Tego dnia w 1991 roku



18 grudnia 1991 r. odbyła się premiera francuskiego dramatu filmowego Wszystkie poranki świata (Tous les matins du monde) w reżyserii Alaina Corneau.

Film z pogranicza gatunków: muzycznego, biografii i dramatu historycznego. Oparty na powieści Pascala Quignarda Tous les matins du monde (1991) opowiada o relacji dwóch XVII-wiecznych muzyków i kompozytorów, mistrza i ucznia: Jeana de Saint-Colombe (1640?–1700?) i Marina Marais (1656-1728). Ponieważ niewiele wiadomo o ich życiu prywatnym opowieść opiera się w znacznym stopniu na spekulacjach, jednak są one w pewnym stopniu uprawdopodobnione w świetle tych niewielu znanych współcześnie faktów. Jean de Saint-Colombe to wirtuoz zapomnianego dziś instrumentu viola da gamba. Jego sława dociera do Wersalu, sam Ludwik XIV wyraża życzenie, aby posłuchać Pana de Saint-Colombe. Niestety – wysłany z „zaproszeniem” dworzanin spotyka się ze spektakularną i szorstką odmową, jako że de Saint-Colombe wyżej ceni sobie niezależność artystyczną (choć można domyślać się i innych motywacji) niż łaskę Króla-Słońce i związane z tym profity. Bardziej pragmatyczne podejście do tej kwestii ma jego uczeń Marin Marais, który opuszcza dom mistrza i robi karierę na dworze…

Portrait de Marin Marais (Musée de la musique, Paris) (40597883913)

Marin Marais (1656-1728)

André Bouys (1655-1740). Olej na płótnie, ok. 1704 r. Fotokopia Jean-Pierre Dalbéra. 2019 r.

CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

Paradoksalnie elementem ściśle faktograficznym filmu wydaje się zachowana muzyka Jeana de Saint-Colombe  i Marina Marais, wykonywana na potrzeby filmu przez Jordiego Savalla, jednego z najwybitniejszych interpretatorów muzyki barokowej, który dzięki tej ścieżce filmowej stał się szerzej znany.

AKTUALIZACJA 10.01.2022 © ŁUKASZ SOBANIAK


Wszystkie poranki świata mijają bezpowrotnie. Magdalena Mrowiec, ArtPapier. 01.09.2008.

All the Mornings of the World. Rotten Tomatoes.

Wszystkie poranki świata. FilmWeb.

Wszystkie poranki świata. IMDb.

Tous les matins du monde. François Velde.

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

20 stycznia 1945 r. w Zakopanem z wyroku Polskiego Państwa Podziemnego został powieszony Wacław Krzeptowski (1897-1945) - przywódca kolaboracyjnego Goralenvolku - zinstytucjonalizowanej i największej polskiej kolaboracji z Niemcami. Więcej…

21 stycznia 1793 r. na Placu Rewolucji w Paryżu ścięto Ludwika XVI. Więcej…

22 stycznia 1957 r. w Warszawie został uprowadzony i zamordowany przez nieznanych sprawców 15-letni Bohdan Piasecki, syn kontrowersyjnego polityka Bolesława Piaseckiego, lidera przedwojennej ONR Falangi i powojennego Stowarzyszenia „PAX”. Więcej…

23 stycznia 1937 r. w Moskwie rozpoczął się tzw. proces siedemnastu ("Proces alternatywnego antysowieckiego centrum trockistowskiego”). Oskarżeni - m. in. Jurij Piatakow, Leonid Sieriebriakow, Nikołaj Murałow, Grigorij Sokolnikow i Karol Radek mieli rzekomo być członkami skupionej wokół Trockiego opozycji antystalinowskiej. Zarzuty dotyczyły szpiegostwa na rzecz Niemiec i Japonii, sabotażu, oraz utrudniania kolektywizacji i industrializacji ZSRR. Po "postępowaniu przygotowawczym" prowadzonym przez NKWD wszyscy oskarżeni przyznali się do winy i wymierzono im kary stosowne do powagi zarzucanych czynów.

24 stycznia 1978 r. w północno-zachodniej Kanadzie (w pobliżu Wielkiego Jeziora Niewolniczego) rozbił się radziecki satelita szpiegowski Kosmos 954 z reaktorem atomowym na pokładzie, rozrzucając materiał radioaktywny na powierzchni 124 tys. km². Więcej…

25 stycznia 1950 r. podpisano umowę z ZSRR na produkcję w Polsce samochodu GAZ-M20 Pobieda  (pod nazwą FSO Warszawa). Więcej…

26 stycznia 1885 r. mahdyści zdobyli Chartum. Dowodzący egipsko-angielską obroną miasta generał Charles Gordon (1833-1885) został zabity, a jego głowę triumfalnie dostarczono Mahdiemu. Więcej…

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...