Tego dnia w 1870 roku



18 sierpnia 1870 r. pod Gravelotte w Lotaryngii rozegrała się największa bitwa wojny francusko-pruskiej (1870-1871).

Ernst Zimmer - Das Lauenburgische Jäger-Bataillon Nr. 9 bei Gravelotte

Pruska piechota pod Gravelotte. 18 sierpnia 1870 r.

Ernst Zimmer. 1910 r.

Domena publiczna, via Wikimedia Commons

Helmuth Karl Bernhard von Moltke

Helmuth von Moltke.
Domena publiczna,
via Wikimedia Commons

Obie strony użyły na polu bitwy technicznych nowości: Francuzi karabinów Chassepota (o efektywnym zasięgu 1200 m – ponad dwukrotnie dalszym niż pruskie karabiny Dreysego) i mitraliez (poprzednik karabinu maszynowego o ręcznym systemie przeładowania), a Prusacy nowoczesnych dział Kruppa (o większym zasięgu, szybkostrzelności i celności od ówczesnych dział francuskich).

Wydaje się, że te nowe rodzaje broni zapewniły stronom względną równowagę skuteczności w eliminacji siły żywej przeciwnika (rzekomo 70% strat pruskich spowodował ogień francuskich karabinów, a jednocześnie 70 % Francuzów padło ofiarami pruskiej artylerii). Przełożyło się to wyłącznie na wielkie straty w ludziach (ponad 30 tysięcy zabitych i rannych po obu stronach) i nie miało rozstrzygającego wpływu dla wyniku bitwy.

Bazaine

François Achille Bazaine.
Domena publiczna,
via Wikimedia Commons

W tej sytuacji o wygranej zdecydowały bardziej zdolności głównodowodzących – generał Helmuth von Moltke (1800-1891) oględnie mówiąc zdecydowanie górował na nieudolnym marszałkiem francuskim François Achille Bazainem (1811-1888).

Taktyczne zwycięstwo odnieśli Francuzi, jednak strategiczna wygrana Prus, okupiona ciężkimi stratami (ponad 20 tysięcy zabitych i rannych) zadecydowała o zwycięstwie w całej wojnie (Armia Renu dowodzona przez Bazaine’a poddała się w Metzu dwa miesiące później). W konsekwencji na kontynencie europejskim zakończył się okres równowagi sił zapoczątkowany Kongresem Wiedeńskim (1815) – rozpoczęła się dominacja Niemiec  trwająca aż do I wojny światowej.

AKTUALIZACJA 18.08.2022 © ŁUKASZ SOBANIAK

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

3 stycznia 1661 r. ukazał się w Krakowie I numer Merkuriusza Polskiego Ordynaryjnego, pierwszej polskiej gazety. Więcej…

4 stycznia 1642 r. król Karol I Stuart (1600-1649) wszedł na czele 400 zbrojnych do Izby Gmin angielskiego parlamentu próbując aresztować pięciu przywódców opozycji, oskarżonych przez niego (prawdopodobnie słusznie) o zdradę stanu. Więcej…

5 stycznia 1933 r. rozpoczęto budowę mostu nad cieśniną Golden Gate w San Francisco. Budowa trwała ponad 4 lata, pochłonęła życie 11 robotników i kosztowała 27 milionów dolarów. Więcej…

6 stycznia 1794 r. w Noirmoutier w Wandei został rozstrzelany Maurice d’Elbée (1752-1794), nieformalny generał powstańców wandejskich. Więcej…

7 stycznia 1940 r. zakończyła się bitwa na drodze Raate w trakcie  wojny zimowej (inwazja ZSRR na Finlandię 1939-1940). Zwycięstwo wojsk fińskich umożliwiło wygraną w bitwie o Suomussalmi - mimo dużej przewagi liczebnej i technicznej strony sowieckiej. Oba zwycięstwa przyczyniły się znacząco do obrony niepodległości Finlandii (mimo jej strat terytorialnych) przed agresją sowiecką.

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...