Tego dnia w 1895 roku



22 października 1895 r. w Paryżu na dworcu Montparnasse miał miejsce jeden z najbardziej znanych wypadków kolejowych.

Tego dnia pociąg ekspresowy z Granville do Paryża miał kilkuminutowe opóźnienie, które maszynista próbował nadrobić zwiększając prędkość. Wskutek tego wjechał na dworzec Montparnasse ze zbyt dużą prędkością. Jednocześnie z nieznanych przyczyn nie zadziałały hamulce w wagonach, a sama lokomotywa nie zdołała wyhamować składu.

Pociąg przejechał peron, zniszczył bufor na końcu toru i przebił przeszkloną ścianę dzielącą perony od hali dworcowej oraz zewnętrzną ścianę dworca. Następnie lokomotywa wypadła na znajdujący się poniżej poziomu peronów przystanek tramwajowy, zawieszając się tendrem na murze.

Wszystkie wagony pozostały na górnym poziomie dworca i żaden z pasażerów nie zginął. Niestety spadające kawałki muru dworca pozbawiły życia jedną osobę na ulicy – Panią Marie-Augustine Aguilard.

Katastrofa na dworcu Montparnasse w Paryżu. 22 października 1895 r.

Prawdopodobnie Studio Lévy & fils.

Domena publiczna, via Wikimedia Commons

Jak niemal zawsze katastrofę spowodowało skumulowanie się różnych niekorzystnych okoliczności. Ustalono, że oprócz wjazdu na dworzec ze zbyt dużą prędkością istotne znaczenie miało nie zadziałanie hamulców zespolonych oraz spóźnione użycie hamulca bezpieczeństwa.

Maszyniście za wjazd na stację z nadmierną prędkością wymierzono karę dwóch miesięcy więzienia i grzywnę 50 franków, natomiast kierownikowi pociągu grzywnę 25 franków – gdyż zbyt późno użył hamulca bezpieczeństwa.

Przedsiębiorstwo kolejowe Chemins de fer de l’Ouest zawarło ugodę z rodziną Marie-Augustine Aguilard będącej jedyną śmiertelną ofiarą wypadku, zapewniając edukację jej dzieciom oraz proponując im w przyszłości zatrudnienie.

Sam wypadek zostałby zapewne dawno zapomniany jak wiele innych gdyby nie fakt, że anonimowy fotograf (a właściwie kilku) utrwalił jego skutki. Powstało jedno z najbardziej znanych zdjęć (obecnie w domenie publicznej), wykorzystywane do dziś jako m. in. motyw ilustrujący okładki płyt i książek.

AKTUALIZACJA 21.10.2021 © ŁUKASZ SOBANIAK


Let’s Pause For a Station Break. Jason Zasky, Failuremag.com. 04.01.2003.

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

9 maja 1987 r. w Lesie Kabackim pod Warszawą doszło do katastrofy samolotu PLL LOT Ił-62M SP-LBG „Tadeusz Kościuszko” (lot nr LO 5055). Więcej…

10 maja 1940 r. po całkowitej i ostatecznej kompromitacji polityki appeasementu premier Wielkiej Brytanii Neville Chamberlain podaje się do dymisji. Zastępuje go Winston Churchill. Więcej…

11 maja 1745 r. pod Fontenoy (Belgia) doszło do krwawej bitwy pomiędzy połączonymi siłami austriackimi, brytyjskimi i holenderskimi z armią francuską (wojna o sukcesję austriacką). Jedno ze starć poprzedziła rzekoma wymiana uprzejmości, która niesłusznie przeszła do legendy jako symbol XVIII-wiecznej kurtuazji na polu bitwy, a dla niektórych ignorantów stanowi powód do drwin z "wojny w koronkach" jeszcze na początku XXI w. Więcej…

12 maja 1926 r. w Warszawie rozpoczęły się walki uliczne przewrotu majowego. W wyniku starć strony rządowej i zwolenników marszałka Józefa Piłsudskiego zginęło 379 osób. Rząd Wincentego Witosa podał się do dymisji, a prezydent Stanisław Wojciechowski złożył urząd. Majowy zamach stanu zapoczątkował 13-letnie autorytarne rządy sanacji, trwające do września 1939 r.

12 maja 1927 r. w Londynie funkcjonariusze policji działający w ramach kontrwywiadowczej operacji MI5 rozpoczęli przeszukanie budynku przy 49 Moorgate, gdzie mieściły się siedziby spółki ARCOS Ltd (All-Russian Co-operative Society Limited) i sowieckiego przedstawicielstwa handlowego. Konsekwencją afery ARCOSu było wypowiedzenie przez rząd premiera Stanleya Baldwina brytyjsko-sowieckich stosunków dyplomatycznych. Więcej…

13 maja 1926 r. w Poznaniu generał Kazimierz Sosnkowski (1885-1969) podejmuje próbę samobójczą, nie mogąc pogodzić lojalności wobec legalnego rządu RP z lojalnością wobec marszałka Józefa Piłsudskiego stojącego na czele majowego zamachu stanu.

14 maja 1643 r. w Saint-Germain-en-Laye zmarł król Francji i Nawarry Ludwik XIII Sprawiedliwy (1601-1643). Więcej…

15 maja 1987 r. z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie wystartowała rakieta nośna Energia z nieuzbrojonym prototypem sowieckiej kosmicznej stacji bojowej Polus. Stacji nie udało się jednak umieścić na założonej niskiej orbicie okołoziemskiej wskutek wadliwych elementów systemu sterowania, a jej szczątki spadły do Pacyfiku. Wkrótce w związku z rozpadem ZSRR projekt (mający być odpowiedzią na amerykański program "wojen gwiezdnych" Reagana) został anulowany.

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...