Tego dnia w 1921 roku



25 września 1921 r. we Lwowie członkowie Ukraińskiej Organizacji Wojskowej dokonali zamachu na Józefa Piłsudskiego.

Zamachowiec Stepan Fedak oddał cztery strzały w kierunku jadącego otwartym samochodem Piłsudskiego. Pociski trafiły jednak siedzącego obok niego wojewodę lwowskiego Kazimierza Grabowskiego , który został niegroźnie ranny.

IKC

Ilustrowany Kuryer Codzienny – 1921, nr 262 (27 IX).

27 września 1921 r.

Domena publiczna, via Małopolska Biblioteka Cyfrowa

Zamachowiec został ujęty na miejscu i wstępnie zlinczowany przez tłum, od śmierci uratowała go policja i żołnierze. Przesłuchany przez policję wyjaśnił, że celem zamachu był wojewoda Grabowski, a nie Piłsudski.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 27.09.1921

Ilustrowany Kuryer Codzienny – 1921, nr 262 (27 IX).

27 września 1921 r.

Domena publiczna, via Małopolska Biblioteka Cyfrowa

Zauważyć trzeba na koniec, że wymiar sprawiedliwości Rzeczpospolitej obszedł się z zamachowcem i organizatorami zamachu niezwykle łagodnie – nie bez udziału Piłsudskiego, który przesłuchany potwierdził wersję Fedaka (wbrew dość oczywistym faktom), jakoby celem zamachu był wojewoda. Stepan Fedak został skazany na sześć lat pozbawienia wolności (przy czym został zwolniony przed odbyciem całości kary na mocy amnestii), a jego wspólnicy na kary od półtora do dwóch i pół roku. Dwóch z nich, a to Dmytro Palijiw i Mychajło Matczak po odbyciu kar zostali posłami na Sejm RP z list ukraińskich partii politycznych działających  Polsce.

AKTUALIZACJA 25.09.2021 © ŁUKASZ SOBANIAK


Zamach na marszałka Józefa Piłsudskiego. Grzegorz Mazur. Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska. Sectio F, Historia 60, 407-417, 2005.

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

8 maja 1794 r. w Paryżu został zgilotynowany wybitny francuski naukowiec Antoine Lavoisier (1743-1794).  Ojciec nowoczesnej chemii został osądzony i stracony w ciągu jednego dnia. Więcej…

9 maja 1987 r. w Lesie Kabackim pod Warszawą doszło do katastrofy samolotu PLL LOT Ił-62M SP-LBG „Tadeusz Kościuszko” (lot nr LO 5055). Więcej…

10 maja 1940 r. po całkowitej i ostatecznej kompromitacji polityki appeasementu premier Wielkiej Brytanii Neville Chamberlain podaje się do dymisji. Zastępuje go Winston Churchill. Więcej…

11 maja 1745 r. pod Fontenoy (Belgia) doszło do krwawej bitwy pomiędzy połączonymi siłami austriackimi, brytyjskimi i holenderskimi z armią francuską (wojna o sukcesję austriacką). Jedno ze starć poprzedziła rzekoma wymiana uprzejmości, która niesłusznie przeszła do legendy jako symbol XVIII-wiecznej kurtuazji na polu bitwy, a dla niektórych ignorantów stanowi powód do drwin z "wojny w koronkach" jeszcze na początku XXI w. Więcej…

12 maja 1926 r. w Warszawie rozpoczęły się walki uliczne przewrotu majowego. W wyniku starć strony rządowej i zwolenników marszałka Józefa Piłsudskiego zginęło 379 osób. Rząd Wincentego Witosa podał się do dymisji, a prezydent Stanisław Wojciechowski złożył urząd. Majowy zamach stanu zapoczątkował 13-letnie autorytarne rządy sanacji, trwające do września 1939 r.

12 maja 1927 r. w Londynie funkcjonariusze policji działający w ramach kontrwywiadowczej operacji MI5 rozpoczęli przeszukanie budynku przy 49 Moorgate, gdzie mieściły się siedziby spółki ARCOS Ltd (All-Russian Co-operative Society Limited) i sowieckiego przedstawicielstwa handlowego. Konsekwencją afery ARCOSu było wypowiedzenie przez rząd premiera Stanleya Baldwina brytyjsko-sowieckich stosunków dyplomatycznych. Więcej…

13 maja 1926 r. w Poznaniu generał Kazimierz Sosnkowski (1885-1969) podejmuje próbę samobójczą, nie mogąc pogodzić lojalności wobec legalnego rządu RP z lojalnością wobec marszałka Józefa Piłsudskiego stojącego na czele majowego zamachu stanu.

14 maja 1643 r. w Saint-Germain-en-Laye zmarł król Francji i Nawarry Ludwik XIII Sprawiedliwy (1601-1643). Więcej…

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...