Tego dnia w 2003 roku



20 marca 2003 r. USA i siły międzynarodowej koalicji rozpoczynają inwazję na Irak (II wojna w Zatoce Perskiej).

O godz. 5.30 czasu lokalnego pociski manewrujące Tomahawk uderzają w wybrane cele w Bagdadzie (była to próba wyeliminowania Saddama Husseina i jego dowódców), a jednocześnie granicę Iraku przekraczają oddziały australijskie. Po trzech tygodniach walk zostaje obalona władza Saddama Husseina i partii Baas, a główne miasta Iraku opanowane. Sam Saddam Hussein ukrywa się do 13 grudnia 2003 r.,  w którym to dniu został aresztowany przez żołnierzy amerykańskich w kryjówce niedaleko Tikritu.

T-54s, T-55s, Type 59s or Type 69s at Diwaniyah, Iraq

Zniszczone irackie czołgi: radzieckiej produkcji T-54, T-55, chińskiej produkcji Typ 59 albo Typ 69 i wozy zabezpieczenia technicznego: chińskiej produkcji Typ 663 i polskiej produkcji WZT-2.

Diwanijja, 16 kwietnia 2003.

MSGT Howard J. Farrell, US Marine Corps, 2003 r.

Domena publiczna, via Wikimedia Commons

Ogólnie rzecz biorąc od strony militarnej operacja okazała się pełnym sukcesem (przy zaangażowaniu stosunkowo niewielkich sił w porównaniu z I wojną w Zatoce Perskiej). Pewnym cieniem na militarnym aspekcie zwycięstwa kładzie się jednak uzasadnione podejrzenie, że obronę Bagdadu (która po początkowym zaciętym oporze załamała się nagle i zaskakująco) złamano nie w ogniu walki, a równie skutecznym, choć mniej chwalebnym sposobem rodem z filmu Kelly’s Heroes, tzn. przekupując irackich oficerów i zapewniając im osobiste bezpieczeństwo.

Natomiast to co nastąpiło po zakończeniu regularnych działań wojennych było katastrofą. Szczupłe siły inwazyjne były nieprzygotowane do działań policyjnych i po upadku administracji Saddama Husseina nastąpił okres całkowitego chaosu i bezprawia (m. in. ograbiono bezcenne zasoby Narodowego Muzeum Iraku). Rozpoczęły się też walki partyzanckie, akty sabotażu i terroryzmu skierowane przeciwko amerykańskim okupantom i ich sojusznikom, które trwały do czasu zakończenia amerykańskiej okupacji Iraku w 2011 r.

AKTUALIZACJA 27.03.2021 © ŁUKASZ SOBANIAK


Konferencja prasowa rzecznika prasowego Białego Domu Ari’ego Fleischera. Strona archiwalna, 24 marca 2003.

Iraq War 2003–2011. www.britannica.com. Mar 2, 2021.

War in Iraq begins. History.com Editors. November 24, 2009.

The War in Iraq: The True Costs. WarBlogging.com

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

28 lipca 1945 r. w Nowym Jorku samolot B-25D zderzył się z Empire State Building, najwyższym wtedy budynkiem świata. Więcej…

29 lipca 1958 r. w Waszyngtonie prezydent USA Dwight D. Eisenhower podpisał National Aeronautics and Space Act, na mocy którego założono NASA (National Aeronautics and Space Administration) - podległą prezydentowi agencję odpowiedzialną za narodowy program lotów kosmicznych.

30 lipca 1941 r. w Londynie podpisano układ Sikorski-Majski, przywracający stosunki dyplomatyczne pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a ZSRR, zerwane z dniem 17 września 1939 r. Więcej…

31 lipca 1942 r. Sąd Najwyższy USA wydał orzeczenie w sprawie Ex parte Quirin (317 U.S. 1) dotyczącej procedowania odnośnie zatrzymanych w stanach Nowy Jork i Floryda ośmiu uczestników niemieckiej akcji dywersyjnej (Operacja Pastorius). Więcej…

31 lipca 1944 r. nad Morzem Śródziemnym w okolicach Marsylii zaginął Antoine de Saint-Exupéry, francuski pilot, pisarz i poeta. Stało się to w trakcie lotu bojowego samolotem F-5B w barwach lotnictwa Wolnych Francuzów. Więcej…

31 lipca 1970 r. brytyjska Royal Navy zaprzestała wydawać grog marynarzom. Smutne to wydarzenie było wynikiem burzliwych obrad w Izbie Gmin (niesławna Great Rum Debate). Tak umarła tradycja zapoczątkowana formalnie rozkazem admirała Edwarda Vernona w 1740 r.

1 sierpnia 1944 r. w Warszawie wybuchło powstanie zorganizowane przez Armię Krajową. Chociaż działania zbrojne podjęto przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim istotnym celem politycznym Powstania Warszawskiego miało być przeciwdziałanie sowietyzacji Polski, postępującej w miarę "wyzwalania" jej terytorium przez oddziały Armii Czerwonej...

2 sierpnia 1876 r. w Deadwood (obecnie Południowa Dakota) w trakcie gry w pokera zginął James "Dziki Bill" Hickok (1837-1876), legendarny rewolwerowiec, szeryf i zawodowy hazardzista. Więcej…

3 sierpnia 1778 r. w Mediolanie otwarto teatr La Scala, jedną z najsłynniejszych scen operowych na świecie. W dniu inauguracji wystawiono operę Europa riconosciuta Antonia Salieriego (1750-1825).

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...