Tego dnia w 2003 roku



20 marca 2003 r. USA i siły międzynarodowej koalicji rozpoczynają inwazję na Irak (II wojna w Zatoce Perskiej).

O godz. 5.30 czasu lokalnego pociski manewrujące Tomahawk uderzają w wybrane cele w Bagdadzie (była to próba wyeliminowania Saddama Husseina i jego dowódców), a jednocześnie granicę Iraku przekraczają oddziały australijskie. Po trzech tygodniach walk zostaje obalona władza Saddama Husseina i partii Baas, a główne miasta Iraku opanowane. Sam Saddam Hussein ukrywa się do 13 grudnia 2003 r.,  w którym to dniu został aresztowany przez żołnierzy amerykańskich w kryjówce niedaleko Tikritu.

T-54s, T-55s, Type 59s or Type 69s at Diwaniyah, Iraq

Zniszczone irackie czołgi: radzieckiej produkcji T-54, T-55, chińskiej produkcji Typ 59 albo Typ 69 i wozy zabezpieczenia technicznego: chińskiej produkcji Typ 663 i polskiej produkcji WZT-2.

Diwanijja, 16 kwietnia 2003.

MSGT Howard J. Farrell, US Marine Corps, 2003 r.

Domena publiczna, via Wikimedia Commons

Ogólnie rzecz biorąc od strony militarnej operacja okazała się pełnym sukcesem (przy zaangażowaniu stosunkowo niewielkich sił w porównaniu z I wojną w Zatoce Perskiej). Pewnym cieniem na militarnym aspekcie zwycięstwa kładzie się jednak uzasadnione podejrzenie, że obronę Bagdadu (która po początkowym zaciętym oporze załamała się nagle i zaskakująco) złamano nie w ogniu walki, a równie skutecznym, choć mniej chwalebnym sposobem rodem z filmu Kelly’s Heroes, tzn. przekupując irackich oficerów i zapewniając im osobiste bezpieczeństwo.

Natomiast to co nastąpiło po zakończeniu regularnych działań wojennych było katastrofą. Szczupłe siły inwazyjne były nieprzygotowane do działań policyjnych i po upadku administracji Saddama Husseina nastąpił okres całkowitego chaosu i bezprawia (m. in. ograbiono bezcenne zasoby Narodowego Muzeum Iraku). Rozpoczęły się też walki partyzanckie, akty sabotażu i terroryzmu skierowane przeciwko amerykańskim okupantom i ich sojusznikom, które trwały do czasu zakończenia amerykańskiej okupacji Iraku w 2011 r.

AKTUALIZACJA 27.03.2021 © ŁUKASZ SOBANIAK


Konferencja prasowa rzecznika prasowego Białego Domu Ari’ego Fleischera. Strona archiwalna, 24 marca 2003.

Iraq War 2003–2011. www.britannica.com. Mar 2, 2021.

War in Iraq begins. History.com Editors. November 24, 2009.

The War in Iraq: The True Costs. WarBlogging.com

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

1 czerwca 1962 r. w więzieniu w Ramli (Izrael) wykonano karę śmierci orzeczoną 15 grudnia 1961 r. wyrokiem Sądu Okręgowego w Jerozolimie wobec SS-Obersturmbannführera Adolfa Eichmanna za zbrodnie przeciwko ludności żydowskiej, zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości oraz przynależność do organizacji uznanych w Norymberdze za przestępcze. Egzekucję poprzedziło odrzucenie apelacji przez Sąd Najwyższy Izraela i nieskorzystanie z prawa łaski przez prezydenta Icchaka Ben Cewiego. Wyrok wykonano zaraz po północy. W ciągu kilku godzin ciało skremowano, a popioły rozsypano w Morzu Śródziemnym poza wodami terytorialnymi Izraela.

2 czerwca 1953 r. Elżbieta II została koronowana na królową Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Koronacja odbyła się w Opactwie Westminsterskim i była pierwszą taką ceremonią transmitowaną przez telewizję.

3 czerwca 1666 r. w Cieśninie Kaletańskiej angielski wiceadmirał Sir George Ayscue (1616-1672) poddał Holendrom swój flagowy okręt HMS "Royal Prince". Więcej…

4 czerwca 1963 r. brytyjski sekretarz stanu ds. wojny John Profumo (1915-2006) podał się do dymisji w następstwie ujawnionego skandalu obyczajowego z wątkami szpiegowskimi (Afera Profumo). Rezygnację polityka podano do publicznej wiadomości następnego dnia. Więcej…

4 czerwca 1989 r. w Polsce odbyły się pierwsze po II wojnie światowej częściowo wolne wybory do Sejmu i wolne wybory do Senatu. W 2013 r. Sejm Rzeczpospolitej Polskiej w przekonaniu "o szczególnym znaczeniu tej daty dla Polski" ustanowił 4 czerwca Dniem Wolności i Praw Obywatelskich.

5 czerwca 1963 r. w Killinardrish (Cork) w Irlandii zmarł generał Adrian Carton de Wiart (1880-1963), uczestnik wojny burskiej, obu wojen światowych, a w międzyczasie wojny polsko-bolszewickiej. Więcej…

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...