Tego dnia w 1867 roku



19 czerwca 1867 r. w Cerro de las Campanas zwolennicy republikańskiego rządu prezydenta Benito Juáreza rozstrzelali cesarza Meksyku Maksymiliana I (1832-1867).

Maximilian of Mexico bw

Maksymilian jako cesarz Meksyku.
Andrew Burgess. 1864.
Domena publiczna, via Wikimedia Commons

W 1864 r. w wyniku francuskiej interwencji Meksyk ogłoszono cesarstwem, po czym popierani przez Napoleona III meksykańscy monarchiści cesarską koronę zaoferowali Maksymilianowi Habsburgowi, bratu cesarza Franciszka Józefa I. Po początkowych wahaniach Maksymilian zrzekł się praw dynastycznych w Austrii i objął władzę w Meksyku, zapewniony o większościowym poparciu w tym kraju dla monarchicznej formy rządów (w rzeczywistości plebiscyt w tej sprawie odbył się pod kontrolą francuskich oddziałów ekspedycyjnych). W czasie swoich rządów znany z liberalnych poglądów cesarz zaproponował przywódcy republikanów Benito Juárezowi (legalnie wybranemu prezydentowi) amnestię i stanowisko premiera, ten jednak odmówił współpracy z narzuconym przez Francuzów władcą – co spowodowało dalsze zaostrzenie konfliktu, w odpowiedzi bowiem cesarz wydał dekret (1865) na mocy którego pojmani z bronią w ręku zwolennicy Juáreza mieli być sądzeni przez sądy wojskowe, a ich egzekucje wykonywane w ciągu 24 godzin.

W 1866 r. w związku z rosnącym zagrożeniem Francji ze strony Prus i możliwością interwencji USA w Meksyku (europejskie ingerencje w sprawy kontynentu amerykańskiego stanowiły oczywiste naruszenie doktryny Monroego) francuskie oddziały interwencyjne zaczęły się wycofywać. W tych okolicznościach w 1867 r. oddziały rządu republikańskiego pokonały w oblężonym Querétaro ostatnie siły cesarza Maksymiliana, a on sam i wierni mu generałowie Tomas Mejía i Miguel Miramón zostali skazani przez sąd wojskowy na śmierć. Prezydent Benito Juárez odmówił prawa łaski i wyrok został wykonany przez rozstrzelanie, mimo protestów opinii publicznej, w tym takich osobistości jak Victor Hugo i Giuseppe Garibaldi.

The Corpse of Emperor Maximilian I of Mexico

Cesarz Maksymilian w trumnie wystawionej na widok publiczny.
François Auberts. 1867
Domena publiczna, via Metropolitan Museum of Art

Po egzekucji zwłoki Maksymiliana zabalsamowano i wystawiono na widok publiczny w Ciudad de México (zapewne z tego okresu pochodzi pośmiertna fotografia, eksponowana w nowojorskim Metropolitan Museum of Art). Na początku 1868 r. zwłoki zostały zabrane do Austrii na pokładzie austro-węgierskiej fregaty Novara – tej samej, którą w 1864 r. Maksymilian przypłynął do Veracruz, aby objąć cesarską władzę w Meksyku.

Swoją zamorską wyprawę po koronę cesarską Maksymilian zakończył w porcie Triest, skąd trumnę przewieziono do Wiednia, gdzie 18 stycznia 1868 r. złożono ją w krypcie cesarskiej pod kościołem Kapucynów.

AKTUALIZACJA 19.06.2022 © ŁUKASZ SOBANIAK


The Corpse of Emperor Maximilian I of Mexico. François Aubert. 1867. Metropolitan Museum of Art.

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

5 maja 1939 r. minister spraw zagranicznych Rzeczpospolitej Józef Beck w swoim słynnym przemówieniu sejmowym odrzucił żądania Niemiec włączenia Gdańska do III Rzeszy i wyznaczenia eksterytorialnych linii komunikacyjnych. Więcej…

6 maja 1925 r. w Państwowym Gimnazjum im. Joachima Lelewela w Wilnie doszło do największej szkolnej strzelaniny w polskiej historii, znanej jako „krwawa matura w Wilnie". Więcej…

6 maja 1937 r. niemiecki sterowiec D-LZ-129 Hindenburg po przebyciu transatlantyckiej trasy z Frankfurtu spłonął w bazie amerykańskiej marynarki wojennej w Lakehurst w stanie New Jersey. Więcej…

7 maja 1945 r. we francuskim Reims generał Alfred Jodl i admirał Hans-Georg von Friedeburg podpisali bezwarunkową kapitulację III Rzeszy. Na żądanie Stalina kolejny akt kapitulacji podpisał feldmarszałek Wilhelm Keitel dzień później w Berlinie (9 maja według czasu moskiewskiego), a kapitulację z Reims zaczęto określać jako wstępny protokół kapitulacyjny.

8 maja 1794 r. w Paryżu został zgilotynowany wybitny francuski naukowiec Antoine Lavoisier (1743-1794).  Ojciec nowoczesnej chemii został osądzony i stracony w ciągu jednego dnia. Więcej…

9 maja 1987 r. w Lesie Kabackim pod Warszawą doszło do katastrofy samolotu PLL LOT Ił-62M SP-LBG „Tadeusz Kościuszko” (lot nr LO 5055). Więcej…

10 maja 1940 r. po całkowitej i ostatecznej kompromitacji polityki appeasementu premier Wielkiej Brytanii Neville Chamberlain podaje się do dymisji. Zastępuje go Winston Churchill. Więcej…

11 maja 1745 r. pod Fontenoy (Belgia) doszło do krwawej bitwy pomiędzy połączonymi siłami austriackimi, brytyjskimi i holenderskimi z armią francuską (wojna o sukcesję austriacką). Jedno ze starć poprzedziła rzekoma wymiana uprzejmości, która niesłusznie przeszła do legendy jako symbol XVIII-wiecznej kurtuazji na polu bitwy, a dla niektórych ignorantów stanowi powód do drwin z "wojny w koronkach" jeszcze na początku XXI w. Więcej…

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...