Tego dnia w 1944 rokuWarsaw Uprising - Prudential Hit - frame 2

Powstanie Warszawskie. Najwyższy budynek przedwojennej Warszawy Prudential trafiony pociskiem z moździerza Karl Gerät. 28 sierpnia 1944 r.

Autor: Sylwester Braun

Domena publiczna, via Wikimedia Commons

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYM TYGODNIU

11 sierpnia 1934 r. na wyspie Alcatraz u wybrzeży San Francisco zaczęło działać więzienie federalne, przeznaczone dla szczególnie niebezpiecznych więźniów stwarzających problemy w innych federalnych zakładach karnych. Więcej…

11 sierpnia 1944 r. brytyjski dyplomata i członek Izby Lordów Sir Robert Gilbert Vansittart (1881-1957) wystąpił z wnioskiem o zwołanie Parlamentu w celu rozważenia bombardowania przez RAF Berlina - jako akcji odwetowej za zbrodnie niemieckie w trakcie Powstania Warszawskiego. Więcej…

12 sierpnia 1943 r. w Warszawie oddział Kedywu KG AK – „Motor” uprowadził samochód niemieckiego Banku Emisyjnego w Polsce (Akcja Góral). Ruch oporu zdobył w ten sposób około 105 milionów okupacyjnych złotych, co w przeliczeniu według ówczesnego czarnorynkowego kursu wynosiło około miliona dolarów amerykańskich.

13 sierpnia 1704 r. pod Blenheim (Bawaria) John Churchill książę Marlborough (1650-1722) wygrał bitwę, która przerwała pasmo militarnych sukcesów króla Francji Ludwika XIV, a samemu księciu Marlborough (przodkowi Sir Winstona Churchilla) przyniosła sławę jednego z najwybitniejszych dowódców wojskowych w historii. Bitwa pod Blenheim stała się punktem zwrotnym w wojnie o sukcesję hiszpańską (1701–1714). Była to pierwsza taka klęska armii francuskiej od kilkudziesięciu lat (kilkanaście tysięcy zabitych i rannych, drugie tyle w niewoli) i jedno z największych zwycięstw brytyjskich.

W nocy z 13 na 14 sierpnia 1944 r. w czasie akcji mającej na celu dostarczenie zaopatrzenia dla Powstania Warszawskiego utracono 8 samolotów oraz zginęło 49 lotników RAF i SAAF. Więcej…

15 sierpnia 1920 r. oddziały polskiej 21 Dywizji Górskiej rozpoczęły kontrofensywę, która doprowadziła do rozbicia wojsk bolszewickiego Frontu Zachodniego pod dowództwem Michaiła Tuchaczewskiego.

16 sierpnia 1858 r. wysłano przez kabel transatlantycki pierwszy oficjalny telegram. Więcej…

17 sierpnia 1950 r. pod miastem Waegwan w Korei Południowej 42 amerykańskich jeńców wojennych zostało rozstrzelanych przez oddziały Koreańskiej Armii Ludowej (Masakra na wzgórzu 303). Jakkolwiek brak dowodów potwierdzających, że naczelne dowództwo Koreańskiej Armii Ludowej przyzwalało na rozstrzeliwanie więźniów (wydano nawet rozkaz oficjalnie zakazujący takich praktyk), nie był to jedyny taki przypadek.

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...