Tego dnia w 1967 roku



9 października 1967 r. w La Higuera (Boliwia) został zastrzelony kontrowersyjny argentyński rewolucjonista Ernesto Che Guevara (1928-1967), dzień wcześniej ujęty z bronią w ręku przez armię boliwijską.

Nałogowy rewolucjonista został ujęty w czasie kolejnej próby rozszerzenia rewolucji na obszar Ameryki Południowej – po kilku miesiącach uprawiania partyzantki przeciwko boliwijskiej juncie wojskowej generała René Barrientosa. Następnego dnia po schwytaniu rozstrzelano go na osobisty rozkaz dyktatora, a ciało wystawiono na widok publiczny w Vallegrande. Po zakończeniu prezentacji wojskowy lekarz odciął dłonie Che Guevary (w celu daktyloskopijnej identyfikacji w Buenos Aires), po czym zwłoki pochowano w miejscu, które pozostawało nieznane do 1997 r.

CheExec19

Śmierć człowieka – narodziny mitu. Zwłoki Che Guevary wystawione na widok publiczny w Vallegrande. 10 października 1967 r.

Gustavo Villoldo, CIA.

Domena publiczna, via Wikimedia Commons

Według oceny zawartej w odtajnionym memorandum z daty 11 października 1967 r. sporządzonym dla prezydenta USA Lyndona Johnsona przez doradcę ds. bezpieczeństwa narodowego decyzja władz boliwijskich co do losu Che Guevary była „głupia, ale zrozumiała z boliwijskiego punktu widzenia”.

Przyczyniła się niewątpliwie w sposób decydujący do powstania mitu, który przesłonił Ernesto Che Guevarę jako postać historyczną.

CheHigh

Guerrillero Heroico.
5 marca 1960 r.
Alberto Korda.
Domena publiczna,
via Wikimedia Commons

Dla apologetów Guerrillero Heroico ze słynnego zdjęcia Alberto Kordy to nadal nie tylko światowy symbol rewolucji, ale także bohater narodowy Kuby, walczący z imperializmem bojownik o wolność, w dodatku szlachetny rewolucjonista puszczający wolno jeńców z armii reżimu Batisty. Obraz ten pozostaje w sprzeczności z niektórymi radykalnymi publicznymi wystąpieniami Guevary (choćby deklarowanymi dążeniami do sprowokowania światowego konfliktu nuklearnego w czasie kryzysu kubańskiego), a także głosami krytyków (w tym przedstawicieli kubańskiej opozycji), ukazujących go jak sprawcę wielu zbrodni, twórcę kubańskich obozów reedukacyjnych i bezwzględnego naczelnika więzienia La Cabaña, wreszcie nieudolnego ministra przemysłu i dyrektora banku centralnego odpowiedzialnego za kryzys gospodarki kubańskiej.

W 1997 r. w pobliżu pasa startowego w Vallegrande odkryto miejsce pochówku Che Guevary. Jeszcze w tym samym roku szczątki „artysty walki rewolucyjnej” przeniesiono do mauzoleum w Santa Clara na Kubie, gdzie zostały pochowane z wojskowymi honorami…

AKTUALIZACJA 07.10.2021 © ŁUKASZ SOBANIAK


World: Che: A Myth Embalmed in a Matrix of Ignorance. Time. 12.10.1970.

The Legacy of Ernesto Che Guevara. PBS NewsHour. 20.11.1997.

Che – bohater czy zbrodniarz. Tygodnik Przegląd. 06.03.2005.

Ernesto Guevara, krwawy idol. Rzeczpospolita. 09.10.2012.

National Security Archive: The Death of Che Guevara: Declassified. The George Washington University.

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

5 czerwca 1963 r. w Killinardrish (Cork) w Irlandii zmarł generał Adrian Carton de Wiart (1880-1963), uczestnik wojny burskiej, obu wojen światowych, a w międzyczasie wojny polsko-bolszewickiej. Więcej…

6 czerwca 1944 r. w Normandii rozpoczęła się operacja Neptun, największa w historii morska operacja desantowa. Lądowanie aliantów we Francji umożliwiło otwarcie drugiego frontu przeciwko III Rzeszy w zachodniej Europie.

7 czerwca 1927 r. w Warszawie rosyjski emigrant Borys Kowerda (1907-1987) dokonał zamachu na posła nadzwyczajnego i ministra pełnomocnego ZSRR w Polsce Piotra Wojkowa. Do morderstwa doszło na warszawskim Dworcu Głównym - zamachowiec oddał sześć strzałów do sowieckiego dyplomaty (który broniąc się również strzelał), po czym bez jakiegokolwiek oporu ze swojej strony został zatrzymany przez policjantów na miejscu zdarzenia. Więcej…

7 czerwca 1981 r. w pobliżu Bagdadu izraelskie samoloty F-16 dokonały prewencyjnego nalotu na iracki reaktor atomowy Osirak (operacja Opera), co miało spowolnić iracki program atomowy. W latach 80-tych i 90-tych miejsce to było celem nalotów trzykrotnie: w 1980 miał miejsce nalot irański, w 1981 izraelski, w 1991 amerykański. Ostatecznie ośrodek został splądrowany przez samych Irakijczyków w okresie anarchii po upadku Saddama Husajna w wyniku II wojny w Zatoce, przy czym nie wiadomo dokładnie, co padło łupem szabrowników...

8 czerwca 1831 r. w Londynie zmarła Sarah Siddons (1755-1831), walijska aktorka uznawana w XVIII w. za najznakomitszą odtwórczynię ról szekspirowskich.

9 czerwca 1815 r. w Wiedniu przyjęto akt końcowy Kongresu Wiedeńskiego. Dokonano nim rewizji zmian terytorialnych oraz ustrojowych spowodowanych w Europie rewolucją francuską i wojnami napoleońskimi.

10 czerwca 1942 r. w ramach represji za pomoc udzieloną agentom czechosłowackiego rządu emigracyjnego, którzy dokonali zamachu na zbrodniczego Protektora Czech i Moraw SS-Obergruppenführera Reinharda Heydricha Niemcy spacyfikowali czeskie Lidice.

Zamordowano 340 mieszkańców wsi (w tym 82 dzieci), a jej zabudowania zrównano z ziemią. Była to jedna z tych niewielu niemieckich zbrodni w czasie II wojny światowej, która została nie tylko przyznana, ale i oficjalnie nagłośniona przez propagandę nazistowską jako adekwatna forma odwetu za zlikwidowanie wysokiego przedstawiciela władz III Rzeszy.

11 czerwca 1937 r. w Moskwie odbyło się tajne posiedzenie Kolegium Specjalnego Sądu Najwyższego ZSRR w sprawie najwyższych dowódców Armii Czerwonej - w tym marszałka Michaiła Tuchaczewskiego (1893-1937) - oskarżonych o szpiegostwo na rzecz Niemiec i udział w „antysowieckiej wojskowej organizacji trockistowskiej”. Tuchaczewski stał się kolejną ofiarą narastającej podejrzliwości Stalina wobec własnych towarzyszy. Więcej…

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...