Tego dnia w 1869 roku



5 września 1869 r. w Hohenschwangau w Bawarii król Ludwik II Szalony (1845-1886) rozpoczął budowę eklektycznego pałacu znanego obecnie jako zamek w Neuschwanstein, jednej z najbardziej znanych budowli historyzmu.

Zamek nie został w pełni ukończony za życia Ludwika II, a potężne wydatki wyłożone na budowę zadłużyły go w stopniu, który przyczynił się do abdykacji i ubezwłasnowolnienia króla. Zarządcy budynku, którzy przejęli zamek po śmierci Ludwika w 1886 r. udostępnili zamek publiczności i w ten sposób spłacili zadłużenie do końca XIX w.

Neuschwanstein Castle LOC print rotated

Zamek w Neuschwanstein. Pomiędzy 1890 a 1905 r.

Autor nieznany. Kolorowana fotografia.

Library of Congress, Prints and Photographs Division, Photochrom Prints Collection

Domena publiczna, via Wikimedia Commons

W czasie II wojny na światowej na zamku Neuschwanstein przechowywano dzieła sztuki zagrabione we Francji. Pod koniec wojny zamek miał zostać wysadzony wraz z pozostałymi w nim zbiorami, aby nie dostał się w ręce aliantów, jednak odpowiedzialny za to oficer SS nie wykonał rozkazu. Obecnie zamek Neuschwanstein jest jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych Bawarii.


Castle Neuschwanstein

Schloss Neuschwanstein. Bayerische Schlösserverwaltung.

WebCam

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

3 kwietnia 1940 r. rozpoczęły się masowe egzekucje polskich oficerów z obozów w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku (zbrodnia katyńska). Ogółem rozstrzelano co najmniej 21 768 obywateli II Rzeczpospolitej.

3 kwietnia 1941 r. premier Węgier Pál Teleki popełnił samobójstwo, nie chcąc się ugiąć przed żądaniami III Rzeszy dotyczącymi ataku na Jugosławię. Więcej…

4 kwietnia 1973 r. w Nowym Jorku nastąpiło oficjalne otwarcie World Trade Center (budowę rozpoczęto 5 sierpnia 1966). Centralną częścią kompleksu były Twin Towers -  przez dwa lata będące najwyższymi budynkami na świecie.

5 kwietnia 1794 r. w Paryżu zgilotynowano Georgesa Dantona (1759-1794), adwokata, członka Konwentu i Komitetu Ocalenia Publicznego, jednego z przywódców rewolucji francuskiej. Więcej…

6 kwietnia 1901 r. we Lwowie urodził się Marian Hemar (1901-1972) - polski poeta, satyryk, komediopisarz, dramaturg, tłumacz, autor tekstów piosenek, twórca o ogromnym dorobku literackim. Więcej…

9 kwietnia 1945 r. w obozie koncentracyjnym we Flossenbürgu został stracony admirał Wilhelm Canaris (1887-1945), szef wywiadu i kontrwywiadu wojskowego Abwehry w latach 1935-1944, przeciwnik polityki Hitlera.

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...