Tego dnia w 1781 roku



19 października 1781 r. pod Yorktown w Wirginii brytyjski generał Charles Cornwallis (1738–1805) skapitulował przed połączonymi siłami amerykańskimi i francuskimi, co praktycznie zakończyło wojnę o niepodległość Stanów Zjednoczonych.

Generał Cornwallis domagał się honorowych warunków kapitulacji, a zatem wyjścia oddziałów brytyjskich i heskich z rozwiniętymi sztandarami oraz bagnetami na muszkietach. Jednakże George Washington nie przystał na to żądanie z uwagi na wcześniejsze potraktowanie przez Brytyjczyków poddających się im oddziałów amerykańskich po oblężeniu Charleston (1780), stwierdzając: „The same Honors will be granted to the Surrendering Army as were granted to the Garrison of Charles Town.”

Surrender of Lord Cornwallis

Surrender of Lord Cornwallis.

Oficerowie brytyjscy składają kapitulację przed połączonymi siłami amerykańsko-francuskimi. Yorktown, 19 października 1781 r.

John Trumbull (1756–1843). Olej na płótnie. 1820

Domena publiczna, via Wikimedia Commons

W tej sytuacji Jego Lordowska Mość markiz Cornwallis odmówił osobistego uczestnictwa w ceremonii kapitulacji, powołując się na swą niedyspozycję zdrowotną. W jego imieniu kapitulację brytyjską miał złożyć generał Charles O’Hara (1740-1802), który usiłował dokonać tego wobec głównodowodzącego francuskiego korpusu ekspedycyjnego hrabiego de Rochambeau. Ten jednak odmówił kierując go do głównodowodzącego Armii Kontynentalnej George’a Washingtona. Jednakże i Washington nie przyjął szpady od brytyjskiego oficera, wskazując swego zastępcę generała Benjamina Lincolna, poddającego się rok wcześniej  armii brytyjskiej pod Charleston.

Ostatecznie ceremonia kapitulacji doszła do skutku, gdy wystarczająco upokorzony za nieobecnego lorda Cornwallisa generał O’Hara oddał szpadę generałowi Benjaminowi Lincolnowi…

AKTUALIZACJA 19.10.2023 © ŁUKASZ SOBANIAK

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

24 listopada 1963 r. - dwa dni po zamachu na prezydenta USA Johna F. Kennedy'ego (1917-1963) jego zabójca Lee Harvey Oswald zostaje śmiertelnie postrzelony w Dallas przez powiązanego z mafią Jacka Ruby'ego. Zdarzenie to i jego okoliczności (Oswald został postrzelony w czasie konwojowania przez policję) stało się kolejnym źródłem kontrowersji co do rzeczywistej roli Oswalda w zamachu na Kennedy'ego.

25 listopada 2008 r. w Krakowie dokonano ekshumacji zwłok generała Władysława Sikorskiego (1881-1943) - celem przeprowadzenia ich badań i oględzin w Zakładzie Medycyny Sądowej Collegium Medicum Uniwersytetu Jagielońskiego w ramach rozpoczętego w 2008 r. śledztwa Instytutu Pamięci Narodowej. Raport z przeprowadzonej sekcji (2009) wykluczył hipotezy o pozbawieniu życia generała już przed katastrofą w Gibraltarze. Stwierdzono, że śmierć Władysława Sikorskiego nastąpiła wskutek obrażeń wielonarządowych, typowych dla ofiar wypadków komunikacyjnych. Więcej…

27 listopada 1915 r. w Kodymie (obecnie Ukraina) urodził się Stanisław Skalski (1915-2004) - major pilot Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie i Wing Commander Royal Air Force, as myśliwski II wojny światowej. Więcej…

28 listopada 1794 r. w Mediolanie zmarł Cesare Bonesana markiz Beccaria (1738-1794) - włoski prawnik i pisarz, prekursor nowożytnego prawa karnego. Więcej…

29 listopada 1830 r. w Warszawie członkowie sprzysiężenia w Szkole Podchorążych Piechoty pod wodzą porucznika Piotra Wysockiego wystąpili przeciwko powszechnie znienawidzonemu wodzowi naczelnemu wojsk Królestwa Polskiego wielkiemu księciu Konstantemu Romanowowi (1779–1831). Spisek wojskowy doprowadził do opanowania stolicy, dając początek Powstaniu Listopadowemu.

30 listopada 1786 r. Wielki książę Toskanii (i przyszły cesarz) Leopold II Habsburg (1747-1792) wprowadza nową ustawę karną znaną jako Leopoldina, Jest to pierwszy pierwszy europejski kodeks, który znosi karę śmierci oraz wszelkie kary cielesne. Reforma była inspirowana dziełem markiza Cesare Beccarii (1738-1794) O przestępstwach i karach (1764).

30 listopada 1808 r. pod Somosierrą doszło do zwycięskiej szarży polskich szwoleżerów na pozycje armii hiszpańskiej, co pozwoliło otworzyć armii Napoleona drogę na Madryt. Wydarzenie to nie tylko dało początek romantycznej legendzie utrwalonej w malarstwie i literaturze, ale i przyczyniło się do ukucia nieco już skompromitowanego merytorycznie terminu "kozietulszczyzna" (od nazwiska dowódcy szwadronu Jana Kozietulskiego) oznaczającego rzekomo właściwą Polakom skłonność do brawury i osiągania mało znaczących zwycięstw kosztem ogromnych strat.

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...