Tego dnia w 1939 roku



18 września 1939 r. w Jeziorach Poleskich (obecnie Wełyki Ozera – Ukraina) nad ówczesną granicą polsko-sowiecką popełnił samobójstwo Stanisław Ignacy Witkiewicz (1885-1939) – pisarz, poeta, malarz, fotograf i teoretyk sztuki.

Stanislaw Ignacy Witkiewicz (Napoleon) - Tadeusz Langier

Stanisław I. Witkiewicz. Zakopane, 1937-1939.
Tadeusz Langier. 1937-1939.
Domena publiczna,
via Wikimedia Commons

Witkacy znalazł się na Polesiu po opuszczeniu Warszawy w związku z wybuchem wojny z III Rzeszą. W sytuacji przewidywanej dziejowej katastrofy i narastającej depresji (a być może wieloletniej obsesji samobójczej) informacja o agresji ZSRR na Polskę stała się bezpośrednim impulsem do podjęcia tragicznej decyzji.

Autor „Pożegnania jesieni” i „Szewców” pochowany został na miejscowym cmentarzu prawosławnym następnego dnia po śmierci.

Ekshumacja zwłok i powtórny pochówek na zakopiańskim cmentarzu na Pęksowym Brzyzku w 1988 r. były jednym z ostatnich spektakularnych osiągnięć PRLu (rzecz jasna dokonanym przy wydatnej pomocy sowieckich antropologów).

Jak się okazało już w 1994 r. na Pęksowym Brzyzku pochowano ekshumowane w Jeziorach zwłoki nieznanej młodej kobiety. Sam Witkacy jako znany prowokator i posiadacz absurdalnego poczucia humoru z pewnością nie byłby zaskoczony takim obrotem spraw…

AKTUALIZACJA 18.09.2022 © ŁUKASZ SOBANIAK

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

23 października 1956 r. w Budapeszcie wybuchło powstanie przeciw komunistycznemu rządowi Mátyása Rákosiego. Walki trwały do 10 listopada 1956 r. Węgierskie powstanie zostało krwawo stłumione wskutek interwencji ZSRR.

24 października 1929 r. w Nowym Jorku ceny akcji notowanych na New York Stock Exchange gwałtownie spadły (Czarny czwartek na Wall Street). Rozpoczął się wielki kryzys lat 1929-1933.

25 października 1415 r. wojska francuskie pod dowództwem konetabla Karola d'Albret przegrały bitwę pod Azincourt z armią angielskiego króla Henryka V (1387-1422). Więcej…

27 października 1922 r. rozpoczyna się marsz na Rzym - demonstracja siły wspierająca faszystowski zamach stanu we Włoszech. Mimo możliwości siłowego stłumienia zamachu król Wiktor Emanuel III obawiając się wybuchu wojny domowej powierza Benito Mussoliniemu misję utworzenia rządu.

28 października 1950 r. w Warszawie ogłoszono reformę walutową w Polsce. Sposób jej przeprowadzenia wiążący się z faktycznym unieważnieniem około 60% obiegu pieniężnego dotknął niemal wszystkich ówczesnych posiadaczy oszczędności pieniężnych. Więcej…

29 października 1901 r. w więzieniu stanowym w Auburn został stracony na krześle elektrycznym Leon Czolgosz, anarchista polskiego pochodzenia i zabójca prezydenta USA Williama McKinleya.

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...