Tego dnia w 1781 roku



19 października 1781 r. pod Yorktown w Wirginii brytyjski generał Charles Cornwallis (1738–1805) skapitulował przed połączonymi siłami amerykańskimi i francuskimi, co praktycznie zakończyło wojnę o niepodległość Stanów Zjednoczonych.

Generał Cornwallis domagał się honorowych warunków kapitulacji, a zatem wyjścia oddziałów brytyjskich i heskich z rozwiniętymi sztandarami oraz bagnetami na muszkietach. Jednakże George Washington nie przystał na to żądanie z uwagi na wcześniejsze potraktowanie przez Brytyjczyków poddających się im oddziałów amerykańskich po oblężeniu Charleston (1780), stwierdzając: „The same Honors will be granted to the Surrendering Army as were granted to the Garrison of Charles Town.”

Surrender of Lord Cornwallis

Surrender of Lord Cornwallis.

Oficerowie brytyjscy składają kapitulację przed połączonymi siłami amerykańsko-francuskimi. Yorktown, 19 października 1781 r.

John Trumbull (1756–1843). Olej na płótnie. 1820

Domena publiczna, via Wikimedia Commons

W tej sytuacji Jego Lordowska Mość markiz Cornwallis odmówił osobistego uczestnictwa w ceremonii kapitulacji, powołując się na swą niedyspozycję zdrowotną. W jego imieniu kapitulację brytyjską miał złożyć generał Charles O’Hara (1740-1802), który usiłował dokonać tego wobec głównodowodzącego francuskiego korpusu ekspedycyjnego hrabiego de Rochambeau. Ten jednak odmówił kierując go do głównodowodzącego Armii Kontynentalnej George’a Washingtona. Jednakże i Washington nie przyjął szpady od brytyjskiego oficera, wskazując swego zastępcę generała Benjamina Lincolna, poddającego się rok wcześniej  armii brytyjskiej pod Charleston.

Ostatecznie ceremonia kapitulacji doszła do skutku, gdy wystarczająco upokorzony za nieobecnego lorda Cornwallisa generał O’Hara oddał szpadę generałowi Benjaminowi Lincolnowi…

AKTUALIZACJA 19.10.2023 © ŁUKASZ SOBANIAK

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

5 maja 1939 r. minister spraw zagranicznych Rzeczpospolitej Józef Beck w swoim słynnym przemówieniu sejmowym odrzucił żądania Niemiec włączenia Gdańska do III Rzeszy i wyznaczenia eksterytorialnych linii komunikacyjnych. Więcej…

6 maja 1925 r. w Państwowym Gimnazjum im. Joachima Lelewela w Wilnie doszło do największej szkolnej strzelaniny w polskiej historii, znanej jako „krwawa matura w Wilnie". Więcej…

6 maja 1937 r. niemiecki sterowiec D-LZ-129 Hindenburg po przebyciu transatlantyckiej trasy z Frankfurtu spłonął w bazie amerykańskiej marynarki wojennej w Lakehurst w stanie New Jersey. Więcej…

7 maja 1945 r. we francuskim Reims generał Alfred Jodl i admirał Hans-Georg von Friedeburg podpisali bezwarunkową kapitulację III Rzeszy. Na żądanie Stalina kolejny akt kapitulacji podpisał feldmarszałek Wilhelm Keitel dzień później w Berlinie (9 maja według czasu moskiewskiego), a kapitulację z Reims zaczęto określać jako wstępny protokół kapitulacyjny.

8 maja 1794 r. w Paryżu został zgilotynowany wybitny francuski naukowiec Antoine Lavoisier (1743-1794).  Ojciec nowoczesnej chemii został osądzony i stracony w ciągu jednego dnia. Więcej…

9 maja 1987 r. w Lesie Kabackim pod Warszawą doszło do katastrofy samolotu PLL LOT Ił-62M SP-LBG „Tadeusz Kościuszko” (lot nr LO 5055). Więcej…

10 maja 1940 r. po całkowitej i ostatecznej kompromitacji polityki appeasementu premier Wielkiej Brytanii Neville Chamberlain podaje się do dymisji. Zastępuje go Winston Churchill. Więcej…

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...