Tego dnia w 1889 roku



31 marca 1889 r. w Paryżu dokonano uroczystego otwarcia wieży Eiffela. Na wieżę jako pierwsi weszli (windy jeszcze nie działały) urzędnicy rządowi i miejscy oraz przedstawiciele prasy. Otwarcie dla publiczności nastąpiło 15 maja 1889 r.

Najbardziej znaną budowlę Paryża wzniesiono jako konstrukcję tymczasową przy okazji Wystawy Światowej w 1889 r., a pomysłodawcą nie był bynajmniej Gustave Eiffel (1832-1923), lecz pracownicy jego biura projektowego: Maurice Koechlin (1856-1946) i Émil Nouguier (1840-1897). Eiffel uzyskał jednak wyłączność odkupując od nich prawa autorskie wraz z prawami do własności intelektualnej projektu.

Exposition Universelle de Paris 1889 - Universitäts- und Landesbibliothek Darmstadt

Wieża Eiffela jako element Wystawy Światowej w 1889.

Autor nieznany

Domena publiczna, via Wikimedia Commons

Wieża (o pierwotnej wysokości 312,27 m) miała zostać zdemontowana po dwudziestu latach. Od demontażu uratowała ją okoliczność, że stała się de facto obiektem wojskowym, służąc jako maszt radiostacji zapewniającej skuteczną łączność radiową (a od 1914 skuteczne zakłócanie radiostacji niemieckich  w czasie I wojny światowej). Z czasem stała się nieodłącznym elementem pejzażu Paryża. Do roku 1930 (czyli zakończenia w Nowym Jorku budowy Chrysler Building o wysokości 318,9 m) była najwyższą budowlą świata.

AKTUALIZACJA 31.03.2022 © ŁUKASZ SOBANIAK


Toureiffel.Paris – The Official Website Of The Eiffel Tower

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

30 kwietnia 1943 r. brytyjski kontrwywiad zrealizował kluczowy element operacji Mincemeat. Była to niezwykła i drobiazgowo opracowana akcja dezinformacyjna, która skutecznie odwróciła uwagę państw osi od planowanej alianckiej inwazji na Sycylię, a ponadto przyniosła aliantom wiele innych niezamierzonych korzyści. Więcej…

1 maja 1960 r. nad Swierdłowskiem (obecnie Jekaterynburg) na Uralu został zestrzelony samolot szpiegowski Lockheed U-2.  Maszynę pilotował kapitan Francis Gary Powers (1929-1977), wykonujący dla CIA i USAF zadanie fotograficznego rozpoznania powietrznego nad terytorium ZSRR (misja Grand Slam). Więcej…

2 maja 73 r. zakończyło się rzymskie oblężenie Masady, potężnej twierdzy nad Morzem Martwym. Żołnierze X Legionu pod wodzą Flawiusza Silwy wkroczyli do fortecy, której obrońcy dowodzeni przez Eleazara ben Jaira popełnili zbiorowe samobójstwo w obliczu nieuchronnej klęski. Upadek Masady zakończył powstanie przeciwko panowaniu rzymskiemu w Judei, zwane wojną żydowską (66-73 r.). Od czasów generała Mosze Dajana (1915-1981) Masada jest jednym z historycznych miejsc, w których żołnierze armii izraelskiej składają przysięgę.

5 maja 1939 r. minister spraw zagranicznych Rzeczpospolitej Józef Beck w swoim słynnym przemówieniu sejmowym odrzucił żądania Niemiec włączenia Gdańska do III Rzeszy i wyznaczenia eksterytorialnych linii komunikacyjnych. Więcej…

6 maja 1925 r. w Państwowym Gimnazjum im. Joachima Lelewela w Wilnie doszło do największej szkolnej strzelaniny w polskiej historii, znanej jako „krwawa matura w Wilnie". Więcej…

6 maja 1937 r. niemiecki sterowiec D-LZ-129 Hindenburg po przebyciu transatlantyckiej trasy z Frankfurtu spłonął w bazie amerykańskiej marynarki wojennej w Lakehurst w stanie New Jersey. Więcej…

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...