Tego dnia w 1837 roku



8 lutego 1837 r. w Petersburgu odbył się pojedynek rosyjskiego poety Aleksandra Puszkina (1799-1837) z Georges’em d’Anthès (1812-1895). Panowie uzgadniali kwestie honorowe (rzecz jasna chodziło o honor kobiety) przy użyciu pistoletów.

Spotkanie Panów Puszkina i d’Anthèsa przeprowadzono według metody „barrier duel” (duel à volonté), w polskim Kodeksie honorowym Władysława Boziewicza określanej jako pojedynek z postępowaniem przeciwników po linii prostej i dowolnym porządkiem strzelania (§279-280).

Przeciwnicy rozpoczynali pojedynek zbliżając się do siebie (inaczej niż w pojedynku typu francuskiego, w którym przeciwnicy zwróceni do siebie plecami oddalają się, odwracając się i strzelając po przebyciu określonego dystansu). Żaden z nich nie mógł jednak przekroczyć dzielącej ich „bariery” wyznaczonej przez dwie linie  – których odległość uzgadniano stosownie do zwyczaju, osobistych upodobań i stopnia obrazy (zdarzało się, że dystans dzielący przeciwników uzgadniano na dwa-trzy kroki – co dawało niemal gwarancję, że pojedynek będzie śmiertelny lub przynajmniej krwawy). Każdy mógł strzelać w dowolnym momencie, jednakże po oddaniu strzału musiał się zatrzymać, czekając bez ruchu na strzał przeciwnika – który w zasadzie mógł iść dalej zbliżając się na odległość limitowaną „barierą”.

Duel of Pushkin and d'Anthes (19th century)

Pojedynek Puszkina z d’Anthèsem. 8 lutego 1837 r.

Adrian Wołkow. 1869.

Domena publiczna, via Wikimedia Commons

Pan d’Anthès strzelał pierwszy, ciężko raniąc (w brzuch) Pana Puszkina, który oddał strzał niegroźnie trafiając przeciwnika w prawe ramię.

Dwa dni później, 10 lutego 1837 r. Aleksander Puszkin zmarł wskutek zapalenia otrzewnej.

AKTUALIZACJA 08.02.2022 © ŁUKASZ SOBANIAK


Ogólne zasady postępowania honorowego (Kodeks honorowy). Władysław Boziewicz. Wydanie trzecie poprawione. Poznań 1932 – Reprint Wydawnictwo Bona. Kraków 2016.

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

5 maja 1939 r. minister spraw zagranicznych Rzeczpospolitej Józef Beck w swoim słynnym przemówieniu sejmowym odrzucił żądania Niemiec włączenia Gdańska do III Rzeszy i wyznaczenia eksterytorialnych linii komunikacyjnych. Więcej…

6 maja 1925 r. w Państwowym Gimnazjum im. Joachima Lelewela w Wilnie doszło do największej szkolnej strzelaniny w polskiej historii, znanej jako „krwawa matura w Wilnie". Więcej…

6 maja 1937 r. niemiecki sterowiec D-LZ-129 Hindenburg po przebyciu transatlantyckiej trasy z Frankfurtu spłonął w bazie amerykańskiej marynarki wojennej w Lakehurst w stanie New Jersey. Więcej…

7 maja 1945 r. we francuskim Reims generał Alfred Jodl i admirał Hans-Georg von Friedeburg podpisali bezwarunkową kapitulację III Rzeszy. Na żądanie Stalina kolejny akt kapitulacji podpisał feldmarszałek Wilhelm Keitel dzień później w Berlinie (9 maja według czasu moskiewskiego), a kapitulację z Reims zaczęto określać jako wstępny protokół kapitulacyjny.

8 maja 1794 r. w Paryżu został zgilotynowany wybitny francuski naukowiec Antoine Lavoisier (1743-1794).  Ojciec nowoczesnej chemii został osądzony i stracony w ciągu jednego dnia. Więcej…

9 maja 1987 r. w Lesie Kabackim pod Warszawą doszło do katastrofy samolotu PLL LOT Ił-62M SP-LBG „Tadeusz Kościuszko” (lot nr LO 5055). Więcej…

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...