Tego dnia w 1942 roku



26 listopada 1942 r. w Nowym Jorku w Warner Bros. Hollywood Theatre miała miejsce premiera filmu Casablanca – melodramatu utrzymanego w konwencji pełnej niedorzeczności, uproszczeń i ignorancji, co nie przeszkodziło mu stać się legendą kina. Być może stało się to zasługą piosenki „As Time Goes By”, a może błyskotliwych cytatów i dialogów, które weszły do popkultury i języka potocznego?

Choć główny bohater Rick Blaine (Humphrey Bogart) budzi sympatię swoją cyniczno-rozgoryczoną postawą życiową („Nie interesuję się polityką. Problemy świata to nie moja specjalność. Ja prowadzę kawiarnię”, „Ze wszystkich knajp we wszystkich miastach na całym świecie ona wchodzi akurat do mojej”), nic nie przebija pod  względem cynizmu drugoplanowej postaci kapitana Louisa Renaulta (Claude Rains), miejscowego przedstawiciela policji reżimu Vichy. To skarbnica cytatów zdegenerowanego przedstawiciela służb policyjnych, które filmowe postaci tego typu wygłaszają w różnych wariantach do dziś:

„Jestem zszokowany odkrywając, że tutaj uprawia się hazard!” (pobierając swoją wygraną od krupiera, jednocześnie uzasadnia zamknięcie lokalu z przyczyn de facto politycznych).

„Major Strasser został zastrzelony. Zatrzymajcie podejrzanych, tych co zwykle.” (wydając swoim podwładnym polecenie dokonania rutynowej obławy, chociaż znany jest mu rzeczywisty sprawca czynu). W tych okolicznościach nie może budzić zdziwienia, że „Z uwagi na ważność sprawy moi ludzie zatrzymują dwukrotnie więcej podejrzanych niż zwykle”.

„Piszę właśnie raport. Jeszcze się nie zdecydowaliśmy, czy popełnił samobójstwo czy zginął podczas próby ucieczki.”

„Zastanawiam się, czemu nie wracasz do Ameryki. Ukradłeś kościelne fundusze? Uciekłeś z żoną senatora? A może kogoś zabiłeś… To romantyczne.” Prawda?

AKTUALIZACJA 26.11.2023 © ŁUKASZ SOBANIAK

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

5 kwietnia 1794 r. w Paryżu zgilotynowano Georgesa Dantona (1759-1794), adwokata, członka Konwentu i Komitetu Ocalenia Publicznego, jednego z przywódców rewolucji francuskiej. Więcej…

6 kwietnia 1901 r. we Lwowie urodził się Marian Hemar (1901-1972) - polski poeta, satyryk, komediopisarz, dramaturg, tłumacz, autor tekstów piosenek, twórca o ogromnym dorobku literackim. Więcej…

9 kwietnia 1945 r. w obozie koncentracyjnym we Flossenbürgu został stracony admirał Wilhelm Canaris (1887-1945), szef wywiadu i kontrwywiadu wojskowego Abwehry w latach 1935-1944, przeciwnik polityki Hitlera.

10 kwietnia 1912 r. z Southampton wypłynął w swój pierwszy i  ostatni rejs brytyjski liniowiec RMS „Titanic”. Pięć dni później (15 kwietnia 1912 r.) doszło na Atlantyku do katastrofy, w której zginęło ponad 1500 osób .

11 kwietnia 1943 r. niemiecka agencja Transocean nadała komunikat o odnalezieniu w lesie katyńskim zwłok 10 tysięcy polskich oficerów. Była to pierwsza wiadomość o odkryciu masowych grobów ofiar zbrodni katyńskiej. Więcej…

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...