józef Beck w swoim słynnym przemówieniu sejmowym odrzucił żądania Niemiec włączenia Gdańska do III Rzeszy i wyznaczenia eksterytorialnych linii komunikacyjnych. Więcej…

6 maja 1925 r. w Państwowym Gimnazjum im. Joachima Lelewela w Wilnie doszło do największej szkolnej strzelaniny w polskiej historii, znanej jako „krwawa matura w Wilnie". Więcej…

6 maja 1937 r. niemiecki sterowiec D-LZ-129 Hindenburg po przebyciu transatlantyckiej trasy z Frankfurtu spłonął w bazie amerykańskiej marynarki wojennej w Lakehurst w stanie New Jersey. Więcej…

7 maja 1945 r. we francuskim Reims generał Alfred Jodl i admirał Hans-Georg von Friedeburg podpisali bezwarunkową kapitulację III Rzeszy. Na żądanie Stalina kolejny akt kapitulacji podpisał feldmarszałek Wilhelm Keitel dzień później w Berlinie (9 maja według czasu moskiewskiego), a kapitulację z Reims zaczęto określać jako wstępny protokół kapitulacyjny.

8 maja 1794 r. w Paryżu został zgilotynowany wybitny francuski naukowiec Antoine Lavoisier (1743-1794).  Ojciec nowoczesnej chemii został osądzony i stracony w ciągu jednego dnia. Więcej…

9 maja 1987 r. w Lesie Kabackim pod Warszawą doszło do katastrofy samolotu PLL LOT Ił-62M SP-LBG „Tadeusz Kościuszko” (lot nr LO 5055). Więcej…

10 maja 1940 r. po całkowitej i ostatecznej kompromitacji polityki appeasementu premier Wielkiej Brytanii Neville Chamberlain podaje się do dymisji. Zastępuje go Winston Churchill. Więcej…

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...