Tego dnia w 1837 roku



8 lutego 1837 r. w Petersburgu odbył się pojedynek rosyjskiego poety Aleksandra Puszkina (1799-1837) z Georges’em d’Anthès (1812-1895). Panowie uzgadniali kwestie honorowe (rzecz jasna chodziło o honor kobiety) przy użyciu pistoletów.

Spotkanie Panów Puszkina i d’Anthèsa przeprowadzono według metody „barrier duel” (duel à volonté), w polskim Kodeksie honorowym Władysława Boziewicza określanej jako pojedynek z postępowaniem przeciwników po linii prostej i dowolnym porządkiem strzelania (§279-280).

Przeciwnicy rozpoczynali pojedynek zbliżając się do siebie (inaczej niż w pojedynku typu francuskiego, w którym przeciwnicy zwróceni do siebie plecami oddalają się, odwracając się i strzelając po przebyciu określonego dystansu). Żaden z nich nie mógł jednak przekroczyć dzielącej ich „bariery” wyznaczonej przez dwie linie  – których odległość uzgadniano stosownie do zwyczaju, osobistych upodobań i stopnia obrazy (zdarzało się, że dystans dzielący przeciwników uzgadniano na dwa-trzy kroki – co dawało niemal gwarancję, że pojedynek będzie śmiertelny lub przynajmniej krwawy). Każdy mógł strzelać w dowolnym momencie, jednakże po oddaniu strzału musiał się zatrzymać, czekając bez ruchu na strzał przeciwnika – który w zasadzie mógł iść dalej zbliżając się na odległość limitowaną „barierą”.

Duel of Pushkin and d'Anthes (19th century)

Pojedynek Puszkina z d’Anthèsem. 8 lutego 1837 r.

Adrian Wołkow. 1869.

Domena publiczna, via Wikimedia Commons

Pan d’Anthès strzelał pierwszy, ciężko raniąc (w brzuch) Pana Puszkina, który oddał strzał niegroźnie trafiając przeciwnika w prawe ramię.

Dwa dni później, 10 lutego 1837 r. Aleksander Puszkin zmarł wskutek zapalenia otrzewnej.

AKTUALIZACJA 08.02.2022 © ŁUKASZ SOBANIAK


Ogólne zasady postępowania honorowego (Kodeks honorowy). Władysław Boziewicz. Wydanie trzecie poprawione. Poznań 1932 – Reprint Wydawnictwo Bona. Kraków 2016.

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

24 listopada 1963 r. - dwa dni po zamachu na prezydenta USA Johna F. Kennedy'ego (1917-1963) jego zabójca Lee Harvey Oswald zostaje śmiertelnie postrzelony w Dallas przez powiązanego z mafią Jacka Ruby'ego. Zdarzenie to i jego okoliczności (Oswald został postrzelony w czasie konwojowania przez policję) stało się kolejnym źródłem kontrowersji co do rzeczywistej roli Oswalda w zamachu na Kennedy'ego.

25 listopada 2008 r. w Krakowie dokonano ekshumacji zwłok generała Władysława Sikorskiego (1881-1943) - celem przeprowadzenia ich badań i oględzin w Zakładzie Medycyny Sądowej Collegium Medicum Uniwersytetu Jagielońskiego w ramach rozpoczętego w 2008 r. śledztwa Instytutu Pamięci Narodowej. Raport z przeprowadzonej sekcji (2009) wykluczył hipotezy o pozbawieniu życia generała już przed katastrofą w Gibraltarze. Stwierdzono, że śmierć Władysława Sikorskiego nastąpiła wskutek obrażeń wielonarządowych, typowych dla ofiar wypadków komunikacyjnych. Więcej…

27 listopada 1915 r. w Kodymie (obecnie Ukraina) urodził się Stanisław Skalski (1915-2004) - major pilot Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie i Wing Commander Royal Air Force, as myśliwski II wojny światowej. Więcej…

28 listopada 1794 r. w Mediolanie zmarł Cesare Bonesana markiz Beccaria (1738-1794) - włoski prawnik i pisarz, prekursor nowożytnego prawa karnego. Więcej…

29 listopada 1830 r. w Warszawie członkowie sprzysiężenia w Szkole Podchorążych Piechoty pod wodzą porucznika Piotra Wysockiego wystąpili przeciwko powszechnie znienawidzonemu wodzowi naczelnemu wojsk Królestwa Polskiego wielkiemu księciu Konstantemu Romanowowi (1779–1831). Spisek wojskowy doprowadził do opanowania stolicy, dając początek Powstaniu Listopadowemu.

30 listopada 1786 r. Wielki książę Toskanii (i przyszły cesarz) Leopold II Habsburg (1747-1792) wprowadza nową ustawę karną znaną jako Leopoldina, Jest to pierwszy pierwszy europejski kodeks, który znosi karę śmierci oraz wszelkie kary cielesne. Reforma była inspirowana dziełem markiza Cesare Beccarii (1738-1794) O przestępstwach i karach (1764).

30 listopada 1808 r. pod Somosierrą doszło do zwycięskiej szarży polskich szwoleżerów na pozycje armii hiszpańskiej, co pozwoliło otworzyć armii Napoleona drogę na Madryt. Wydarzenie to nie tylko dało początek romantycznej legendzie utrwalonej w malarstwie i literaturze, ale i przyczyniło się do ukucia nieco już skompromitowanego merytorycznie terminu "kozietulszczyzna" (od nazwiska dowódcy szwadronu Jana Kozietulskiego) oznaczającego rzekomo właściwą Polakom skłonność do brawury i osiągania mało znaczących zwycięstw kosztem ogromnych strat.

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...