Tego dnia w 1940 roku



15 października 1940 r. odbyła się premiera filmu Dyktator (The Great Dictator), pierwszego filmu dźwiękowego Charliego Chaplina.

Podjęty przez film temat spowodował, że początkom projektu towarzyszyły groźby, sugestie i naciski, aby zaprzestać produkcji.  W realiach końca lat trzydziestych zarówno amerykańscy politycy jak i producenci filmowi nie byli zainteresowani stwarzaniem zadrażnień w stosunkach z pewnym europejskim państwem, które miało zostać sparodiowane w projektowanym filmie, jako że było to szkodliwe politycznie oraz nieopłacalne finansowo. W Anglii  w związku z prowadzoną tam polityką appeasementu sytuacja wyglądała podobnie.

W rezultacie Charlie Chaplin sam poniósł koszty produkcji w wysokości 1,4 mln $, co pozwoliło mu na pełną „dyktatorską” kontrolę nad stroną artystyczną przedsięwzięcia. Jednak od strony finansowej jawiło się ono bardzo niepewnie. Filmowi pomógł bieg wypadków historycznych.

Zdjęcia rozpoczęto we wrześniu 1939 r. po inwazji na Polskę, a dalszy rozwój sytuacji w Europie potwierdzał słuszność pewnych przewidywań Chaplina co do osoby stanowiącej inspirację do stworzenia bohatera filmu. W chwili premiery było już po upadku Francji i kończyła się bitwa o Anglię. Zacieśniała się też współpraca Anglii i USA w obliczu narastającego zagrożenia.

W tych okolicznościach po upływie niespełna roku od rozpoczęcia zdjęć film stawał się kompatybilny z nową wizją postrzegania wojny w Europie. Politycy i producenci mogli poniewczasie przewartościować swoje poglądy co do celowości realizacji Dyktatora. Wkrótce też film odniósł kasowy sukces, tylko w USA zarabiając 5 mln $. Niestety Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej nie doceniła dzieła – mimo pięciu nominacji do Oskara ostatecznie Dyktator nie otrzymał żadnego.

Dictator charlie2

Charlie Chaplin jako Adenoid Hynkel.

Trailer screenshot

Domena publiczna, via Wikimedia Commons

„Wszelkie podobieństwo pomiędzy dyktatorem Hynklem a żydowskim golibrodą jest najzupełniej przypadkowe”

Istnieje udokumentowany przekaz według którego ten, który stał się inspiracją dla postaci Adenoida Hynkela obejrzał Dyktatora dwa razy.

Niestety – nie znamy jego reakcji, co stało się przyczyną powstania skrajnie różnych mitów na ten temat.

Według jednego z nich film się spodobał (o czym ma świadczyć m. in. fakt, że został zamówiony przez samego zainteresowanego na powtórny seans), drugi natomiast mówi o reakcji, która rzekomo przyprawiła Chaplina o pewne obawy co do życia i zdrowia (wystarczy wspomnieć, że polski aktor Ludwik Sempoliński za sprawą wykonywanej przez siebie pewnej popularnej w Warszawie piosenki rewiowej pozostawał w kręgu zainteresowania organów ścigania władz okupacyjnych i ukrywał się przez całą okupację).

Jakby nie było bezsprzeczne jest, że dystrybucji filmu zakazano w krajach okupowanych przez państwo będące pierwowzorem Tomanii (a nawet w krajach sympatyzujących z rządem tegoż kraju).

Warto wspomnieć, że w 1942 r. w okupowanej Jugosławii film przeznaczony na seans kinowy dla Wehrmachtu podmieniono w ramach sabotażu na Dyktatora. Pokaz w  zasadzie bawił widzów, ale zakończył się dość gwałtownie, gdy w pewnym momencie któryś z nich zaczął strzelać do ekranu…

Dictator charlie5

Adenoid Hynkel w scenie z globusem.

Trailer screenshot

Domena publiczna, via Wikimedia Commons

Imperator świata zabiera głos

Dyktator kończy się przemową (uznawaną przez wielu za najsłabszy punkt filmu), która od strony czysto merytorycznej stanowi zbiór truizmów, jednak w wykonaniu Charliego Chaplina jest ona w jakiś sposób porywająca i nie da się zaprzeczyć, że jej przesłanie nie zdezaktualizowało się, a nawet nabrało znaczenia w XXI w…

„Wiedza uczyniła z nas cyników: inteligencja pozbawiła nas wrażliwości i dobroci. Myślimy za wiele i czujemy za mało. Bardziej niż maszyn potrzebujemy ludzkich uczuć. Bardziej niż inteligencji potrzeba nam dobroci i życzliwości. Bez tych wartości życie będzie brutalne i wszystko będzie stracone”.

AKTUALIZACJA 15.10.2021 © ŁUKASZ SOBANIAK


My autobiography. Charlie Chaplin. New York, Simon and Schuster. 1964.

Film Essay for „The Great Dictator”. Jeffrey Vance (z ksiązki Chaplin: Genius of the Cinema. New York: Harry N. Abrams, 2003).

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

5 maja 1939 r. minister spraw zagranicznych Rzeczpospolitej Józef Beck w swoim słynnym przemówieniu sejmowym odrzucił żądania Niemiec włączenia Gdańska do III Rzeszy i wyznaczenia eksterytorialnych linii komunikacyjnych. Więcej…

6 maja 1925 r. w Państwowym Gimnazjum im. Joachima Lelewela w Wilnie doszło do największej szkolnej strzelaniny w polskiej historii, znanej jako „krwawa matura w Wilnie". Więcej…

6 maja 1937 r. niemiecki sterowiec D-LZ-129 Hindenburg po przebyciu transatlantyckiej trasy z Frankfurtu spłonął w bazie amerykańskiej marynarki wojennej w Lakehurst w stanie New Jersey. Więcej…

7 maja 1945 r. we francuskim Reims generał Alfred Jodl i admirał Hans-Georg von Friedeburg podpisali bezwarunkową kapitulację III Rzeszy. Na żądanie Stalina kolejny akt kapitulacji podpisał feldmarszałek Wilhelm Keitel dzień później w Berlinie (9 maja według czasu moskiewskiego), a kapitulację z Reims zaczęto określać jako wstępny protokół kapitulacyjny.

8 maja 1794 r. w Paryżu został zgilotynowany wybitny francuski naukowiec Antoine Lavoisier (1743-1794).  Ojciec nowoczesnej chemii został osądzony i stracony w ciągu jednego dnia. Więcej…

9 maja 1987 r. w Lesie Kabackim pod Warszawą doszło do katastrofy samolotu PLL LOT Ił-62M SP-LBG „Tadeusz Kościuszko” (lot nr LO 5055). Więcej…

10 maja 1940 r. po całkowitej i ostatecznej kompromitacji polityki appeasementu premier Wielkiej Brytanii Neville Chamberlain podaje się do dymisji. Zastępuje go Winston Churchill. Więcej…

11 maja 1745 r. pod Fontenoy (Belgia) doszło do krwawej bitwy pomiędzy połączonymi siłami austriackimi, brytyjskimi i holenderskimi z armią francuską (wojna o sukcesję austriacką). Jedno ze starć poprzedziła rzekoma wymiana uprzejmości, która niesłusznie przeszła do legendy jako symbol XVIII-wiecznej kurtuazji na polu bitwy, a dla niektórych ignorantów stanowi powód do drwin z "wojny w koronkach" jeszcze na początku XXI w. Więcej…

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...