Tego dnia w 1929 roku



14 lutego 1929 r. w Chicago w  garażu SMC Cartage Company przy 2122 North Clark Street miał miejsce jeden z najbardziej znanych epizodów wojny gangów epoki prohibicji znany jako masakra w dniu świętego Walentego.

MP Thompson Campbell 1921

Pistolet maszynowy Thompson M1921 z praktycznym magazynkiem bębnowym mieszczącym 100 nabojów, najbardziej znane narzędzie porachunków gangsterskich okresu prohibicji.
Hmaag
CC BY-SA 4.0,
via Wikimedia Commons

Najbardziej rozpowszechniona i utrwalona wersja wydarzeń przyjmuje, że płatni mordercy wynajęci przez Ala „Scarface’a” Capone działając  w przebraniu policjantów zamordowali z użyciem broni maszynowej 7 członków konkurencyjnego gangu Georga „Bugsa” Morana. Pewne jest to, że sprawcy użyli – jakże by inaczej – m. in. pistoletów maszynowych Thompsona.

Jeden z ludzi „Bugsa” Morana, Frank „Tight Lips” Gusenberg mimo 14 ran postrzałowych przeżył do czasu przybycia policji. Legenda miejska głosi, że przesłuchany przed śmiercią zaprzeczył, jakoby ktokolwiek do niego strzelał. Prawda jest nieco inna…

Trzeba uczciwie zaznaczyć, że Al Capone nigdy nie został skazany w związku z tą sprawą, ani nawet nie przedstawiono mu zarzutów. Samo w sobie nie jest to oczywiście argumentem przesądzającym o braku sprawstwa kierowniczego – wystarczy przypomnieć „profesjonalizm” Ala, który mimo wysiłków władz federalnych nigdy nie pozwolił skazać go za gangsterkę, a „tylko” za oszustwa podatkowe.

Jednakże istnieje również uargumentowana wersja wydarzeń, w świetle której zleceniodawcą był ktoś zupełnie inny, a Alowi, który miał już trochę na rachunku tę sprawę po prostu „przybito” jako wrogowi publicznemu numer jeden – co w zasadzie nie byłoby czymś nietypowym pod żadną szerokością geograficzną ani w żadnej rzeczywistości historycznej.

Dziś garaż SMC Cartage Company przy 2122 North Clark Street w Chicago będący miejscem zbrodni z 1929 r. już nie istnieje. Został zburzony w latach sześćdziesiątych, ponieważ sława tego miejsca uniemożliwiała użytkowanie lokalu zgodnie z jego przeznaczeniem. Aktualnie jest tu puste miejsce pomiędzy budynkami, używane częściowo jako parking.

AKTUALIZACJA 14.02.2022 © ŁUKASZ SOBANIAK


The True Story of the St. Valentine’s Day Massacre, excerpted from Get Capone. Jonathan Eig (Chicago magazine). April 30, 2010.

Photos: The St. Valentine’s Day Massacre. Images from the 1929 case. April 28, 2010.

What’s Left of the Site of the St. Valentine’s Day Massacre? Chicago Detours, February 14, 2018.

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

15 stycznia 1793 r. w Konwencie odbyło się pierwsze głosowanie w sprawie wyroku w procesie Ludwika XVI. Więcej…

16 stycznia 1707 r. parlament Szkocji ratyfikował Act of Union, co umożliwiło utworzenie Królestwa Wielkiej Brytanii. Na mocy aktu Unii z dniem 1 maja 1707 r. z połączonych parlamentów Anglii i Szkocji powstał parlament Wielkiej Brytanii obradujący w Palace of Westminster. Jednocześnie królowa Anglii, Szkocji i Irlandii Anna Stuart została pierwszą królową Wielkiej Brytanii. Z końcem XVIII w. Królestwo Wielkiej Brytanii zostało przekształcone w Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii (1800 r.).

17 stycznia 1991 r. rozpoczęła się operacja Desert Storm, mająca na celu wyzwolenie Kuwejtu spod okupacji irackiej. Po przeprowadzeniu przez USA i sojuszników 43-dniowej kampanii powietrznej, która "przywróciła Irak do ery preindustrialnej" (New York Times) trwająca zaledwie 100 godzin operacja wojsk lądowych osiągnęła założone cele. Kuwejt jednak również został spustoszony przez wycofujących się Irakijczyków wskutek zastosowania taktyki spalonej ziemi...

18 stycznia 1919 r. w Wersalu rozpoczęła się konferencja pokojowa z udziałem 27 zwycięskich państw w I wojnie światowej. Więcej…

19 stycznia 1978 r. w Niemczech zakończono europejską produkcję Volkswagena Typ 1 ("Garbusa"). Mimo brunatnej przeszłości projekt nie został zdenazyfikowany po II wojnie światowej. Więcej…

20 stycznia 1945 r. w Zakopanem z wyroku Polskiego Państwa Podziemnego został powieszony Wacław Krzeptowski (1897-1945) - przywódca kolaboracyjnego Goralenvolku - zinstytucjonalizowanej i największej polskiej kolaboracji z Niemcami. Więcej…

21 stycznia 1793 r. na Placu Rewolucji w Paryżu ścięto Ludwika XVI. Więcej…

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...