Tego dnia w 1982 roku



2 kwietnia 1982 r. argentyńska marynarka wojenna rozpoczęła Operación Rosarioinwazję na brytyjskie Falklandy.

Pierwszy dzień wojny przebiegł zgodnie z założeniami Argentyńczyków – wskutek miażdżącej przewagi liczebnej agresorów (10:1) Brytyjczycy po krótkiej, ale zaciekłej obronie złożyli broń.

Brytyjski gubernator Falklandów Sir Rex Masterman Hunt (1926-2012) występując w pełnym umundurowaniu paradnym z białą bronią oświadczył dowódcy argentyńskiemu wiceadmirałowi Carlosowi Büsserowi, że wylądował on bezprawnie na terytorium brytyjskim i zażądał bezzwłocznego usunięcia żołnierzy argentyńskich. Nie potraktowano go jednak z należytą powagą – został wyśmiany i uwięziony, a następnie przetransportowany drogą lotniczą do Montevideo, skąd wrócił do Wielkiej Brytanii. Następnego dnia Argentyńczycy zajęli wyspy Georgia Południowa i Sandwich Południowy.

3 kwietnia 1982 r. Rada Bezpieczeństwa ONZ wydała rezolucję nr 502, wzywając Argentynę do wycofania swoich wojsk z Wysp Falklandzkich, a rządy obu krajów do rozpoczęcia negocjacji i powstrzymania się od dalszych akcji zbrojnych.

Operación Rosario-Soldados argentinos en Stanley

Operación Rosario – żołnierze argentyńscy zajmują Port Stanley, stolicę Falklandów.

2 kwietnia 1982 r.

Autor nieznany. Źródło: http://malvinas.telam.com.ar/galeria-fotos/

Domena publiczna, via Wikimedia Commons

Był to początek niewypowiedzianej wojny o Falklandy-Malwiny. Po błyskawicznych, ale krótkotrwałych sukcesach strony argentyńskiej nastąpiła kontrakcja Brytyjczyków, którzy przeprowadzali kolejne operacje desantowe w celu odbicia wysp, a jednocześnie zneutralizowali argentyńską flotę (zatopiono m. in. krążownik General Belgrano) i lotnictwo (zniszczono 75 samolotów i 25 śmigłowców).

Ostatecznie działania wojenne po 73 dniach zakończyły się całkowitym zwycięstwem Wielkiej Brytanii. Po obu stronach konfliktu zginęło 907 osób (649 Argentyńczyków i 258 Brytyjczyków) – tylko po to, aby przywrócić status quo ante bellum. Brytyjski gubernator Sir Rex Masterman Hunt powrócił do Port Stanley…

AKTUALIZACJA 31.03.2022 © ŁUKASZ SOBANIAK


Invasion! Under fire, as the Falklands come under attack. By Steven Russell. East Anglian Daily Times. Updated: October 11, 2020

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

23 listopada 1937 r.  w  w górach Piryn (Bułgaria) rozbił się samolot Polskich Linii Lotniczych „LOT” Douglas DC-2-115D o numerze rejestracyjnym SP-ASJ. W wypadku zginęli pilot Tadeusz Dmoszyński, mechanik Ryszard Walentukiewicz i radiooperator Marian Winnik oraz trzech pasażerów. Więcej…

24 listopada 1963 r. - dwa dni po zamachu na prezydenta USA Johna F. Kennedy'ego (1917-1963) jego zabójca Lee Harvey Oswald zostaje śmiertelnie postrzelony w Dallas przez powiązanego z mafią Jacka Ruby'ego. Zdarzenie to i jego okoliczności (Oswald został postrzelony w czasie konwojowania przez policję) stało się kolejnym źródłem kontrowersji co do rzeczywistej roli Oswalda w zamachu na Kennedy'ego.

25 listopada 2008 r. w Krakowie dokonano ekshumacji zwłok generała Władysława Sikorskiego (1881-1943) - celem przeprowadzenia ich badań i oględzin w Zakładzie Medycyny Sądowej Collegium Medicum Uniwersytetu Jagielońskiego w ramach rozpoczętego w 2008 r. śledztwa Instytutu Pamięci Narodowej. Raport z przeprowadzonej sekcji (2009) wykluczył hipotezy o pozbawieniu życia generała już przed katastrofą w Gibraltarze. Stwierdzono, że śmierć Władysława Sikorskiego nastąpiła wskutek obrażeń wielonarządowych, typowych dla ofiar wypadków komunikacyjnych. Więcej…

27 listopada 1915 r. w Kodymie (obecnie Ukraina) urodził się Stanisław Skalski (1915-2004) - major pilot Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie i Wing Commander Royal Air Force, as myśliwski II wojny światowej. Więcej…

28 listopada 1794 r. w Mediolanie zmarł Cesare Bonesana markiz Beccaria (1738-1794) - włoski prawnik i pisarz, prekursor nowożytnego prawa karnego. Więcej…

29 listopada 1830 r. w Warszawie członkowie sprzysiężenia w Szkole Podchorążych Piechoty pod wodzą porucznika Piotra Wysockiego wystąpili przeciwko powszechnie znienawidzonemu wodzowi naczelnemu wojsk Królestwa Polskiego wielkiemu księciu Konstantemu Romanowowi (1779–1831). Spisek wojskowy doprowadził do opanowania stolicy, dając początek Powstaniu Listopadowemu.

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...