Tego dnia w 2013 roku



8 kwietnia 2013 r. w Londynie zmarła Margaret Thatcher (1925-2013), premier Wielkiej Brytanii w latach 1979-1990.

Margaret Thatcher stock portrait (cropped)

Margaret Thatcher, fotografia portretowa.
Autor: prawdopodobnie Terence Donovan. Około 1995-1996. Za zgodą właściciela praw autorskich The Thatcher Estate, via Wikimedia Commons

Była najdłużej urzędującym premierem Wielkiej Brytanii w XX w. oraz pierwszą kobietą na tym stanowisku. Wykonywała także zawód adwokata (od 1954 r. – zajmując się głównie prawem podatkowym). Niektórzy uznają ją za polityka kontrowersyjnego. Ale nawet ci, którzy krytycznie oceniają Margaret Thatcher nie mogą zanegować jej znaczącego wkładu w historię Wielkiej Brytanii. Jak się wydaje, jest najbardziej rozpoznawalnym politykiem brytyjskim od czasów Winstona Churchilla.

Konserwatyzm Margaret Thatcher był więcej niż oczywisty, jednak nie doktrynerski. Nie przeszkadzał jej bowiem czynnie artykułować własnych poglądów, nieraz w opozycji do Conservative Party. Potrafiła zagłosować wbrew linii partyjnej za przywróceniem kary chłosty (1961). Opowiadała się konsekwentnie za dekryminalizacją homoseksualizmu (do 1967 r. był on karalny w Anglii i Walii, do 1980  w Szkocji, a do 1982 w Irlandii Północnej), a także za legalizacją aborcji. Jednocześnie jednak akcentowała znaczenie tradycyjnych wartości.

„Children who need to be taught to respect traditional moral values are being taught that they have an inalienable right to be gay.”

Z przemówienia na konferencji Partii Konserwatywnej, Blackpool, 09.10.1987

Będąc zdeklarowaną przeciwniczką komunizmu (w stopniu, który doprowadził do nadania jej przez Radio Moskwa przydomka Żelazna Dama, co zresztą przyjęła z zadowoleniem), jednocześnie uznała współpracę z Michaiłem Gorbaczowem za przyszłościową.

„I stand before you tonight in my Red Star chiffon evening gown, my face softly made up and my fair hair gently waved, the Iron Lady of the Western world.”

Z przemówienia w Selborne Hall (Speech to Finchley Conservatives), Southgate, 31.01.1976

Niezwykle trzeźwo i trafnie oceniała naturę systemu sowieckiego – słusznie zauważając, że wszelkie ustępstwa świata zachodniego uznawane są za przejaw słabości, którą należy wykorzystać (czego w sposób bezdyskusyjny zabrakło jej następcom w odniesieniu do współczesnej polityki rosyjskiej).

„Indeed the whole history of negotiation with the Soviet Union teaches us that if you do something they want without insisting on something in return, the Soviets do not regard it as a kindness to be reciprocated, but as a weakness to be exploited.”

Z przemówienia w Chelsea Conservative Association, 26.07.1975

Przypomnieć też należy jej mocny eurosceptycyzm, który z dzisiejszej perspektywy z pewnością można uznać za uzasadniony…

„We have not successfully rolled back the frontiers of the state in Britain, only to see them re-imposed at a European level with a European super-state exercising a new dominance from Brussels.”

Z mowy w College Of Europe,  Brugia, 20.09.1988

AKTUALIZACJA 08.04.2022 © ŁUKASZ SOBANIAK


Margaret Thatcher Foundation

Portraits of Margaret Thatcher at the National Portrait Gallery, London.

Margaret Thatcher: 20 ways that she changed Britain Julian Coman. The Guardian, 14 Apr 2013.

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

24 listopada 1963 r. - dwa dni po zamachu na prezydenta USA Johna F. Kennedy'ego (1917-1963) jego zabójca Lee Harvey Oswald zostaje śmiertelnie postrzelony w Dallas przez powiązanego z mafią Jacka Ruby'ego. Zdarzenie to i jego okoliczności (Oswald został postrzelony w czasie konwojowania przez policję) stało się kolejnym źródłem kontrowersji co do rzeczywistej roli Oswalda w zamachu na Kennedy'ego.

25 listopada 2008 r. w Krakowie dokonano ekshumacji zwłok generała Władysława Sikorskiego (1881-1943) - celem przeprowadzenia ich badań i oględzin w Zakładzie Medycyny Sądowej Collegium Medicum Uniwersytetu Jagielońskiego w ramach rozpoczętego w 2008 r. śledztwa Instytutu Pamięci Narodowej. Raport z przeprowadzonej sekcji (2009) wykluczył hipotezy o pozbawieniu życia generała już przed katastrofą w Gibraltarze. Stwierdzono, że śmierć Władysława Sikorskiego nastąpiła wskutek obrażeń wielonarządowych, typowych dla ofiar wypadków komunikacyjnych. Więcej…

27 listopada 1915 r. w Kodymie (obecnie Ukraina) urodził się Stanisław Skalski (1915-2004) - major pilot Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie i Wing Commander Royal Air Force, as myśliwski II wojny światowej. Więcej…

28 listopada 1794 r. w Mediolanie zmarł Cesare Bonesana markiz Beccaria (1738-1794) - włoski prawnik i pisarz, prekursor nowożytnego prawa karnego. Więcej…

29 listopada 1830 r. w Warszawie członkowie sprzysiężenia w Szkole Podchorążych Piechoty pod wodzą porucznika Piotra Wysockiego wystąpili przeciwko powszechnie znienawidzonemu wodzowi naczelnemu wojsk Królestwa Polskiego wielkiemu księciu Konstantemu Romanowowi (1779–1831). Spisek wojskowy doprowadził do opanowania stolicy, dając początek Powstaniu Listopadowemu.

30 listopada 1786 r. Wielki książę Toskanii (i przyszły cesarz) Leopold II Habsburg (1747-1792) wprowadza nową ustawę karną znaną jako Leopoldina, Jest to pierwszy pierwszy europejski kodeks, który znosi karę śmierci oraz wszelkie kary cielesne. Reforma była inspirowana dziełem markiza Cesare Beccarii (1738-1794) O przestępstwach i karach (1764).

30 listopada 1808 r. pod Somosierrą doszło do zwycięskiej szarży polskich szwoleżerów na pozycje armii hiszpańskiej, co pozwoliło otworzyć armii Napoleona drogę na Madryt. Wydarzenie to nie tylko dało początek romantycznej legendzie utrwalonej w malarstwie i literaturze, ale i przyczyniło się do ukucia nieco już skompromitowanego merytorycznie terminu "kozietulszczyzna" (od nazwiska dowódcy szwadronu Jana Kozietulskiego) oznaczającego rzekomo właściwą Polakom skłonność do brawury i osiągania mało znaczących zwycięstw kosztem ogromnych strat.

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...