Tego dnia w 1861 roku



12 kwietnia 1861 r. atakiem na Fort Sumter w Karolinie Południowej rozpoczyna się wojna secesyjna w USA. Konfederaci przystępują do ostrzału fortu, który Unioniści poddają już następnego dnia.

Bitwa o Fort Sumter trwała 34 godziny i nie spowodowała znaczących strat w ludziach (w czasie walki po żadnej ze stron nikt nie zginął). Kapitulacja fortu odbyła się na honorowych warunkach i z pełnym wojskowym ceremoniałem – obrońcy pod dowództwem majora Roberta Andersona opuścili placówkę z rozwiniętym sztandarem i przy werblach, zachowując broń. Jednocześnie oddano salut artyleryjski z 50 salw (wskutek przypadkowego wybuchu prochu padły jedyne ofiary bitwy).

Fort sumter 1861

15 kwietnia 1861 r. Fort Sumter po ewakuacji wojsk Unii. Na maszcie flaga Konfederacji.

Autor: Alma A. Pelot (1849-1909). 15.04.1861.

Domena publiczna, via Wikimedia Commons

To kurtuazyjne zakończenie pierwszej bitwy nie zapowiadało ogromu okrucieństw i bezprawia właśnie rozpoczętej wojny secesyjnej. Bitwa o Fort Sumter dała bowiem początek długiej i krwawej amerykańskiej wojnie domowej (1861–1865), w wyniku której śmierć poniosło 620 tysięcy ludzi, a zniszczenia wojenne spowodowały szkody o wartości 5 mld dolarów. Efektem końcowym było zachowanie jedności Unii i zniesienie niewolnictwa.

AKTUALIZACJA 12.04.2021 © ŁUKASZ SOBANIAK

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

11 grudnia 1941 r. Rzeczpospolita Polska wypowiedziała wojnę Cesarstwu Japonii. Więcej…

12 grudnia 1942 r. oddziały Wehrmachtu dowodzone przez feldmarszałka Ericha von Mansteina rozpoczęły operację "Wintergewitter", która miała na celu przerwanie okrążenia niemieckiej 6 Armii generała Friedricha Paulusa, broniącej się w Stalingradzie.

13 grudnia 1981 r. Rada Państwa Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej wprowadza stan wojenny na terenie kraju. Więcej…

14 grudnia 1957 r. zakończono odbudowę Bramy Brandenburskiej, mocno uszkodzonej w czasie walk o Berlin. Odbudowy dokonano wspólnym wysiłkiem powojennego podzielonego Berlina. Rekonstruktorzy z Berlina Wschodniego wnieśli jednak swoje poprawki w duchu nowych czasów: kwadrygę Wiktorii pozbawiono orła i Żelaznego Krzyża. Oryginalny wygląd kwadrygi przywrócono dopiero po 1990 r.

15 grudnia 1961 r. w Jerozolimie orzeczono karę śmierci w procesie SS-Obersturmbannführera Adolfa Eichmanna, uczestnika konferencji w Wannsee, a następnie sprawnego logistyka operacji Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy składających się na Endlösung. Więcej…

16 grudnia 1922 r. podczas wystawy w warszawskiej "Zachęcie" Eligiusz Niewiadomski dokonał zamachu na życie prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Gabriela Narutowicza, oddając do niego trzy strzały z pistoletu, które spowodowały śmierć na miejscu. Więcej…

17 grudnia 1883 r. Sąd Najwyższy USA orzekł w sprawie Ex parte Crow Dog (109 U.S. 556). W świetle tego orzeczenia sądy federalne nie obejmowały swoją jurysdykcją spraw o morderstwo, jeśli doszło do niego na terenie rezerwatu, sprawca  i ofiara byli Indianami, a przestępstwo zostało osądzone przez sąd plemienny. W reakcji na to rozstrzygnięcie Kongres USA uchwalił Major Crimes Act (1885), poddający poważniejsze przestępstwa pod jurysdykcję federalną, niezależnie od okoliczności rozważanych w sprawie Ex parte Crow Dog.

17 grudnia 1944 r. w Malmedy (Belgia) w trakcie niemieckiej kontrofensywy w Ardenach, żołnierze Waffen-SS („Kampfgruppe Peiper”) w niewyjaśnionych do końca okolicznościach dokonali masakry amerykańskich jeńców wojennych i osób cywilnych (łącznie 86 osób). Więcej…

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...