21 sierpnia 1897 r. niemiecki chemik Felix Hoffmann (1868-1946), pracownik laboratorium firmy Friedrich Bayer & Co. w Elberfeld (obecnie Wuppertal) uzyskał diacetylomorfinę (niezależnie od jej wcześniejszej syntezy przez Charlesa Aldera Wrighta) i opracował przemysłową metodę jej produkcji.

Prawdopodobnie lata dwudzieste XX w.
Domena publiczna,
via Wikimedia Commons
Substancja ta co najmniej do 1913 r. była sprzedawana przez firmę Bayer pod handlową nazwą heroina, jako „nieuzależniający substytut morfiny”. Szczególnie popularna stała się w USA jako składnik syropów przeciwkaszlowych.
Niestety, cudowny lek (początkowo entuzjastycznie przyjęty przez przedstawicieli świata medycyny) okazał się silnym środkiem narkotycznym, prowadzącym do rozwinięcia się uzależnienia psychicznego i fizycznego. W latach 1920-1931 heroinę zdelegalizowano w większości krajów, obecnie tylko w Wielkiej Brytanii jest stosowana w terapii paliatywnej u pacjentów będących w stanie agonalnym, niektóre ustawodawstwa dopuszczają też jej użycie w leczeniu uzależnień od opioidów (głównie w przypadku braku reakcji na terapię metadonem). Poza tym heroina stała się przedmiotem obrotu czarnorynkowego, penalizowanego w większości systemów prawnych.
AKTUALIZACJA 17.08.2021 © ŁUKASZ SOBANIAK