Tego dnia w 1961 roku



15 grudnia 1961 r. w Jerozolimie orzeczono karę śmierci w procesie SS-Obersturmbannführera Adolfa Eichmanna, uczestnika konferencji w Wannsee, a następnie sprawnego logistyka operacji Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy składających się na Endlösung.

Adolf Eichmann, 1942

Adolf Eichmann
(1906-1962)
Autor nieznany. Ok. 1942
Domena publiczna,
via Wikimedia Commons

Sąd Okręgowy w Jerozolimie uznał Eichmanna winnym zbrodni przeciwko ludności żydowskiej, zbrodni wojennych, zbrodni przeciwko ludzkości oraz przynależności do zbrodniczych organizacji (SS, SD, Gestapo). Orzeczoną karę śmierci – po odrzuceniu apelacji przez Sąd Najwyższy Izraela – wykonano 1 czerwca 1962 r. w więzieniu w Ramli. Obrońcą Eichmanna był wybrany przez niego znany adwokat z Kolonii dr Robert Servatius, wcześniej członek zespołu obrońców podczas procesu norymberskiego.

Proces Eichmanna mimo oczywistych zbrodni podsądnego wzbudził wiele kontrowersji na całym świecie, zarówno z powodu okoliczności poprzedzających postawienie przed izraelskim sądem (porwanie przez izraelskie służby z terytorium Argentyny, co wywołało konflikt dyplomatyczny), jak i sposobu procedowania. W opinii wielu przez ten sposób procedowania nie pokazano światu do końca prawdziwego oblicza Eichmanna (Akt oskarżenia oparty był bowiem na tym, co przecierpieli Żydzi, nie zaś na tym, co popełnił Eichmann” – Hannah Arendt) – co doprowadziło w rezultacie do niespójnego postrzegania charakteru jego odpowiedzialności. Według niektórych była to odpowiedzialność urzędnika, jednego z wielu elementów składających się na nazistowski mechanizm zagłady (tak Hannah Arendt – Eichmann in Jerusalem: A Report on the Banality of Evil – 1963). Inni widzieli odpowiedzialność fanatycznego antysemity, w dodatku skorumpowanego (Claude Lanzmann).

Adolf Eichmann is sentenced to death at the conclusion of the Eichmann Trial USHMM 65289

Sąd w Jerozolimie skazuje Adolfa Eichmanna na karę śmierci. 15 grudnia 1961 r.

Israel Government Press Office

Domena publiczna, via Wikimedia Commons

AKTUALIZACJA 15.12.2021 © ŁUKASZ SOBANIAK


Porwanie i proces Adolfa Eichmanna – InGremio.org

Ostatni niesprawiedliwy, czyli historia Benjamina Murmelsteina – Claude Lanzmann, Newsweek Polska 30.07.2014

’The Banality of Evil’ On This Day

Nowe fakty na temat Eichmanna 50 lat po rozpoczęciu jego procesu. Waldemar Kowalski, Histmag.org 16.04.2011

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

1 maja 1960 r. nad Swierdłowskiem (obecnie Jekaterynburg) na Uralu został zestrzelony samolot szpiegowski Lockheed U-2.  Maszynę pilotował kapitan Francis Gary Powers (1929-1977), wykonujący dla CIA i USAF zadanie fotograficznego rozpoznania powietrznego nad terytorium ZSRR (misja Grand Slam). Więcej…

2 maja 73 r. zakończyło się rzymskie oblężenie Masady, potężnej twierdzy nad Morzem Martwym. Żołnierze X Legionu pod wodzą Flawiusza Silwy wkroczyli do fortecy, której obrońcy dowodzeni przez Eleazara ben Jaira popełnili zbiorowe samobójstwo w obliczu nieuchronnej klęski. Upadek Masady zakończył powstanie przeciwko panowaniu rzymskiemu w Judei, zwane wojną żydowską (66-73 r.). Od czasów generała Mosze Dajana (1915-1981) Masada jest jednym z historycznych miejsc, w których żołnierze armii izraelskiej składają przysięgę.

5 maja 1939 r. minister spraw zagranicznych Rzeczpospolitej Józef Beck w swoim słynnym przemówieniu sejmowym odrzucił żądania Niemiec włączenia Gdańska do III Rzeszy i wyznaczenia eksterytorialnych linii komunikacyjnych. Więcej…

6 maja 1925 r. w Państwowym Gimnazjum im. Joachima Lelewela w Wilnie doszło do największej szkolnej strzelaniny w polskiej historii, znanej jako „krwawa matura w Wilnie". Więcej…

6 maja 1937 r. niemiecki sterowiec D-LZ-129 Hindenburg po przebyciu transatlantyckiej trasy z Frankfurtu spłonął w bazie amerykańskiej marynarki wojennej w Lakehurst w stanie New Jersey. Więcej…

7 maja 1945 r. we francuskim Reims generał Alfred Jodl i admirał Hans-Georg von Friedeburg podpisali bezwarunkową kapitulację III Rzeszy. Na żądanie Stalina kolejny akt kapitulacji podpisał feldmarszałek Wilhelm Keitel dzień później w Berlinie (9 maja według czasu moskiewskiego), a kapitulację z Reims zaczęto określać jako wstępny protokół kapitulacyjny.

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...