Tego dnia w 1942 roku



26 listopada 1942 r. w Nowym Jorku w Warner Bros. Hollywood Theatre miała miejsce premiera filmu Casablanca – melodramatu utrzymanego w konwencji pełnej niedorzeczności, uproszczeń i ignorancji, co nie przeszkodziło mu stać się legendą kina. Być może stało się to zasługą piosenki „As Time Goes By”, a może błyskotliwych cytatów i dialogów, które weszły do popkultury i języka potocznego?

Choć główny bohater Rick Blaine (Humphrey Bogart) budzi sympatię swoją cyniczno-rozgoryczoną postawą życiową („Nie interesuję się polityką. Problemy świata to nie moja specjalność. Ja prowadzę kawiarnię”, „Ze wszystkich knajp we wszystkich miastach na całym świecie ona wchodzi akurat do mojej”), nic nie przebija pod  względem cynizmu drugoplanowej postaci kapitana Louisa Renaulta (Claude Rains), miejscowego przedstawiciela policji reżimu Vichy. To skarbnica cytatów zdegenerowanego przedstawiciela służb policyjnych, które filmowe postaci tego typu wygłaszają w różnych wariantach do dziś:

„Jestem zszokowany odkrywając, że tutaj uprawia się hazard!” (pobierając swoją wygraną od krupiera, jednocześnie uzasadnia zamknięcie lokalu z przyczyn de facto politycznych).

„Major Strasser został zastrzelony. Zatrzymajcie podejrzanych, tych co zwykle.” (wydając swoim podwładnym polecenie dokonania rutynowej obławy, chociaż znany jest mu rzeczywisty sprawca czynu). W tych okolicznościach nie może budzić zdziwienia, że „Z uwagi na ważność sprawy moi ludzie zatrzymują dwukrotnie więcej podejrzanych niż zwykle”.

„Piszę właśnie raport. Jeszcze się nie zdecydowaliśmy, czy popełnił samobójstwo czy zginął podczas próby ucieczki.”

„Zastanawiam się, czemu nie wracasz do Ameryki. Ukradłeś kościelne fundusze? Uciekłeś z żoną senatora? A może kogoś zabiłeś… To romantyczne.” Prawda?

AKTUALIZACJA 26.11.2023 © ŁUKASZ SOBANIAK

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

5 maja 1939 r. minister spraw zagranicznych Rzeczpospolitej Józef Beck w swoim słynnym przemówieniu sejmowym odrzucił żądania Niemiec włączenia Gdańska do III Rzeszy i wyznaczenia eksterytorialnych linii komunikacyjnych. Więcej…

6 maja 1925 r. w Państwowym Gimnazjum im. Joachima Lelewela w Wilnie doszło do największej szkolnej strzelaniny w polskiej historii, znanej jako „krwawa matura w Wilnie". Więcej…

6 maja 1937 r. niemiecki sterowiec D-LZ-129 Hindenburg po przebyciu transatlantyckiej trasy z Frankfurtu spłonął w bazie amerykańskiej marynarki wojennej w Lakehurst w stanie New Jersey. Więcej…

7 maja 1945 r. we francuskim Reims generał Alfred Jodl i admirał Hans-Georg von Friedeburg podpisali bezwarunkową kapitulację III Rzeszy. Na żądanie Stalina kolejny akt kapitulacji podpisał feldmarszałek Wilhelm Keitel dzień później w Berlinie (9 maja według czasu moskiewskiego), a kapitulację z Reims zaczęto określać jako wstępny protokół kapitulacyjny.

8 maja 1794 r. w Paryżu został zgilotynowany wybitny francuski naukowiec Antoine Lavoisier (1743-1794).  Ojciec nowoczesnej chemii został osądzony i stracony w ciągu jednego dnia. Więcej…

9 maja 1987 r. w Lesie Kabackim pod Warszawą doszło do katastrofy samolotu PLL LOT Ił-62M SP-LBG „Tadeusz Kościuszko” (lot nr LO 5055). Więcej…

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...