Tego dnia w 1982 roku



2 kwietnia 1982 r. argentyńska marynarka wojenna rozpoczęła Operación Rosarioinwazję na brytyjskie Falklandy.

Pierwszy dzień wojny przebiegł zgodnie z założeniami Argentyńczyków – wskutek miażdżącej przewagi liczebnej agresorów (10:1) Brytyjczycy po krótkiej, ale zaciekłej obronie złożyli broń.

Brytyjski gubernator Falklandów Sir Rex Masterman Hunt (1926-2012) występując w pełnym umundurowaniu paradnym z białą bronią oświadczył dowódcy argentyńskiemu wiceadmirałowi Carlosowi Büsserowi, że wylądował on bezprawnie na terytorium brytyjskim i zażądał bezzwłocznego usunięcia żołnierzy argentyńskich. Nie potraktowano go jednak z należytą powagą – został wyśmiany i uwięziony, a następnie przetransportowany drogą lotniczą do Montevideo, skąd wrócił do Wielkiej Brytanii. Następnego dnia Argentyńczycy zajęli wyspy Georgia Południowa i Sandwich Południowy.

3 kwietnia 1982 r. Rada Bezpieczeństwa ONZ wydała rezolucję nr 502, wzywając Argentynę do wycofania swoich wojsk z Wysp Falklandzkich, a rządy obu krajów do rozpoczęcia negocjacji i powstrzymania się od dalszych akcji zbrojnych.

Operación Rosario-Soldados argentinos en Stanley

Operación Rosario – żołnierze argentyńscy zajmują Port Stanley, stolicę Falklandów.

2 kwietnia 1982 r.

Autor nieznany. Źródło: http://malvinas.telam.com.ar/galeria-fotos/

Domena publiczna, via Wikimedia Commons

Był to początek niewypowiedzianej wojny o Falklandy-Malwiny. Po błyskawicznych, ale krótkotrwałych sukcesach strony argentyńskiej nastąpiła kontrakcja Brytyjczyków, którzy przeprowadzali kolejne operacje desantowe w celu odbicia wysp, a jednocześnie zneutralizowali argentyńską flotę (zatopiono m. in. krążownik General Belgrano) i lotnictwo (zniszczono 75 samolotów i 25 śmigłowców).

Ostatecznie działania wojenne po 73 dniach zakończyły się całkowitym zwycięstwem Wielkiej Brytanii. Po obu stronach konfliktu zginęło 907 osób (649 Argentyńczyków i 258 Brytyjczyków) – tylko po to, aby przywrócić status quo ante bellum. Brytyjski gubernator Sir Rex Masterman Hunt powrócił do Port Stanley…

AKTUALIZACJA 31.03.2022 © ŁUKASZ SOBANIAK


Invasion! Under fire, as the Falklands come under attack. By Steven Russell. East Anglian Daily Times. Updated: October 11, 2020

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

15 września 1940 r. w czasie bitwy o Anglię lotnictwo brytyjskie odparło największy niemiecki zmasowany nalot na Londyn, w którym uczestniczyło łącznie 1120 samolotów. Więcej…

16 września 1920 r. w Nowym Jorku doszło do zamachu bombowego na Wall Street, w wyniku którego zginęło 38 osób, a około 140 zostało rannych. Podejrzenia kierowały się w stronę grup anarchistycznych i komunistycznych, ale śledztwo prowadzone najpierw przez Bureau of Investigation, a następnie przez Federal Bureau of Investigation nigdy nie doprowadziło do ustalenia sprawcy.

17 września 1944 r. nad Holandią rozpoczęła się nieudana aliancka operacja desantowa Market Garden. Więcej…

19 września 1356 r. w bitwie pod Poitiers Francja poniosła katastrofalną klęskę. Król Jan II (1319-1364) i wielu możnych dostało się do angielskiej niewoli. Przegrana francuska miała wymiar nie tylko militarny, ale i finansowy: okup za pojmanego króla Jana II wyniósł 3 miliony écu, co stanowiło dwukrotność rocznych dochodów królestwa (traktat w Brétigny - 1360 r.).

20 września 1926 r. w Cicero w stanie Illinois Earl „Hymie” Weiss dokonał drugiego nieudanego zamachu na Ala Capone. Więcej…

21 września 1943 r. na greckiej wyspie Kefalinia (Kefalonia) oddziały 1 Dywizji Górskiej Wehrmachtu rozpoczęły trwającą kilka dni masakrę włoskich jeńców wojennych z 33 Dywizji Piechoty Acqui. Więcej…

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...