Tego dnia w 1794 roku



5 kwietnia 1794 r. w Paryżu zgilotynowano Georgesa Dantona (1759-1794), adwokata, członka Konwentu i Komitetu Ocalenia Publicznego, jednego z przywódców rewolucji francuskiej.

Georges-Jacques Danton

Georges-Jacques Danton
J. Caron, Staloryt. 1841, według portretu J. L. Davida z 1793 r.
Public domain, via Wikimedia Commons

Sprawiedliwość rewolucyjna dosięgnęła byłego przyjaciela Robespierra bezzwłocznie po procesie przeprowadzonym w dniach 3-5 kwietnia 1794 r. Zarzuty dotyczyły spisku, korupcji oraz nadmiernej pobłażliwości dla wrogów rewolucji.

Proces Georgesa Dantona i jego współoskarżonych przed Trybunałem Rewolucyjnym „usprawniono” eliminując wszelką zbędną przewłokę, co zapewniono głównie poprzez usunięcie ze składu sądzącego tych jego członków, którzy mogliby się wahać co do wydania jedynie słusznego wyroku, a nadto pozbawiono oskarżonych prawa do obrony (wkrótce stało się to prawnie usankcjonowaną regułą postępowania przed Trybunałem Rewolucyjnym).

W tak skorygowanej procedurze sprawiedliwość rewolucyjna nie mogła się pomylić. Nie mogła też czekać – jeszcze przed ogłoszeniem wyroku oskarżonych przygotowano na spotkanie z gilotyną, obcinając im włosy.

Procès de Danton, Desmoulins, Chabot

Proces Dantona przed Trybunałem Rewolucyjnym. 3-5 kwietnia 1794 r.

Jean Mathias Fontaine. 1834.

Domena publiczna, via Wikimedia Commons

Jak później rzekomo powiedział Robespierre: „Trybunał będzie orzekał wyłącznie w sprawach o zdradę stanu, za którą jest tylko jedna kara: śmierć. Dlatego bezużyteczne jest marnowanie czasu na długie deliberacje”. Po swoim upadku w wyniku przewrotu termidoriańskiego sam doświadczył procedury jeszcze bardziej uproszczonej: zgilotynowano go po sprawdzeniu tożsamości…

AKTUALIZACJA 05.04.2022 © ŁUKASZ SOBANIAK

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

8 maja 1794 r. w Paryżu został zgilotynowany wybitny francuski naukowiec Antoine Lavoisier (1743-1794).  Ojciec nowoczesnej chemii został osądzony i stracony w ciągu jednego dnia. Więcej…

9 maja 1987 r. w Lesie Kabackim pod Warszawą doszło do katastrofy samolotu PLL LOT Ił-62M SP-LBG „Tadeusz Kościuszko” (lot nr LO 5055). Więcej…

10 maja 1940 r. po całkowitej i ostatecznej kompromitacji polityki appeasementu premier Wielkiej Brytanii Neville Chamberlain podaje się do dymisji. Zastępuje go Winston Churchill. Więcej…

11 maja 1745 r. pod Fontenoy (Belgia) doszło do krwawej bitwy pomiędzy połączonymi siłami austriackimi, brytyjskimi i holenderskimi z armią francuską (wojna o sukcesję austriacką). Jedno ze starć poprzedziła rzekoma wymiana uprzejmości, która niesłusznie przeszła do legendy jako symbol XVIII-wiecznej kurtuazji na polu bitwy, a dla niektórych ignorantów stanowi powód do drwin z "wojny w koronkach" jeszcze na początku XXI w. Więcej…

12 maja 1926 r. w Warszawie rozpoczęły się walki uliczne przewrotu majowego. W wyniku starć strony rządowej i zwolenników marszałka Józefa Piłsudskiego zginęło 379 osób. Rząd Wincentego Witosa podał się do dymisji, a prezydent Stanisław Wojciechowski złożył urząd. Majowy zamach stanu zapoczątkował 13-letnie autorytarne rządy sanacji, trwające do września 1939 r.

12 maja 1927 r. w Londynie funkcjonariusze policji działający w ramach kontrwywiadowczej operacji MI5 rozpoczęli przeszukanie budynku przy 49 Moorgate, gdzie mieściły się siedziby spółki ARCOS Ltd (All-Russian Co-operative Society Limited) i sowieckiego przedstawicielstwa handlowego. Konsekwencją afery ARCOSu było wypowiedzenie przez rząd premiera Stanleya Baldwina brytyjsko-sowieckich stosunków dyplomatycznych. Więcej…

13 maja 1926 r. w Poznaniu generał Kazimierz Sosnkowski (1885-1969) podejmuje próbę samobójczą, nie mogąc pogodzić lojalności wobec legalnego rządu RP z lojalnością wobec marszałka Józefa Piłsudskiego stojącego na czele majowego zamachu stanu.

14 maja 1643 r. w Saint-Germain-en-Laye zmarł król Francji i Nawarry Ludwik XIII Sprawiedliwy (1601-1643). Więcej…

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...