Tego dnia w 1867 roku19 czerwca 1867 r. w Cerro de las Campanas republikanie rozstrzelali cesarza Meksyku Maksymiliana I (1832-1867).

W 1864 r. Meksyk ogłoszono cesarstwem. Popierani przez Napoleona III meksykańscy monarchiści koronę zaoferowali Maksymilianowi Habsburgowi (bratu cesarza Franciszka Józefa I). Po początkowych wahaniach Maksymilian objął władzę przy wsparciu francuskich oddziałów ekspedycyjnych. W czasie swoich rządów znany z liberalnych poglądów cesarz zaproponował przywódcy republikanów Benito Juárezowi (legalnie wybranemu prezydentowi) amnestię i stanowisko premiera, ten jednak odmówił współpracy z narzuconym przez Francuzów władcą – co spowodowało dalsze zaostrzenie konfliktu. W 1866 r. w związku z rosnącym zagrożeniem Francji ze strony Prus i możliwością interwencji USA w Meksyku (europejskie ingerencje w sprawy kontynentu amerykańskiego stanowiły oczywiste naruszenie doktryny Monroego) francuskie oddziały interwencyjne zaczęły się wycofywać. W 1867 r. ostatnie siły cesarza Maksymiliana zostały pokonane, a on sam i wierni mu generałowie zostali skazani przez sąd wojskowy na śmierć. Prezydent Benito Juárez odmówił prawa łaski, a wyrok został wykonany przez rozstrzelanie – mimo protestów opinii publicznej, w tym takich osobistości jak Victor Hugo i Giuseppe Garibaldi.

The Last moments of Maximilian

Cesarz Maksymilian przed egzekucją. 19 czerwca 1867 r.

Autor: Jean-Paul Laurens. 1882 r.

Domena publiczna, via Wikimedia Commons

Po egzekucji zwłoki Maksymiliana zabalsamowano i wystawiono na widok publiczny (zapewne z tego okresu pochodzi pośmiertna fotografia, eksponowana w nowojorskim Metropolitan Museum of Art). Na początku 1868 r. zwłoki zostały zabrane do Austrii na pokładzie austro-węgierskiej fregaty Novara – tej samej, którą w 1864 r. Maksymilian przypłynął do Veracruz, aby objąć cesarską władzę w Meksyku.

Swoją morską podróż z Meksyku Maksymilian zakończył w Trieście 16 stycznia 1868 r., skąd trumnę przewieziono do Wiednia, gdzie 18 stycznia 1868 r. złożono ją w krypcie cesarskiej pod kościołem Kapucynów.


The Corpse of Emperor Maximilian I of Mexico. François Aubert. 1867. Metropolitan Museum of Art.

INNE ROCZNICE W TYM MIESIĄCU...

2 sierpnia 1876 r. w Deadwood (Południowa Dakota) w trakcie gry w pokera zginął "Dziki Bill" Hickok, legendarny rewolwerowiec, szeryf i zawodowy hazardzista. Więcej…

W nocy z 3 na 4 sierpnia 1924 r. grupa kilkudziesięciu dywersantów sowieckich dokonała napadu na Stołpce, nadgraniczne miasto w ówczesnym województwie nowogródzkim II Rzeczpospolitej. Dywersanci zabili 7 policjantów i urzędnika starostwa, uwolnili z miejscowego więzienia komunistów, po czym dokonali rabunku sklepów i magazynów. Incydent ten stał się bezpośrednią przyczyną utworzeniu Korpusu Ochrony Pogranicza.

5 sierpnia 1735 r. nowojorski dziennikarz i wydawca opozycyjnego The New York Weekly Journal John Peter Zenger (1697-1746) został uniewinniony od zarzutu zniesławienia brytyjskiego gubernatora Williama Cosby’ego (1690–1736). Więcej…

6 sierpnia 1945 r. japońska Hiroszima stała się celem pierwszego w historii ataku z użyciem broni atomowej. Więcej…

W nocy 13/14 sierpnia 1944 r. w czasie akcji mającej na celu dostarczenie zaopatrzenia dla Powstania Warszawskiego utracono 8 samolotów oraz zginęło 49 lotników RAF i SAAF. Więcej…

26 sierpnia 1939 r. dywersanci niemieccy pod dowództwem oficera Abwehry porucznika Hansa-Albrechta Herznera, rekrutujący się spośród niemieckiej mniejszości narodowej na Śląsku Cieszyńskim, nieświadomi przesunięcia ataku na Polskę na 1 września dokonują napadu na stację kolejową w Mostach koło Jabłonkowa (obecnie Czechy) i próby przejęcia tunelu kolejowego pod Przełęczą Jabłonkowską (tzw. incydent jabłonkowski).