Tego dnia w 1929 roku



14 lutego 1929 r. w Chicago w  garażu SMC Cartage Company przy 2122 North Clark Street miał miejsce jeden z najbardziej znanych epizodów wojny gangów epoki prohibicji znany jako masakra w dniu świętego Walentego.

MP Thompson Campbell 1921

Pistolet maszynowy Thompson M1921 z praktycznym magazynkiem bębnowym mieszczącym 100 nabojów, najbardziej znane narzędzie porachunków gangsterskich okresu prohibicji.
Hmaag
CC BY-SA 4.0,
via Wikimedia Commons

Najbardziej rozpowszechniona i utrwalona wersja wydarzeń przyjmuje, że płatni mordercy wynajęci przez Ala „Scarface’a” Capone działając  w przebraniu policjantów zamordowali z użyciem broni maszynowej 7 członków konkurencyjnego gangu Georga „Bugsa” Morana. Pewne jest to, że sprawcy użyli – jakże by inaczej – m. in. pistoletów maszynowych Thompsona.

Jeden z ludzi „Bugsa” Morana, Frank „Tight Lips” Gusenberg mimo 14 ran postrzałowych przeżył do czasu przybycia policji. Legenda miejska głosi, że przesłuchany przed śmiercią zaprzeczył, jakoby ktokolwiek do niego strzelał. Prawda jest nieco inna…

Trzeba uczciwie zaznaczyć, że Al Capone nigdy nie został skazany w związku z tą sprawą, ani nawet nie przedstawiono mu zarzutów. Samo w sobie nie jest to oczywiście argumentem przesądzającym o braku sprawstwa kierowniczego – wystarczy przypomnieć „profesjonalizm” Ala, który mimo wysiłków władz federalnych nigdy nie pozwolił skazać go za gangsterkę, a „tylko” za oszustwa podatkowe.

Jednakże istnieje również uargumentowana wersja wydarzeń, w świetle której zleceniodawcą był ktoś zupełnie inny, a Alowi, który miał już trochę na rachunku tę sprawę po prostu „przybito” jako wrogowi publicznemu numer jeden – co w zasadzie nie byłoby czymś nietypowym pod żadną szerokością geograficzną ani w żadnej rzeczywistości historycznej.

Dziś garaż SMC Cartage Company przy 2122 North Clark Street w Chicago będący miejscem zbrodni z 1929 r. już nie istnieje. Został zburzony w latach sześćdziesiątych, ponieważ sława tego miejsca uniemożliwiała użytkowanie lokalu zgodnie z jego przeznaczeniem. Aktualnie jest tu puste miejsce pomiędzy budynkami, używane częściowo jako parking.

AKTUALIZACJA 14.02.2022 © ŁUKASZ SOBANIAK


The True Story of the St. Valentine’s Day Massacre, excerpted from Get Capone. Jonathan Eig (Chicago magazine). April 30, 2010.

Photos: The St. Valentine’s Day Massacre. Images from the 1929 case. April 28, 2010.

What’s Left of the Site of the St. Valentine’s Day Massacre? Chicago Detours, February 14, 2018.

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

1 czerwca 1962 r. w więzieniu w Ramli (Izrael) wykonano karę śmierci orzeczoną 15 grudnia 1961 r. wyrokiem Sądu Okręgowego w Jerozolimie wobec SS-Obersturmbannführera Adolfa Eichmanna za zbrodnie przeciwko ludności żydowskiej, zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości oraz przynależność do organizacji uznanych w Norymberdze za przestępcze. Egzekucję poprzedziło odrzucenie apelacji przez Sąd Najwyższy Izraela i nieskorzystanie z prawa łaski przez prezydenta Icchaka Ben Cewiego. Wyrok wykonano zaraz po północy. W ciągu kilku godzin ciało skremowano, a popioły rozsypano w Morzu Śródziemnym poza wodami terytorialnymi Izraela.

2 czerwca 1953 r. Elżbieta II została koronowana na królową Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Koronacja odbyła się w Opactwie Westminsterskim i była pierwszą taką ceremonią transmitowaną przez telewizję.

3 czerwca 1666 r. w Cieśninie Kaletańskiej angielski wiceadmirał Sir George Ayscue (1616-1672) poddał Holendrom swój flagowy okręt HMS "Royal Prince". Więcej…

4 czerwca 1963 r. brytyjski sekretarz stanu ds. wojny John Profumo (1915-2006) podał się do dymisji w następstwie ujawnionego skandalu obyczajowego z wątkami szpiegowskimi (Afera Profumo). Rezygnację polityka podano do publicznej wiadomości następnego dnia. Więcej…

4 czerwca 1989 r. w Polsce odbyły się pierwsze po II wojnie światowej częściowo wolne wybory do Sejmu i wolne wybory do Senatu. W 2013 r. Sejm Rzeczpospolitej Polskiej w przekonaniu "o szczególnym znaczeniu tej daty dla Polski" ustanowił 4 czerwca Dniem Wolności i Praw Obywatelskich.

5 czerwca 1963 r. w Killinardrish (Cork) w Irlandii zmarł generał Adrian Carton de Wiart (1880-1963), uczestnik wojny burskiej, obu wojen światowych, a w międzyczasie wojny polsko-bolszewickiej. Więcej…

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...