Tego dnia w 1870 roku



18 sierpnia 1870 r. pod Gravelotte w Lotaryngii rozegrała się największa bitwa wojny francusko-pruskiej (1870-1871).

Ernst Zimmer - Das Lauenburgische Jäger-Bataillon Nr. 9 bei Gravelotte

Pruska piechota pod Gravelotte. 18 sierpnia 1870 r.

Ernst Zimmer. 1910 r.

Domena publiczna, via Wikimedia Commons

Helmuth Karl Bernhard von Moltke

Helmuth von Moltke.
Domena publiczna,
via Wikimedia Commons

Obie strony użyły na polu bitwy technicznych nowości: Francuzi karabinów Chassepota (o efektywnym zasięgu 1200 m – ponad dwukrotnie dalszym niż pruskie karabiny Dreysego) i mitraliez (poprzednik karabinu maszynowego o ręcznym systemie przeładowania), a Prusacy nowoczesnych dział Kruppa (o większym zasięgu, szybkostrzelności i celności od ówczesnych dział francuskich).

Wydaje się, że te nowe rodzaje broni zapewniły stronom względną równowagę skuteczności w eliminacji siły żywej przeciwnika (rzekomo 70% strat pruskich spowodował ogień francuskich karabinów, a jednocześnie 70 % Francuzów padło ofiarami pruskiej artylerii). Przełożyło się to wyłącznie na wielkie straty w ludziach (ponad 30 tysięcy zabitych i rannych po obu stronach) i nie miało rozstrzygającego wpływu dla wyniku bitwy.

Bazaine

François Achille Bazaine.
Domena publiczna,
via Wikimedia Commons

W tej sytuacji o wygranej zdecydowały bardziej zdolności głównodowodzących – generał Helmuth von Moltke (1800-1891) oględnie mówiąc zdecydowanie górował na nieudolnym marszałkiem francuskim François Achille Bazainem (1811-1888).

Taktyczne zwycięstwo odnieśli Francuzi, jednak strategiczna wygrana Prus, okupiona ciężkimi stratami (ponad 20 tysięcy zabitych i rannych) zadecydowała o zwycięstwie w całej wojnie (Armia Renu dowodzona przez Bazaine’a poddała się w Metzu dwa miesiące później). W konsekwencji na kontynencie europejskim zakończył się okres równowagi sił zapoczątkowany Kongresem Wiedeńskim (1815) – rozpoczęła się dominacja Niemiec  trwająca aż do I wojny światowej.

AKTUALIZACJA 18.08.2022 © ŁUKASZ SOBANIAK

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

21 kwietnia 1988 r. w krakowskim więzieniu Montelupich wykonano po raz ostatni w Polsce karę śmierci. Więcej…

22 kwietnia 1945 r. Adolf Hitler po długim okresie ignorowania faktów przyznaje po raz pierwszy wobec najbliższego otoczenia, że wojna jest przegrana przez III Rzeszę. Więcej…

23 kwietnia 1942 r. niemiecka Luftwaffe rozpoczęła serię nalotów na zabytkowe miasta Wielkiej Brytanii: Exeter, Bath, Canterbury, Norwich i York (Baedeker Blitz). Cele zostały wyznaczone w oparciu o ich znaczenie historyczne i kulturalne przy pominięciu elementu militarnego. Był to nie tylko odwet za bombardowanie Lubeki przez Royal Air Force (28.03.1942), ale także operacja w zamierzeniu mająca zmusić RAF do ograniczenia ataków bombowych na niemieckie miasta. Operacja trwająca do 1944 r. nie osiągnęła założonego celu strategicznego - w czasie jej trwania RAF i USAAF zwiększyły intensywność nalotów na III Rzeszę.

24 kwietnia 1961 r. w Sztokholmie podniesiono z dna Bałtyku szwedzki galeon „Vasa”, który zatonął w swoim pierwszym rejsie w 1628 roku. Więcej…

25 kwietnia 1859 r. w Port Said francuski przedsiębiorca Ferdinand de Lesseps zainaugurował budowę Kanału Sueskiego.

25 kwietnia 1915 r. rozpoczęła się bitwa pod Gallipoli, największa operacja desantowa I wojny światowej, której celem było opanowanie cieśnin tureckich i wyeliminowanie osmańskiej Turcji jako sojusznika państwa centralnych. Operacja trwająca do 9 stycznia 1916 r.  zakończyła się klęską państw ententy. Rocznica lądowania pod Gallipoli jest obchodzona jako ANZAC Day - święto państwowe Australii i Nowej Zelandii upamiętniające wszystkich, którzy zginęli w czasie operacji wojskowych tych krajów.

26 kwietnia 1937 r. niemiecki Legion Condor (przy wsparciu lotnictwa włoskiego) zbombardował baskijskie miasto Guernica. Obie strony hiszpańskiej wojny domowej natychmiast zaczęły lansować swoje propagandowe wersje zdarzenia. Więcej…

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...