Tego dnia w 1895 roku



22 października 1895 r. w Paryżu na dworcu Montparnasse miał miejsce jeden z najbardziej znanych wypadków kolejowych.

Tego dnia pociąg ekspresowy z Granville do Paryża miał kilkuminutowe opóźnienie, które maszynista próbował nadrobić zwiększając prędkość. Wskutek tego wjechał na dworzec Montparnasse ze zbyt dużą prędkością. Jednocześnie z nieznanych przyczyn nie zadziałały hamulce w wagonach, a sama lokomotywa nie zdołała wyhamować składu.

Pociąg przejechał peron, zniszczył bufor na końcu toru i przebił przeszkloną ścianę dzielącą perony od hali dworcowej oraz zewnętrzną ścianę dworca. Następnie lokomotywa wypadła na znajdujący się poniżej poziomu peronów przystanek tramwajowy, zawieszając się tendrem na murze.

Wszystkie wagony pozostały na górnym poziomie dworca i żaden z pasażerów nie zginął. Niestety spadające kawałki muru dworca pozbawiły życia jedną osobę na ulicy – Panią Marie-Augustine Aguilard.

Katastrofa na dworcu Montparnasse w Paryżu. 22 października 1895 r.

Prawdopodobnie Studio Lévy & fils.

Domena publiczna, via Wikimedia Commons

Jak niemal zawsze katastrofę spowodowało skumulowanie się różnych niekorzystnych okoliczności. Ustalono, że oprócz wjazdu na dworzec ze zbyt dużą prędkością istotne znaczenie miało nie zadziałanie hamulców zespolonych oraz spóźnione użycie hamulca bezpieczeństwa.

Maszyniście za wjazd na stację z nadmierną prędkością wymierzono karę dwóch miesięcy więzienia i grzywnę 50 franków, natomiast kierownikowi pociągu grzywnę 25 franków – gdyż zbyt późno użył hamulca bezpieczeństwa.

Przedsiębiorstwo kolejowe Chemins de fer de l’Ouest zawarło ugodę z rodziną Marie-Augustine Aguilard będącej jedyną śmiertelną ofiarą wypadku, zapewniając edukację jej dzieciom oraz proponując im w przyszłości zatrudnienie.

Sam wypadek zostałby zapewne dawno zapomniany jak wiele innych gdyby nie fakt, że anonimowy fotograf (a właściwie kilku) utrwalił jego skutki. Powstało jedno z najbardziej znanych zdjęć (obecnie w domenie publicznej), wykorzystywane do dziś jako m. in. motyw ilustrujący okładki płyt i książek.

AKTUALIZACJA 21.10.2021 © ŁUKASZ SOBANIAK


Let’s Pause For a Station Break. Jason Zasky, Failuremag.com. 04.01.2003.

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

24 listopada 1963 r. - dwa dni po zamachu na prezydenta USA Johna F. Kennedy'ego (1917-1963) jego zabójca Lee Harvey Oswald zostaje śmiertelnie postrzelony w Dallas przez powiązanego z mafią Jacka Ruby'ego. Zdarzenie to i jego okoliczności (Oswald został postrzelony w czasie konwojowania przez policję) stało się kolejnym źródłem kontrowersji co do rzeczywistej roli Oswalda w zamachu na Kennedy'ego.

25 listopada 2008 r. w Krakowie dokonano ekshumacji zwłok generała Władysława Sikorskiego (1881-1943) - celem przeprowadzenia ich badań i oględzin w Zakładzie Medycyny Sądowej Collegium Medicum Uniwersytetu Jagielońskiego w ramach rozpoczętego w 2008 r. śledztwa Instytutu Pamięci Narodowej. Raport z przeprowadzonej sekcji (2009) wykluczył hipotezy o pozbawieniu życia generała już przed katastrofą w Gibraltarze. Stwierdzono, że śmierć Władysława Sikorskiego nastąpiła wskutek obrażeń wielonarządowych, typowych dla ofiar wypadków komunikacyjnych. Więcej…

27 listopada 1915 r. w Kodymie (obecnie Ukraina) urodził się Stanisław Skalski (1915-2004) - major pilot Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie i Wing Commander Royal Air Force, as myśliwski II wojny światowej. Więcej…

28 listopada 1794 r. w Mediolanie zmarł Cesare Bonesana markiz Beccaria (1738-1794) - włoski prawnik i pisarz, prekursor nowożytnego prawa karnego. Więcej…

29 listopada 1830 r. w Warszawie członkowie sprzysiężenia w Szkole Podchorążych Piechoty pod wodzą porucznika Piotra Wysockiego wystąpili przeciwko powszechnie znienawidzonemu wodzowi naczelnemu wojsk Królestwa Polskiego wielkiemu księciu Konstantemu Romanowowi (1779–1831). Spisek wojskowy doprowadził do opanowania stolicy, dając początek Powstaniu Listopadowemu.

30 listopada 1786 r. Wielki książę Toskanii (i przyszły cesarz) Leopold II Habsburg (1747-1792) wprowadza nową ustawę karną znaną jako Leopoldina, Jest to pierwszy pierwszy europejski kodeks, który znosi karę śmierci oraz wszelkie kary cielesne. Reforma była inspirowana dziełem markiza Cesare Beccarii (1738-1794) O przestępstwach i karach (1764).

30 listopada 1808 r. pod Somosierrą doszło do zwycięskiej szarży polskich szwoleżerów na pozycje armii hiszpańskiej, co pozwoliło otworzyć armii Napoleona drogę na Madryt. Wydarzenie to nie tylko dało początek romantycznej legendzie utrwalonej w malarstwie i literaturze, ale i przyczyniło się do ukucia nieco już skompromitowanego merytorycznie terminu "kozietulszczyzna" (od nazwiska dowódcy szwadronu Jana Kozietulskiego) oznaczającego rzekomo właściwą Polakom skłonność do brawury i osiągania mało znaczących zwycięstw kosztem ogromnych strat.

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...