Tego dnia w 1793 roku



6 kwietnia 1793 r. francuski Konwent Narodowy powołał Komitet Ocalenia Publicznego (Comité de salut public), nadzwyczajny organ władzy wykonawczej, który miał chronić nowopowstałą republikę w okresie chaosu i kryzysu przed wrogami zewnętrznymi i wewnętrznymi.

Komitet zastąpił radę ministrów, mając o wiele większe uprawnienia faktyczne. Tylko teoretycznie każda jego uchwała musiała zostać zatwierdzona przez Konwent, który w rzeczywistości decyzje Komitetu przyjmował niemal jednomyślnie (w czym zapewne niemałą rolę grał oględnie mówiąc „autorytet” prominentnego członka Komitetu Maximiliena Robespierre’a, radzącego sobie niezwykle skutecznie z przeciwnikami politycznymi, często przy użyciu gilotyny). Komitet miał szerokie uprawnienia nadzorcze i władzę administracyjną nad siłami zbrojnymi, wymiarem sprawiedliwości i legislatywą.

Komitet Ocalenia Publicznego wywiązał się ze swych zadań nader sprawnie, organizując skuteczną obronę republiki przed I koalicją monarchii europejskich, jak i tłumiąc krwawo (czy wręcz zbrodniczo) rojalistyczną kontrrewolucję w Wandei. Nie uchroniło to jednak samego Komitetu przed upadkiem w wyniku wewnętrznych walk jego członków (w czym niemałą rolę grała ich obawa o własne życie, wynikająca z bezkompromisowych działań Maximiliena Robespierre’a, który wcześniej doprowadził do fizycznego wyeliminowania frakcji hebertystów i dantonistów). W następnym roku po zgilotynowaniu Robespierre’a i upadku jakobinów Komitet zlikwidowano (1795).

AKTUALIZACJA 05.04.2025 © ŁUKASZ SOBANIAK

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

9 kwietnia 1945 r. w obozie koncentracyjnym we Flossenbürgu został stracony admirał Wilhelm Canaris (1887-1945), szef wywiadu i kontrwywiadu wojskowego Abwehry w latach 1935-1944, przeciwnik polityki Hitlera.

10 kwietnia 1912 r. z Southampton wypłynął w swój pierwszy i  ostatni rejs brytyjski liniowiec RMS „Titanic”. Pięć dni później (15 kwietnia 1912 r.) doszło na Atlantyku do katastrofy, w której zginęło ponad 1500 osób .

11 kwietnia 1943 r. niemiecka agencja Transocean nadała komunikat o odnalezieniu w lesie katyńskim zwłok 10 tysięcy polskich oficerów. Była to pierwsza wiadomość o odkryciu masowych grobów ofiar zbrodni katyńskiej. Więcej…

12 kwietnia 1861 r. atakiem na Fort Sumter w Karolinie Południowej rozpoczyna się wojna secesyjna w USA. Konfederaci przystępują do ostrzału fortu, który Unioniści poddają już następnego dnia. Więcej…

12 kwietnia 1923 r. w Krakowie u zbiegu ulic Rakowickiej i Lubicz doszło do katastrofy wojskowego samolotu Ansaldo SVA-10. Zginęła dwuosobowa załoga samolotu i jedna osoba na ziemi, a siedem zostało rannych. Więcej…

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...