Tego dnia w 1991 roku



18 grudnia 1991 r. odbyła się premiera francuskiego dramatu filmowego Wszystkie poranki świata (Tous les matins du monde) w reżyserii Alaina Corneau.

Film z pogranicza gatunków: muzycznego, biografii i dramatu historycznego. Oparty na powieści Pascala Quignarda Tous les matins du monde (1991) opowiada o relacji dwóch XVII-wiecznych muzyków i kompozytorów, mistrza i ucznia: Jeana de Saint-Colombe (1640?–1700?) i Marina Marais (1656-1728). Ponieważ niewiele wiadomo o ich życiu prywatnym opowieść opiera się w znacznym stopniu na spekulacjach, jednak są one w pewnym stopniu uprawdopodobnione w świetle tych niewielu znanych współcześnie faktów. Jean de Saint-Colombe to wirtuoz zapomnianego dziś instrumentu viola da gamba. Jego sława dociera do Wersalu, sam Ludwik XIV wyraża życzenie, aby posłuchać Pana de Saint-Colombe. Niestety – wysłany z „zaproszeniem” dworzanin spotyka się ze spektakularną i szorstką odmową, jako że de Saint-Colombe wyżej ceni sobie niezależność artystyczną (choć można domyślać się i innych motywacji) niż łaskę Króla-Słońce i związane z tym profity. Bardziej pragmatyczne podejście do tej kwestii ma jego uczeń Marin Marais, który opuszcza dom mistrza i robi karierę na dworze…

Portrait de Marin Marais (Musée de la musique, Paris) (40597883913)

Marin Marais (1656-1728)

André Bouys (1655-1740). Olej na płótnie, ok. 1704 r. Fotokopia Jean-Pierre Dalbéra. 2019 r.

CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

Paradoksalnie elementem ściśle faktograficznym filmu wydaje się zachowana muzyka Jeana de Saint-Colombe  i Marina Marais, wykonywana na potrzeby filmu przez Jordiego Savalla, jednego z najwybitniejszych interpretatorów muzyki barokowej, który dzięki tej ścieżce filmowej stał się szerzej znany.

AKTUALIZACJA 10.01.2022 © ŁUKASZ SOBANIAK


Wszystkie poranki świata mijają bezpowrotnie. Magdalena Mrowiec, ArtPapier. 01.09.2008.

All the Mornings of the World. Rotten Tomatoes.

Wszystkie poranki świata. FilmWeb.

Wszystkie poranki świata. IMDb.

Tous les matins du monde. François Velde.

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

1 czerwca 1962 r. w więzieniu w Ramli (Izrael) wykonano karę śmierci orzeczoną 15 grudnia 1961 r. wyrokiem Sądu Okręgowego w Jerozolimie wobec SS-Obersturmbannführera Adolfa Eichmanna za zbrodnie przeciwko ludności żydowskiej, zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości oraz przynależność do organizacji uznanych w Norymberdze za przestępcze. Egzekucję poprzedziło odrzucenie apelacji przez Sąd Najwyższy Izraela i nieskorzystanie z prawa łaski przez prezydenta Icchaka Ben Cewiego. Wyrok wykonano zaraz po północy. W ciągu kilku godzin ciało skremowano, a popioły rozsypano w Morzu Śródziemnym poza wodami terytorialnymi Izraela.

2 czerwca 1953 r. Elżbieta II została koronowana na królową Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Koronacja odbyła się w Opactwie Westminsterskim i była pierwszą taką ceremonią transmitowaną przez telewizję.

3 czerwca 1666 r. w Cieśninie Kaletańskiej angielski wiceadmirał Sir George Ayscue (1616-1672) poddał Holendrom swój flagowy okręt HMS "Royal Prince". Więcej…

4 czerwca 1963 r. brytyjski sekretarz stanu ds. wojny John Profumo (1915-2006) podał się do dymisji w następstwie ujawnionego skandalu obyczajowego z wątkami szpiegowskimi (Afera Profumo). Rezygnację polityka podano do publicznej wiadomości następnego dnia. Więcej…

4 czerwca 1989 r. w Polsce odbyły się pierwsze po II wojnie światowej częściowo wolne wybory do Sejmu i wolne wybory do Senatu. W 2013 r. Sejm Rzeczpospolitej Polskiej w przekonaniu "o szczególnym znaczeniu tej daty dla Polski" ustanowił 4 czerwca Dniem Wolności i Praw Obywatelskich.

5 czerwca 1963 r. w Killinardrish (Cork) w Irlandii zmarł generał Adrian Carton de Wiart (1880-1963), uczestnik wojny burskiej, obu wojen światowych, a w międzyczasie wojny polsko-bolszewickiej. Więcej…

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...